Çocukları Cinsel İstismardan Nasıl Koruruz?


Sevgili anne-babalar ve değerli uzmanlar!

Çocukların cinsel istismara uğramasını önlemek için ne yapılması gerektiğini anlatacağımız yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Başlamadan önce çocukların gelişimine yönelik bazı bilgileri paylaşmakta fayda var!

Cinsiyetler Arası Fark

Çocuk doğar doğmaz kendisinin ve çevresinin farkına varmaya başlar. Daha ilk günden itibaren karnı acıktığında ağlar, yüksek sese irkilir, dokunulduğunda çeşitli refleksif tepkiler verir ve anne kokusundan uzaklaştığında huzursuzlaşır. Bu nedenle bebeğin doğumdan itibaren çevre ile etkileşime başladığını ve kendisinin farkında olduğunu söyleyebiliriz. Konuşmaya başladıktan sonra ki bu 2-3 yaş aralığına denk gelir, kendi cinsiyetine sahip birey ile karşı cinse sahip birey arasındaki farklılıkları anlamaya başlar. Aynı zamanda yavaş yavaş kendi cinsiyetinden olanı model almaya başlamaktadır. Pembe kıyafet veya koyu renkli oyuncaklar istemesi v.b.

Çocuklar cinsiyetlerini farkettiklerinde ise kendi cinsiyetinden olan kişileri dikkatle izlemeye başlar. Kız çocuğu küpe takmak isteyebilir ve etek gibi feminen kıyafetler giymeyi arzu edebilir. Ancak davranışsal farklılıklar 5-6 yaşlarından itibaren görülmeye başlar. Bu davranışlar büyük ölçüde çevrenin etkisindedir.

Çocuklar sevimlilikleri ve hoş görünüşleriyle ilgi çeker. Çocuğun çevresindeki yetişkinler ise bu sevimlilikleri karşısında çocuğu öpmek veya ona sarılmak isteyebilir. Bu kültürel olarak bazı bölgelerde kabul edilen hatta arzu edilen bir davranıştır. Fakat bu davranışlar karşısında hoşnut olunması doğru değildir.

Çocuklara söylenmesi veya öğretilmesi gerekenler

Çocuklar;

  • Öpme ve sarılmanın özel bir davranış olduğu ve sadece izin verilen kişilerin bunu bazı özel günlerde yapabileceğini,
  • Çeşitli sıkıntılı durumlar karşısında kendini rahatlıkla ifade edebileceğini,
  • Çevresindeki kişilerin istemediği davranışlarına karşı rahatlıkla ‘hayır’ diyebileceği,
  • Başkasının ona sarılması veya öpmesinin kendi iznine tabi olduğu ve istemediği kişilere izin vermeyebileceğini bilmelidir.

Cinsel istismara maruz kalan çocukların büyük çoğunluğu kendini ifade edemeyen, içe kapanık, veya öz güveni yetersiz olan çocuklardır. Bu nedenle çocuğunuzun isteklerini rahatça ifade edebilmesine fırsat tanımalısınız. Ayrıca bazı konularda onun fikrine başvurarak onu önemsediğinizi, isteklerine ve fikirlerine değer verdiğinizi belli etmelisiniz. Hatalı davranışlarına karşı da affedici ve kucaklayıcı olmalı, böylece çocuğun kendini suçlu hissettiği anda bile size istenmeyen olumsuz durumları ifade edebilmesine olanak sağlayabilirsiniz.


Orhan Dünya
Psikolog


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.