Bulimia


Bulimia, kişinin düzenli olarak yemek yemeye karşı kontrolünü yitirdiğini hissettiği, düzenli bir şekilde ve çok fazla miktarda yiyecek yediği bir yeme bozukluğudur. Kişi daha sonra kilo alımını önlemek için kusma ya da laksatifler (temizleme) gibi farklı yollar kullanır. Bulimia hastalarının çoğunda (ancak hepsinde değil) anoreksiya nervoza bulunur.

Nedenleri

Kadınlarda bulimia oranı erkeklerden daha fazla görülmektedir. Bu hastalık en çok ergen kızlarda ve genç kadınlarda görülür. Etkilenen kişi genellikle yeme düzeninin anormal olduğunun farkındadır ve temizleme bölümleriyle ilgili korku veya suçluluk hissedebilir.

Bulimia’nın kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik, psikolojik, travma, aile, toplum veya kültürel faktörler rol oynayabilir. Bulimia birden fazla faktörden kaynaklanıyor olabilir.

Belirtiler

Bulimia’da tıkınırcasına yemek yeme günde bir kaç defa tekrarlamanın yanı sıra aylarca da görülebilir.

Bulimia hastaları genellikle büyük miktarda yüksek kalorili yemekler yerler ve bunu gizli şekilde yaparlar. İnsanlar o anda yemek yeme konusunda kontrol eksikliği hissedebilirler.

Tıkınırcasına yemek yeme fazla kilolara sebep olur ve bu da kendinden iğrenmeye yol açar ve fazla kilolardan arınmak için bazı şeyler yapılabilir.

Arınma şunları içerebilir;

  • Kendini kusmaya zorlamak
  • Aşırı egzersiz
  • Müshil kullanma, enema veya diyüretik kullanma (su hapları)

Bu temizlenme genellikle hastaya rahatlama hissi verir.

Bulimia hastaları genellikle normal kilodadır fakat kendilerini fazla kilolu olarak görebilirler. Kişinin kilosu genellikle normal olduğundan, diğer insanlar bu yeme bozukluğunu fark etmeyebilir.

Diğer kişilerin görebileceği belirtiler şunlardır:

  • Zorlayıcı egzersiz
  • Birdenbire büyük miktarda yiyecek yeme veya hemen ortadan kaybolan büyük miktarda yiyecekler
  • Yemeklerden hemen sonra düzenli olarak banyoya gitmek
  • Müshil, diyet hapı, emetik (kusmaya neden olan ilaçlar) veya diüretik kullanma

Çeviren: Günel Alican


Orijinal metin: https://www.mentalhealth.gov/what-to-look-for/eating-disorders/bulimia | Erişim Tarihi: 10/03/2019


Bir cevap yazın