Skip to content Skip to footer

Klinik Psikolog, Çift Terapisti

Klinik Psikolog Ayşenur Bayraktar

Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) bölümünü burslu olarak 2006 yılında tamamladı. International Academy of Positive and Transcultural Psychoterapy’nin yürüttüğü, Prof. Dr. Nossrat Peseschkian’dan “Pozitif Psikoterapi’ye Giriş” eğitimini aldı. Lisans eğitimi devam ederken Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikoz Servisinde klinik stajını yaptı ve aynı zamanda Mersin Üniversitesi ile Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji kongrelerine katıldı. Yine aynı okulda 2006 – 2007 yılları arasında ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık’ yüksek lisansına devam etti. 2015 yılında Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programını ‘Bağlanma Stilleri, Çatışma Eğilimi, Çatışma Çözüm Stilleri ve Evlilik Uyumu’ hakkında yaptığı tezle bitirerek Klinik Psikolog ünvanı aldı.

Lisans eğitimi sonrası özel bir rehabilitasyon merkezinde engelli ve engelli yakınlarına psikolojik destek sağladı. 2008 – 2012 yılları arasında Pendik Belediyesi Engelliler Merkezi, Kadın Koruma Evi, belediyeye bağlı anaokulu ve sosyal işler müdürlüğü gibi farklı birimlerde görev alarak psiko-sosyal destek çalışmalarını yürüttü. Bu sırada belediye personeli ile ailelere çeşitli konularda eğitim programları hazırlayıp seminerler verdi. Ayşenur Bayraktar, çeşitli anaokullarında psikolog olarak görev aldı ve 2010 yılından itibaren özel danışmanlık merkezlerinde çalışmalarını yürütmektedir.

2007 – 2012 yılları arasında 5 yıl süren ve Dr. Murat Dokur’un yürüttüğü, İstanbul Aile ve Evlilik Terapileri Enstitüsü tarafından düzenlenen EFTA – TIC (Avrupa Aile Terapisi Derneği Eğitim Birimi) tarafından onaylı 500 saatlik ‘Aile ve Çift Terapisi’ eğitimini tamamladı. Ayrıca, İstanbul Aile ve Evlilik Terapileri Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu, Prof. Dr. Mony Elkaim, Prof. Dr. Rodolfo De Bernart ve Avrupa Aile Terapisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Kyriaki Polychroni’nin atölye çalışmalarına katıldı. Projektif Testler Derneği başkanı Prof. Dr. Tevfika İkiz’den Rorschach (Mürekkep Lekesi Testi) ve T.A.T (Tematik Algı Testi) eğitimlerini, Türk Psikologlar Derneği’nden WISC-R (Zekâ Testi Ölçeği), Prof. Dr. Gülsen Erden’den Çocuk Değerlendirme Testleri eğitimini aldı. Aynı zamanda Bilişsel Davranışçı Terapi, MMPI (kişilik testi), 2015 yılında ÇETAD’dan Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Eğitimi 1. Modülünü, 2016 – 2017 yılları arasında Psikeİstanbul’dan Psikanalize Giriş Seminerleri’ni (18 oturum) tamamladı ve İstanbul Psikanaliz Derneği’nin düzenlemiş olduğu ‘Ergenlik ve Cinsellik’ adlı (15 saat) sempozyuma katıldı.

TRT Diyanet ve TGRT Fm’de yayın konuğu olarak birçok kez programlara katıldı. Zeytinburnu Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilere uygulanan ‘Farkındalık Günleri’ adlı projeyi yürüttü. Karacasu Kaymakamlığı (Aydın) himayesinde ilçe okullarında okuyan öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik seminerler düzenledi. İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Kulübü davetlisi olarak üniversite öğrencilerine yönelik ve Pendik Belediyesi’nde ‘Her Anne Bir Okul’ adlı eğitim programı kapsamında seminerler düzenledi. Üç kez katılmış olduğu Uluslararası Psikodrama Konferansları’nda bir çok uzmanla çalışma fırsatını elde etti. EAP ve FEPTO üyesi İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nden (İstanbul Uluslararası Zerka Moreno Enstitüsü) ‘Psikodrama Yardımcı Terapist’ ünvanını aldı ve üst aşama eğitimine de halen devam etmektedir.