Cansu Angın


Uzman Psikolog


Ergen ve Yetişkin


Cansu Angın, psikoloji lisans eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde bölüm birinciliği ve üstün onur derecesiyle tamamladıktan sonra aynı üniversitede bölüm birinciliği sebebiyle burslu girdiği Uygulamalı Psikoloji yüksek lisansını; psikiyatrist Prof. Dr. E. Timuçin Oral danışmanlığıyla yürütülen “Üniversite Öğrencilerinin Bağlanma Boyutlarının Sosyo-Demografik Değişkenler ve Sürekli Öfke Düzeyi ile Öfke İfade Tarzları Arasındaki İlişki Açısından İncelenmesi” başlıklı proje ile tamamladı.

Lisansı esnasında; Klinik Psikoloji alanında Özel Fransız Lape Hastanesi psikiyatri servisi ve Acıbadem Hastanesi, gelişim Psikolojisi alanında ise İstek Özel Fenerbahçe Anaokulu, Özel Kutup Yıldızı Anaokulu başta olmak üzere çeşitli hastane ve kurumlarda yer aldı. Üniversitede olduğu süre içerisindeki 2011-2012 yılları arasında Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu (TPÖÇG) üniversite temsilciliğini üstlendi. İstanbul içinde ve dışında olmak üzere birçok üniversitede düzenlenen Türk Psikologlar Derneği (TPD) ile işbirliği içinde çalışan bir topluluk olan TPÖÇG toplantıları, çok sayıda ulusal psikoloji kongresi ve psikoloji paneline katılım sağladı. Üniversitesi bünyesinde düzenlenen PsiSinema günlerinin, psikoloji sergisinin, madde bağımlılığı, aile içi şiddet, cinsel yaşam ve sorunları, evlilik bağları içeriğindeki psikoloji seminerlerinin düzenlenmesinde yer aldı. Katıldığı ulusal psikoloji kongrelerinde psikolojik travma, psikodrama gibi çalışma gruplarında yer aldı. “Anksiyete Bozukluklarının Bilişsel Davranışçı Terapisi ve Vaka Süpervizyonu Eğitimi”, “Psikolojik İlk Yardım ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Eğitimi”, “Psikolojik Travma ve Travmaya Müdahale Eğitimi”, eğitimlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri bünyesinde yürütülen çalışmalarda gönüllü olarak rol aldı.

Yüksek lisans eğitimi esnasında, İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in “Taş Sektirirken Anıların Suyunda” adlı kitabının “Yankılar” bölümünde yazısı yayınlandı. Birçok dernek ve vakıf tarafından gerçekleştirilen toplantı, panel ve seminerlere katılımı oldu. Yine yüksek lisans eğitimi sırasında; 2014’te; Kognitif Terapi Yönelimli Klinik İlk Görüşme ve Terapi Becerileri, Kognitif Terapi İlkeleri ve Depresyon Tedavisinde Uygulanması, Kognitif Terapinin Anksiyete Tedavisinde Uygulanması, Kognitif Terapinin OKB Tedavisinde Uygulanması workshoplarını tamamlaması sonucunda; Dr. Emel Stroup tarafından verilen ve içerik bakımından Academy of Cognitive Therapy (ACT) sertifika programına birebir uyumlu olan Kognitif Terapi Workshop sertifikasına sahiptir.

Bir çok organizasyonda konuşmacı olarak yer alarak çeşitli konularda seminerler verdi. (2014: 7 Nisan Dünya Sağlık Günü/CKM (Caddebostan Kültür Merkezi) “Sağlık Şenliği” semineri/Demans ve Çeşitleri (Alzheimer Türünde Demans) vb..) Mayıs 2015’te Evlilik Terapileri Enstitüsü (ETE) ve Imago Relationship Institute kapsamıyla gerçekleşen Imago Terapi Tekniği Workshop Uygulamasına katıldı. Eylül 2015’ten itibaren; Anneliğe Hazırlık ve Destek Programı kapsamında ilk adım olan; “Hamileliğe Alışıyorum” (1-20 Hafta Eğitimi) seminerlerini (Özel Göztepe Hastanesi’nde) gerçekleştiren ekipte yer alarak ‘psikolojik uyum’ tarafını üstlendi ve gebelere yönelik eğitimler verdi.

2014-2016 yılları arasında Özel Göztepe Hastanesi’nde ‘uzman psikolog’ olarak görev aldı. 2016 Eylül itibariyle, uzman psikolog kimliğiyle; yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği tv programı; “Terapi Odası”, Olay Tv ekranlarında yarım sezon boyunca yayınlandı. (Aynı zamanda “Terapi Odası” markasının sahibidir) 2017’de gerçekleşen; Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde yapılan Prof. Dr. Jeffrey A. Kottler Eğitimleri’nden Uzman Terapist Olmaya Dair (On Being a Master Therapy):Tavsiye Ettiğinizi Uygulamak eğitimini aldı. Psikolojik değerlendirme amaçlı test alanında, eğitim/uygulama/süpervizyon sonucunda, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) ve Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) uygulayıcı sertifikasını almaya hak kazandı. Ayrıca Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi eğitimi uygulayıcı sertifikasına sahiptir. 2018’de; birçok dernek ve vakıf tarafından gerçekleştirilen toplantı, panel ve sempozyumlara katılımı devamlılığında; ÇATED tarafından düzenlenen “Çift ve Aile Terapisinde Disiplinlerarası İşbirliği ve Entegrasyon” başlıklı 4. Çift ve Aile Terapileri Sempozyumu’na katılım sağlamıştır. 2018 yılında EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) 1. düzey eğitimini ve süpervizyonlarını tamamlamıştır. 1.düzey EMDR Terapisi uygulamaya hak kazanmıştır.

Hastane, psikoloji ve psikiyatri enstitüleri, danışmanlık merkezleri gibi çeşitli kurum ve kuruluşlarda bulunmuş olmasının yanı sıra; alanında hem klinik hem de uygulamalı/teorik eğitim ve çalışmalarına devam etmektedir. Sosyal sorumluluk projelerine sıkça destek vermekle birlikte üniversitelerde, çeşitli organizasyon ve kurumlarda seminerler ve danışmanlıklar vermektedir.

Ergen, yetişkin ve çiftlere yönelik çalışmaktadır. Makale ve deneme (serbest) yazılarının bir kısmı kişisel web sitesinde ve çeşitli kaynaklarda yayındadır. “Türk Psikologlar Derneği” (TPD) ve “EMDR Türkiye/EMDR Europe” derneği üyesidir.

Web sitesi: www.cansuangin.com


Öğrenim Durumu

Lisans

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Psikoloji, 2012
(Psikoloji Bölüm Birinciliği ve Üstün Onur Derecesi ile mezun)

Yüksek Lisans

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uygulamalı Psikoloji, 2014
(Bölüm Birinciliği Derecesinden Dolayı %100 Burslu)