En Ünlü 10 Kadın Psikolog


Instagram ve YouTube gibi sosyal medya uygulamaları, TV programları ve danışan kitlesi ile işte en ünlü 10 Türk Kadın Psikolog


Esra Ezmeci

Diş Hekimi Suat Ezmeci ve Seval Ezmeci’nin kızı olarak 1 Ağustos 1986 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Önce 2003 yılında Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü, 2011 yılında Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünü birincilikle tamamlamış, ardından da 2014 yılında Klinik Psikoloji yüksek lisans programından mezun olmuştur.

Ünlü psikolog Esra Ezmeci 2005 yılında Tutku Dalmaz ile evlenmiş ve bir oğlu olmuş ancak 2015 yılında boşanmıştır. Terapi Evreni adlı kliniğinde danışanlarına hizmet vermekte olan Esra Ezmeci’nin Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 2,7 milyon, YouTube abone sayısı 107 bindir.


Merve Okhız Özeren

Tam adı Zehra Merve Okhız Özeren olan Uzman Psikolog Merve Okhız’ı “gezenpsikolog” lakabıyla da tanıyoruz. 6 Aralık 1992 İstanbul doğumlu olan ünlü psikolog Merve Okhız Liverpool’da yaşıyor ve çalışmalarını çoğunlukla online yürütüyor. Diğer tüm uzmanlara nazaran YouTube’da daha popüler. Bunun nedeni çoğu insanın tabusu olan cinsellik, ilk gece korkusu ve mastürbasyon gibi konularda videolar yayınlaması olabilir.

Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 34 bin, YouTube abone sayısı 211 bindir.


İrem Oturaklıoğlu

1992 yılında İstanbul’da doğan İrem Oturaklıoğlu, Fatih Üniversitesi Psikoloji bölümü ve Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümü mezunudur. Çocuklarla başladığı kariyerini şu an daha çok yetişkin bireysel ve çift/aile danışmanlığı üzerinde sürdürmektedir. Klinik Psikolog İrem Oturaklıoğlu son zamanlarda seminer ve eğitim faaliyetleri de yürütmektedir. 2010 yılında Bi’İz Danışmanlık merkezi kurucu ortağı olarak çalışmalarını yürütmektedir.

Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 148 bin, YouTube abone sayısı 25 bindir.


Dilay Süloğlu

1991 yılında doğan Dilay Süloğlu, Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunudur. Çeşitli hastanelerde görev aldıktan sonra farkındalık, meditasyon ve yoga gibi alanlara ilgi duymuş, seminer etkinlik ve kişisel gelişim zirvelerinde konuşmacı ve eğitimci olarak yer almıştır. Aynı zamanda INLAK’ECH.room isimli meditasyon ürünleri online satış mağazasının da sahibidir.

Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 41 bin, YouTube’u aktif kullanmayan uzmanın bu platformdaki abone sayısı ise binin altındadır.


Tuba Kılıç

1984 yılında Ankara’da doğan Kılıç, TRT Diyanet ekranlarında Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın daimi konuk olduğu Bİ’Nebze programı ile adından söz ettirmeye başlamıştır. Northumbria Üniversitesi Psikoloji bölümü ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji bölümü yüksek lisans mezunudur. Dengi Dengine Evlilikler adlı kitabın yazarıdır. Halen Diyanet TV ekranlarında yayınlanan Adım Adım İnsan programını hazırlayıp sunan ünlü psikolog Tuba Kılıç, ekranların tanıdık yüzü olan Mustafa Cihat Kılıç ile evli ve bir çocuk sahibidir.

Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 209 bin, YouTube abone sayısı 66 bindir.


Zeynep Selvili

1987 yılında İzmir’de doğan Selvili, Miami Üniversitesi psikoloji bölümü ve New York Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji yüksek lisans programını tamamlamıştır. 2012 yılında Türkiye’ye dönüş yapmış, Pembe Fili Düşünme adlı kitabını yayınlamıştır. İç mimar Kerim Çarmıklı ile evlenmiş ancak daha sonra boşanan ünlü Psikolog Zeynep Selvili, Öz-şefkat ve meditasyon gibi alanlarda çalışmalarına devam etmektedir.

Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 258 bin, YouTube abone sayısı 25 bindir.


Nurdan Beşen Büyükak

1983 yılında Bursa’da doğan Büyükak, Haliç Üniversitesi psikoloji bölümünü ve yine aynı üniversitenin Genel Psikoloji yüksek lisans programını tamamlamıştır. Kariyerini çocuklarla yaptığı çalışmalarla sürdüren ünlü psikolog Nurdan Beşen Büyükak’ın “Çocuğumla Büyüyorum” adında bir de kitabı var. Tüm sinema ve tiyatro severlerin yakından tanıdığı İbrahim Büyükak ile evlidir. Çiftin bir de Aslan Oktay adında çocukları var.

Sosyal medyada daha çok Instagram’ı kullanan Büyükak’ın Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 148 bin, YouTube abone sayısı ise 18 bindir.


İpek Kerestecioğlu

Koç Üniversitesi Psikoloji ve Doğuş Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümlerini tamamlamıştır. Çeşitli markalarla kurduğu iş birlikleri ve IG TV yayınları ile Instagram’da takipçi sayısını arttırmıştır. Kurucu ortağı olduğu danışmanlık merkezinde özellikle çocuklara yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Aynı zamanda dört çocuk kitabı yazmış olan ünlü psikolog İpek Kerestecioğlu’nun Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 129 bin olan uzmanın YouTube sayfası bulunmamaktadır.


Tuba Dadaşoğlu

Erzurum doğumlu olan Tuba Dadaşoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) bölümünde lisans eğitimini, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Henüz mesleğinin başında yaptığı tanıtım çalışmaları (röportaj, TV Programı vb. yayınlarla tanıtım) ile hatırı sayılır tanınırlık ve sosyal medyada takipçi kazanmıştır. 2017 yılında evlenip Mila adında bir kız çocuğu sahibi olan ünlü psikolog Tuba Dadaşoğlu halen Bakırköy’de Bi’İz Danışmanlık’ta klinik çalışmalarını yürütmektedir.

Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 150 bin olan uzmanın YouTube sayfasının ise 38 bin abonesi bulunmaktadır.


Yeşim Akıncı

1980 yılında Ankara’da doğan Uzman Psikolog Yeşim Akıncı, lisans eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji bölümünde, yüksek lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamlamıştır.

Türkiye’de ilk defa Miss Model of the Turkey yarışmasında yarışmacılara psikolojik danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra aynı yarışmada jüri üyeliği de yapmıştır. Fakat onu asıl ünlü yapan hem sunduğu hem de katıldığı televizyon programlarıydı. Kanal D ve Fox Tv’de yayınlanan Esra Erol’la Evlen Benimle, Show Tv’de yayınlanan Terapi Zamanı, TRT1’de yayınlanan Evlilik Okulu ve konuk olarak katıldığı onlarca program..

Aynı zamanda “Mutluluğu Seçtim Ya Sen?” ve “Gözyaşı Şişeleri” adlı kitapların da yazarı olan ünlü psikolog Yeşim Akıncı, halen kurucusu olduğu Neo Psikoterapi Merkezi’nde Psikoterapist – İlişki ve Aile Terapisti olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Temmuz 2021 itibariyle Instagram takipçi sayısı 313 bin olan uzmanın aktif kullanmadığı YouTube hesabının abone sayısı yüzün altındadır.


Bir cevap yazın