Hangi Aşk Türüne Sahipsin?


Dr. Sternberg’ün 1980’lerin sonunda geliştirdiği üçgen aşk teorisine göre; aşkın üç bileşeni vardır.

Üçgen Aşk Teorisi Nedir?

Aşk, bu teoriye göre 3 bileşenden en az birisinin olmasıdır. Zaman zaman birbiriyle kombine olduklarını da görebiliriz. Bir insanda 3 bileşeninde olmaması aşk olarak nitelendirmememize yol açar.

Aşk Öznel midir?

Dr. Sternberg’e göre, sevginin her bir bileşeninin önemi kişiden kişiye ve çiftten çifte farklılık gösterebilir.

İdeal romantik ilişki için üç bileşenin tümü gereklidir ancak gereken her bir bileşenin miktarı bir ilişkiden diğerine veya/hatta bir ilişki içinde zamanla farklılık gösterebilir.

Bileşenlerin nasıl etkileşime girdiğini bilmek ise ilişkide geliştirilmesi gereken alanları vurgulamaya yardımcı olur.

Aşkın 3 Bileşeni

  1. Samimiyet: Yakınlık, bağ ve aitlik içerir.
  2. Tutku: Fiziksel çekimi, romantizmi, cinsel gayenin hislerini ve arzularını içerir.
  3. Bağlılık: Biriyle kalmayı ve ortak hedefleri paylaşmayı içerir.

Cinselliğe duyulan fizyolojik ihtiyaçla aşk ihtiyacı arasında denge kurmak esastır.

Aşk Türleri

Sevginin 3 türevi sistemik olarak etkileşime girer. Sevginin bir bileşeninin veya iki ve daha fazla bileşeninin kombinasyonunu, yedi çeşit aşk deneyimi yaratır. Bu tür aşklar, bir ilişki süresince değişebilir.

Arkadaşlık

Bu tür aşkta yakınlık veya beğenme bileşeni mevcuttur. Ancak, romantik anlamda tutku veya bağlılık duyguları eksik olabilir. Arkadaşlık sevgisi, diğer aşk biçimlerinin de kökü olabilir.

Kara Sevda (Delicesine Aşık Olma)

Sevme ve bağlılık olmadan şehvet ve fiziksel tutku duygularıyla tanımlanır. Daha derin bir samimiyet duygusu, romantik aşk ya da mükemmel bir sevginin gelişmesi için yeterli bir zaman olmamıştır. Bu duyguları kara sevda sürecinden sonra ortaya çıkabilir. İlk çekim genellikle çok güçlüdür.

Boş Aşk

Tutku ya da samimiyet olmadan bağlılık ile tanımlanır. Zaman zaman güçlü bir aşk boş aşka dönüşür. Tersi de olabilir. Örneğin; görücü usulü bir evlilik boş aşkla başlayabilir ancak zamanla başka bir aşk biçimine dönüşebilir.

Romantik Aşk

İnsanları yakınlık ve fiziksel tutku yoluyla duygusal olarak bağlar. Bu tür bir ilişkideki partnerler, birbirleriyle ilgili samimi ayrıntıları bilmelerine yardımcı olan derin sohbetlere sahiptir. Cinsel tutku ve sevgiden zevk alırlar. Bu çiftler, uzun vadeli bağlılıkta veya gelecek planlarında kararsız olabilirler.

Arkadaşça Aşk

Samimi, ancak tutkulu olmayan bir aşk türüdür. Üçgenin samimiyet bileşenini ve bağlılık bileşenini içerir. Arkadaşlıktan daha güçlüdür çünkü uzun vadeli bir bağlılığı vardır. Ancak asgari düzeyde veya hiç cinsel istek yoktur.

Genellikle tutkunun öldüğü evliliklerde bulunur ancak çift birlikte güçlü bir bağ kurmaya devam eder. Bu aynı zamanda çok yakın arkadaşlar ve aile üyeleri arasındaki aşk olarak da görülebilir.

Aptalca Aşk

Yakınlık veya sevme yokken bağlılık ve tutku mevcuttur. Tutku ve samimiyet dengeli değildir. Bağlılığı harekete geçirdiği için tutku, kasırga flört olarak da temsil edilir. Çoğu zaman çiftin nasıl bu kadar dürtüsel olabileceği konusunda başkalarının kafası karışır. Ne yazık ki bu tür evlilikler çoğu zaman sürmez.

Mükemmel Aşk

Her üç bileşenden de oluşur ve aşkın toplam biçimidir. İdeal bir ilişkiyi temsil eder. Kendilerini başka biriyle hayal edemezler. Partnerleri olmadan da kendilerini gerçekten mutlu göremezler. Farklılıkların üstesinden gelmeyi ve stres faktörleriyle birlikte yüzleşmeyi başarırlar.

Dr. Sternberg’e göre, sevginin bileşenlerinin eyleme geçirilmesi gerektiğinden, mükemmel aşkı sürdürmek ulaşmaktan daha zor olabilir. Davranış ve ifade olmadan, tutku kaybolur ve aşk arkadaşça tipine geri dönebilir.


Elif Cilmeli


Kaynakça


Bir cevap yazın