Psikiyatrik bir rahatsızlığı olup malülen emekli olmak isteyenlerde aranan şartlar hangileridir?


Psikiyatrik rahatsızlık sigortalılıktan sonra başlamışsa;

 • 10 yıldır sigortalı olma
 • 1800 gün ödenmiş prim

Birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül olan sigortalılar içinse;

 • 1800 gün ödenmiş prim

şartları aranmaktadır.

Bu şartları karşılayan kişilerin rapor almaları gerekir.

Bu rapor;

 • Devlet Üniversite Hastaneleri
 • Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Askeri Hastaneler
 • Bu nitelikte hastanelerin bulunmaması durumunda Devlet Hastaneleri’nden alınmış olmalıdır.

Rapor Sonucu;

 • Çalışma gücününü %60 kaybı,
 • Psikolojik/Psikiyatrik rahatsızlığın tedaviye rağmen çalışma olanağı vermemesi yada işlevselliğin düzelmemesi, şeklinde olmalıdır.

Psikiyatrik/Psikolojik Rahatsızlıklar Listesi

 • Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı)
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizofreni ve alt tipleri
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizoafektif bozukluk
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen sanrısal bozukluklar
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen bipolar bozukluk
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları (organik kişilik ve davranış bozukluğu, frontal lob sendromu, v.b.)
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi (Tedaviye direnç protokollerinin uygulandığını gösteren tıbbi belge ve dokümantasyonlarının dosyada mevcut olması gerekir.)
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen beyin hasarı, beyin işlev bozukluğu ve bedensel hastalıklara bağlı ruhsal bozukluklar (organik bipolar tiplerini içerir, organik sanrılı bozukluk, demansiyel ve amnestik v.b. tablolar)
 • Yaygın gelişimsel bozukluklar(otistik bozukluk, asperger v.b.)

62 Yorum “Hangi Psikiyatrik Hastalar Malülen Emekli Olabilir?

 1. Bende 20 yılı aşkın kumar oynuyorum.Sürekli kumar oynama isteğim var.Borcum ödenemeyecek durumlara geldi.En son aldığım maaşın tamamını kumarda kaybettim.7500 SGK Prim günüm var ben bu rahatsızlığımdan dolayı erken emekli olabilirmiyim?

  1. Merhaba Bülent Bey,
   Kumar gibi davranışlar henüz malülen emeklilik kategorisine dahil edilmemiştir. Ancak diğer tıbbi durumlardan şikayetçi iseniz lütfen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

 2. Ben adalet bakanlığında 22 senelik memurum 7-8 sene önce efham rahatsızlığı dolayısıyla doktora gittim. Ankisiyete tanısıyla lustral ilacı kullanmaya başladım. Şaun ilacı kullanmıyorum. Ayrıca bu seneler içinde toplam 12 defa rahatsızlığımla ilgili olmasa da eşimde ruh sinirde çalıştığı için mecburiyetten raporlar aldım. Kurum müdürümüzde beni malunen emekli ettirmek için bakanlık yazıyla hastaneye sevk etti. Benim normal emekliliğime askerliğimi düştükten sonra bir buçuk senem var. Ben çalışmak istiyorum. Bu durumda beni malunen emekli ederler mi . Bana bu konuda yardımcı olur musunuz.

  1. Merhaba. Sayın Uğurtan Evcin,
   Yukarıda okuduğunuz yazı bilgilendirme amaçlıdır. Güncel yasal mevzuat ve yönetmelikleri kapsamayabilir. Bu yüzden emeklilik ile ilgili sorularınızı resmi kurum yetkililerine danışmanızı öneririz.

 3. Hocam Merhaba. Ben 93 Yılından sonra kademeli olarak OKB rahatsızlığına yakalandım ve gün geçtikçe daha da kötüye gitti. Doktora düzenli gittiğimde oldu ara ara gitmediğimde oldu. Ben sıkıntım tekrarlayan hareketler ve aşırı derecede rahatsızlık veren cinsel düşünceler. Bu takıntılar hayatımı çekilmez hale getirdi. son 6 aydır düzenli ilaç kullanıyorum. Bu mesajı bile yazamaz durumdayım arkadaşım benim adıma yazıyor. Benim bir sorum düzenli olarak ilaç kullanımı emekli olmam için yeterlimi şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Yusuf Bey. Sürekli ilaç kullanımı malülen emeklilik başvurusu için yeterli bir kriter değildir. Yazıda belirtilen hastalık türlerinden birinden tanı almış olmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için resmi kurumlarla iletişime geçmenizi öneririz.

 4. Merhaba ben 38 yaşında yım.ankiyete ile ilgili tedavi de gördüm .yaklaşık 15 yıldır kleptoman ( çalma hastalığı) ım.bu yüzden çok sıkıntı yaşıyorum.bu rahatsızlığın erken emeklilik için başvuru yapsam emekli olabilir miyim

  1. Merhaba Mustafa Bey. “Anksiyete Bozukluğu” ve “kleptomani” tanısı malülen emeklilik kriterleri arasında yer almamaktadır. Detaylı bilgiye size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak alabilirsiniz.

   1. Merhabalar, Sevgili Mona Psikolojiben 15,16 yıldır Bipolar bozukluk hastasıyım, 15 yıl önce almanyada Hastahaneye yatırdılar, ( ama teşhisim ŞİZOFREN olarak) 1 ay yattım, 3 yıl kadar bu şekilde tedavim devam etti, Türkiye dönüş yaptım ,Burada ilaçlarıma devam ederken yine rahatsızlanıp doktora extra gittik, gittiğim doktorda bana senin hastalığın ŞİZOFREN değil BİPOLAR BOZUKLUK dedi 12,13 yıldır bu şekilde tedavi alıyorum, bu süreçte 1 ay hastahanede yine yattım, 2009 da aldığım (bel fıtığı ameliyat ve bipolar bozukluk dahil ( % 48 raporum var ) Ben sürekli depresyon halindeyim, hiç bir zaman mani yaşamadım, son 2 yıldır iyice kötüleştim. ve şuan daha kötü bir durumda Tıpa yatırıldım,30 gün yattım EKT aldım taburcu oldum. 40 günde evde yattım değişen bir şey olmadı, tekrar kötüleştim. tekrar Tıpa yatırıldım Bir 30 gün daha yattım Yine EKT aldım. şuanda evde raporlu yatıyorum, 300 mg sulinex, 300 mg ketapin, 1500 ml depakin, duruma göre Xanax 0,5 yada 1mg kullanmama rağmen hergün endişe korku,ölüm,intihar istekleri yoğun bir şekilde yaşıyorum, TEKRAR YATIRACAKLAR AMA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK, (iş hayatım tamamen çöktü, buna sosyal hayat ve cinsel hayatıda ekleyeyim…. ŞİMDİ ÇALIŞAMADIĞIM İÇİN EKONOMİK OLARAKTA ÇOK KÖTÜYÜM BUDA HASTALIĞIMA ETKİ YAPIYOR, şimdi heyete girip emekli olmak istiyorum bu durumda emekli olabilirmiyim birde bu hastalığımı en azından keyfe keder bi duruma nasıl indirebilirim, (1994 sigorta girşim var, 2500 sgk primim var emeklilik şartlarını karşılıyormu ) cevaplarsanız sevinirim, bu yatıyı bile 10 günde zor yazdım, konsantre olup

    1. Merhaba Adem Bey. Yazdıklarınıza göre malülen emeklilik başvurusu yapabilmeniz için raporunuzun “Çalışma Gücünün %60 kaybı” şeklinde olmalıdır. Ancak son kararı başvuru yaptığınız resmi kurum verecektir. Bu yüzden ilgili resmi kurumlara başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

 5. merhaba,ben 48 yaşındayım ve 24 yaşımdan beri ağır derecede sosyal fobi hastasıyım.hayatım boyunca fazla çalışamadım ve ailemle yaşıyorum hala.sizden öğrenmek istediğim şu: acaba şu anda malulen emeklilik için başvursam kabul edilir mi? ve çok fazla eksik primim var,bunu nasıl ödeyebilirim?çok saolun saygılar

  1. Merhaba. Sosyal fobi malesef malülen emeklilik kriterleri arasında yer almamaktadır. Eksik primler ile ilgili de resmi kurumlara başvuruda bulunmanızı öneririz.

 6. Merhaba bende iki yıldır ansikyete bozuklugu ve bayılma mevcut tedavi goruyorum kullandigim ilaclar lamictal dc 25 mg rexadin 2.5 mg fakat yide ara ara bayilmalarim oluyor işten dolayı sıkıntı yaşıyorum çalışmamı etkiliyor malulen emekli olabilirmiyim tesekkurler

  1. Merhaba. Yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Malulen emeklilik şartları yazılmıştır. Eğer şartları karşılıyorsanız size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

 7. 2014 yılında ankara gatada kronik psikoz tanısı kondu aynı sene içinde gölcük asker hastanesinden savaşta ve barışta askerlik yapamaz heyet raporu aldım o yıldan beridir ilaç tedavisi görüyorum günde 800 mg ın üstünde ilaç alıyorum ve ömrüm boyunca bu bole olacakmış kronik bu anlama geliyormuş sigorta girişim 2010 ve şuan çalışıyorum yaklaşık beş yıl gibi bi ödenmiş sigortam var erken emeklilik dediler bunun için ne yapmam gerekiyor hangi kriterlere uygunum beni bilgilendirirmisiniz

  1. Eray Bey merhaba. Malülen emekli olabilmek için tedaviye rağmen işlevselliğinizin düzelmemiş olması gerekiyor. Yorumda da bahsettiğiniz üzere şu anda çalışabildiğinizi ifade etmişsiniz. Bu durum emekliliğinize engel teşkil edebilir. Yine de yukarıda bahsedilen hastanelerden birine başvurup durumunuzu teyit etmenizi öneririz.

   1. İbrahim Bey merhaba. Yazıda belirtilen sağlık kuruluşlarına başvurup malülen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

  2. Merhaba. Yazı bilgilendirme amaçlıdır. Detaylı bilgi ve başvurular için lütfen yetkili sağlık ve sigorta kuruluşlarına müracaat ediniz.

   1. İbrahim Bey merhaba. Yazıda belirtilen sağlık kuruluşlarına başvurup malülen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

  1. İyi günler.. ben 2010 yılında polis memuru olarak işe başladım ve 2012 geçirdiğim bir travma sonucu bipolar duygulanım bozukluğu teşhisi kondu Emniyette sivil memurluğa geçtim ve o yıldan beri sürekli tedavi görüp ağır ilaçlar alıyorum.. belirli aralıklarla EKT aldım ve en son 1 ay önce 7 seans EKT aldım.. kendimi daha kötü hissediyorum yaşamaktan usandım ve çalışmakta zorluk çekiyorum.. hafızamı sildiler ama moral bozukluğum hiç bitmiyor.. tedaviye rağmen git gide daha kötü oluyorum ve kötü şeyler yapmaktan korkuyorum.. malulen emekli olmak 1 sene sonra günüm doluyor ama yüzde 60 yazıyor ben kendimi daha fazla hissetsem de o oranı alıp emekli olabilir miyim bilmiyorum.. yardımcı olursanız çok sevinirim..

 8. Ben çok yoğun sedef hastasıyım ve buna bağlı birçok hastalık işe gidip gelmek çok zor artık benim için malülen emeklilik için sedefe vermiyorlar rapor. Vücudum sürekli kaşınıyor, vücudum ağrıyor, yanıyor… Psikiyatriden rapor alabilir miyim acaba?

  1. Merhaba.
   Sayın Muhcu, Sedef hastalığına malülen emeklilik ile ilgili bilgimiz bulunmamaktadır. Psikiyatrik hastalıklarda malülen emeklilik ile ilgili de yazıda bahsedilen sağlık kuruluşlarına başvurmanızı öneriyoruz. İlginize teşekkür ederiz.

 9. arkadaslar yuzde kirk depresyon kısmen duzelen heyet raporum bulunmaktadir 5000 is gunum var vergi indiriminden faydalanmak için cevap bekliyorum emekli olabilirmiyim yorunuzu bekliyorum

 10. Transseksüel trans operasyonu olmamış lakin ağır cinsel kimlik bunalımı yaşayan ve insan içine çıkmak bile istemeyen ortada kalmış tarzdaki kimsede bu yukarıdaki tabloya uyuyomu ?

  1. Tam olarak hangi tıbbi tanıyı alacağınıza bağlı. Bunu da uzman hekimin muayenesi ile öğrenebilirsiniz.

  2. Bu konuda bilgimiz yazı ile sınırlı olmakla birlikte yetkili makamlara danışmanızı öneririz.

 11. fk1 ankisiyete bozuklukları ve diyerleri tanı koymus doktr 6 kezde kalpten anjiyo oldum malülen emekli olabilirmiyim gün ve yıl şartım tutuyor

  1. Merhaba Hasan Bey,
   Mevcut yasaya göre anksiyete bozuklukları tanısına sahip kişilere malülen emeklilik hakkı tanınmamaktadır. Ancak detaylı bilgi için lütfen hekiminize danışın.

 12. Acaba psikolojik rahatsizliktan emekli olabilmek için ne kadar süre ile psikolojik tedavi almak gereklidir

  1. Merhaba Ferhat Bey,
   Bu tedavinin ne kadar süreceğine hekimler karar verir. Eğer hekiminiz rahatsızlığınızın tedaviye yanıt vermediğini düşünüyorsa bunu size iletecektir.

  2. Merhaba ben 2011 yılında kız kardeşimi kaybettim.7 yıldır Efexor dan başlayıp Sulunex 150 mg kullanıyorum.uyku sorunum da var.3.600 günüm dolmasına 11 ay var.malülen emekli olabilirim miyim.

   1. Merhaba Hülya Hanım, Kullandığınız ilaçlardan ziyade yazıda belirtilen herhangi bir tıbbi tanıyı almışsanız malülen emeklilik için başvurabilirsiniz. Malülen emeklilik için 1800 gün ödenmiş prim yeterlidir.

 13. Merhabalar benim rahatsızlığım meme kanseri oldum metastaz yapmıştı sol ğögüs alındı lenf bezleri temizlendi evresi 3. evreydi şu anda 3 ayda bir kontrole gidiyorum sol kolumu kullanamıyorum. sereguel – 25 mg. selectra-50 mg lık raporlu ilaç kullanıyorum malulen emekli ola bilirmiyim teşekkürler

  1. Merhaba Füsun Hanım,
   Psikiyatrik rahatsızlığa bağlı malülen emeklilik için yukarıdaki listede bulunan tıbbi tanılardan herhangi birini almış olmanız gerekiyor. Bu tanılardan herhangi birine sahipseniz ve yazıda belirtilen diğer şartları karşılıyorsanız psikiyatrik hastalığa bağlı malülen emekliliğe başvuruda bulunabilirsiniz.

 14. MERHABA BİOBER HASTASIYIM SERUGUAL VE ANTİDEPRESAN KULLANIYORUM 5375 GÜN SIGORTAM VAR RAHATSIZ LIGINDAN DOLAYI CALİSAMİYORUM EMEKLİ OLABILIRMIYIM

  1. Merhaba Ersin Bey,
   Tam olarak yukarıdaki listeden bulunan rahatsızlıklardan birine sahipseniz emeklilik için başvurabilirsiniz. Bunun için size en yakın devlet üniversite hastanesi veya eğitim araştırma hastanesine müracaat edebilirsiniz.

 15. mrb.ben 38 yaşındayım ve uzun zamandır psikolojik rahatsızlıklarım var.çok doktor gezdim çok ilaç kullandım ama iyileşemedim.insanlar içinde duramamak,insanlarla iletişim kuramamak,çok kaygı depresyon üzüntü hali korku takıntılar panik hali vs. gibi rahatsızlıklarım var.3000 küsür gün ssk ve bağkur günüm var toplamda.ben malulen emekli olabilir miyim?herhangi bir raporum yok ama yıllardır birçok ilaç kullandım birçok dr gezdim..

  1. Merhaba.

   Malülen emekli olabilmeniz rapor gerekir, bu raporu da devlet üniversite eğitim araştırma hastanesi’nden alabilirsiniz.

 16. Karşılïyorum efendim 1800 gün primi devlet memuru veya işçi sigortasï şeklinde yatırsam devlet memuru yada işçi sigortasından emekli olabilirmiyim

  1. Bunun ne şekilde yatırılacağı ile ilgili bilgiye malesef sahip değiliz. Ancak Alo 170 çalışma ve sosyal güvenlik iletişim merkezini arayıp bilgi alabilirsiniz.

 17. Organik olmayan psikoz tanımlanmamış
  Bipolar duygulanım bozukluğu tanımlanmamış yazıyor bende 2014 te polisliği bıraktım bu yüzden malulen emekli olabilirmiyim acaba.

  1. Mehmet Bey merhaba.
   Eğer raporunuzda yazan tıbbi tanı listedekilerden biriyse ve diğer şartları karşılıyorsanız malülen emeklilik için başvurabilirsiniz.

 18. Gökhan cankeş dedi ki:
  9 Mayıs 2018, 17:55
  Mrb hocalarım ben Gökhan 3yıldır ******** 2mg,********100MG,NOROLEPTİK=********800MG ********400MG İLAÇ ALMAKTAYIM ÇALIŞAMIYORUM İNSANLAR ANLAŞAMIYORUM… MALULEN NASIL EMEKLİ OLUR

  1. Merhaba Gökhan Bey,
   Öncelikle emekli olabilmeniz için;
   Psikiyatrik rahatsızlığınız sigortalılıktan sonra başlamışsa; 10 yıldır sigortalı olma ve 1800 gün ödenmiş priminiz olmalıdır. Eğer bu şartlara uyuyorsanız size en yakın Devlet Üniversite Hastanesi veya
   Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurabilirsiniz.

 19. benim sorum aşırı depresyon ve depresif bozukluğu 1121 gün ssk var emekli ola bilirmiyim…

 20. Üç ay önce çalıştığım iş yerinde bıçaklandım kalp,akciğer,mide, ve karaciğerim hasar gördü suan istirahat raporluyum çalışma gücüm çok zayıfladı malülen emekli olabilir miyim

  1. İlhan Bey merhaba.
   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yazımız “psikiyatrik” rahatsızlığa bağlı malülen emeklilik ile ilgilidir. Fiziksel yaralanmalarla ilgili malülen emeklilik için ilgili resmi kurumlara başvuru yapmanızı rica ederiz.
   Saygılarımızla.

 21. 6 yıldır pisikiyatrı tedavi görüyorum ***** ı kullandımmı iyiyim bıraktımmı kötüyüm çalısamıyorum babam bakıyor bana hangı işe gırdiysem başarrısız oldum piskilojik nefes kesiliyor kullanmadığım ilaç gezmediğim doktor kalmadı malülen emekli için rapor almak istiyorum nasıl alınır

  1. Merhaba Mustafa Bey,
   Rapor;
   Devlet Üniversite Hastaneleri,
   Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri,
   Bu nitelikte hastanelerin bulunmaması durumunda Devlet Hastaneleri’nden alınmış olmalıdır.

   1. Hocam merhaba bende obsesif bozukluk hastalığı var isle birlikte herşeyi kafama takiorum çalışamıyorum ama şuan memurum çaresizlikten çalışıyorum çalışmadığım zaman bisey yok emekli olabilirmiyim psikotik özellikli nedir birde obsesif bozukluktan emekli olan cokmu

  2. ***** ı bırakmayı cok denedim ama olmuyor 🙁 45 yaşındayım ve çalışamıyorum.

   1. Erol Bey merhaba.
    Çalışamaz durumda olduğunuzu düşünüyorsanız malülen emeklilik için başvuru yapmanızı öneriyoruz.

 22. Iyi gunler babam coktan emekli olmustu ama bir yasa gelmisti olamamıştı suan emekli olmasına 2 sene var ve fabrikada agir sartlar altinda çalışıyor ve psikoljik tedavi görüyor ilaclari agir acaba malunen emekli olma şansı var mi primi ise coktan dolmustu zaten

  1. Merhaba.
   Tedavi gördüğü rahatsızlığın tedaviye rağmen çalışma olanağı vermemesi yada işlevselliğin düzelmemesi, ayrıca çalışma gücü kaybının %60 oranında olması gereklidir. Bunun tespit edilebilmesi için bir devlet hastanesinden heyet raporu alınmasını öneriyoruz.

 23. Slm benim sorunum su ben akcger rahatsizligi gecirdim beni is yerleri film bakiyorlar rahatsizlik var diyorlar ise almiyorlar raporu ankara gonderdim ret cikti neye dayanarak ret veriyorlar 2006 yatim birde 2016 yatim hangi ise girsem nefes darligin var deyip almiyorlar ise prim de doldurdum neden sahip cikmiyorlar bana

  1. Bülent Bey merhaba. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.
   Yukarıdaki yazıyı sadece bilgilendirme amaçlı yazdık. Eğer varsa şikayetlerinizi BİMER gibi resmi kurumlara yapmanız faydalı olacaktır.

   1. Mrb hocalarım ben Gökhan 3yıldır ******** 2mg,********100MG,NOROLEPTİK=********800MG ********400MG İLAÇ ALMAKTAYIM ÇALIŞAMIYORUM İNSANLAR ANLAŞAMIYORUM… MALULEN NASIL EMEKLİ OLUR SAGOLUN

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.