Psikiyatrik bir rahatsızlığı olup malülen emekli olmak isteyenlerde aranan şartlar hangileridir?


Psikiyatrik rahatsızlık sigortalılıktan sonra başlamışsa;

 • 10 yıldır sigortalı olma
 • 1800 gün ödenmiş prim

Birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül olan sigortalılar içinse;

 • 1800 gün ödenmiş prim

şartları aranmaktadır.

Bu şartları karşılayan kişilerin rapor almaları gerekir.

Bu rapor;

 • Devlet Üniversite Hastaneleri
 • Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Askeri Hastaneler
 • Bu nitelikte hastanelerin bulunmaması durumunda Devlet Hastaneleri’nden alınmış olmalıdır.

Rapor Sonucu;

 • Çalışma gücününü %60 kaybı,
 • Psikolojik/Psikiyatrik rahatsızlığın tedaviye rağmen çalışma olanağı vermemesi yada işlevselliğin düzelmemesi, şeklinde olmalıdır.

Psikiyatrik/Psikolojik Rahatsızlıklar Listesi

 • Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı)
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizofreni ve alt tipleri
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizoafektif bozukluk
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen sanrısal bozukluklar
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen bipolar bozukluk
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları (organik kişilik ve davranış bozukluğu, frontal lob sendromu, v.b.)
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi (Tedaviye direnç protokollerinin uygulandığını gösteren tıbbi belge ve dokümantasyonlarının dosyada mevcut olması gerekir.)
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen beyin hasarı, beyin işlev bozukluğu ve bedensel hastalıklara bağlı ruhsal bozukluklar (organik bipolar tiplerini içerir, organik sanrılı bozukluk, demansiyel ve amnestik v.b. tablolar)
 • Yaygın gelişimsel bozukluklar(otistik bozukluk, asperger v.b.)

45 Yorum “Hangi Psikiyatrik Hastalar Malülen Emekli Olabilir?

 1. 2014 yılında ankara gatada kronik psikoz tanısı kondu aynı sene içinde gölcük asker hastanesinden savaşta ve barışta askerlik yapamaz heyet raporu aldım o yıldan beridir ilaç tedavisi görüyorum günde 800 mg ın üstünde ilaç alıyorum ve ömrüm boyunca bu bole olacakmış kronik bu anlama geliyormuş sigorta girişim 2010 ve şuan çalışıyorum yaklaşık beş yıl gibi bi ödenmiş sigortam var erken emeklilik dediler bunun için ne yapmam gerekiyor hangi kriterlere uygunum beni bilgilendirirmisiniz

  1. Eray Bey merhaba. Malülen emekli olabilmek için tedaviye rağmen işlevselliğinizin düzelmemiş olması gerekiyor. Yorumda da bahsettiğiniz üzere şu anda çalışabildiğinizi ifade etmişsiniz. Bu durum emekliliğinize engel teşkil edebilir. Yine de yukarıda bahsedilen hastanelerden birine başvurup durumunuzu teyit etmenizi öneririz.

   1. İbrahim Bey merhaba. Yazıda belirtilen sağlık kuruluşlarına başvurup malülen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

   1. İbrahim Bey merhaba. Yazıda belirtilen sağlık kuruluşlarına başvurup malülen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 2. Ben çok yoğun sedef hastasıyım ve buna bağlı birçok hastalık işe gidip gelmek çok zor artık benim için malülen emeklilik için sedefe vermiyorlar rapor. Vücudum sürekli kaşınıyor, vücudum ağrıyor, yanıyor… Psikiyatriden rapor alabilir miyim acaba?

  1. Merhaba.
   Sayın Muhcu, Sedef hastalığına malülen emeklilik ile ilgili bilgimiz bulunmamaktadır. Psikiyatrik hastalıklarda malülen emeklilik ile ilgili de yazıda bahsedilen sağlık kuruluşlarına başvurmanızı öneriyoruz. İlginize teşekkür ederiz.

 3. arkadaslar yuzde kirk depresyon kısmen duzelen heyet raporum bulunmaktadir 5000 is gunum var vergi indiriminden faydalanmak için cevap bekliyorum emekli olabilirmiyim yorunuzu bekliyorum

 4. Transseksüel trans operasyonu olmamış lakin ağır cinsel kimlik bunalımı yaşayan ve insan içine çıkmak bile istemeyen ortada kalmış tarzdaki kimsede bu yukarıdaki tabloya uyuyomu ?

  1. Tam olarak hangi tıbbi tanıyı alacağınıza bağlı. Bunu da uzman hekimin muayenesi ile öğrenebilirsiniz.

  2. Bu konuda bilgimiz yazı ile sınırlı olmakla birlikte yetkili makamlara danışmanızı öneririz.

 5. fk1 ankisiyete bozuklukları ve diyerleri tanı koymus doktr 6 kezde kalpten anjiyo oldum malülen emekli olabilirmiyim gün ve yıl şartım tutuyor

  1. Merhaba Hasan Bey,
   Mevcut yasaya göre anksiyete bozuklukları tanısına sahip kişilere malülen emeklilik hakkı tanınmamaktadır. Ancak detaylı bilgi için lütfen hekiminize danışın.

 6. Acaba psikolojik rahatsizliktan emekli olabilmek için ne kadar süre ile psikolojik tedavi almak gereklidir

  1. Merhaba Ferhat Bey,
   Bu tedavinin ne kadar süreceğine hekimler karar verir. Eğer hekiminiz rahatsızlığınızın tedaviye yanıt vermediğini düşünüyorsa bunu size iletecektir.

  2. Merhaba ben 2011 yılında kız kardeşimi kaybettim.7 yıldır Efexor dan başlayıp Sulunex 150 mg kullanıyorum.uyku sorunum da var.3.600 günüm dolmasına 11 ay var.malülen emekli olabilirim miyim.

   1. Merhaba Hülya Hanım, Kullandığınız ilaçlardan ziyade yazıda belirtilen herhangi bir tıbbi tanıyı almışsanız malülen emeklilik için başvurabilirsiniz. Malülen emeklilik için 1800 gün ödenmiş prim yeterlidir.

 7. Merhabalar benim rahatsızlığım meme kanseri oldum metastaz yapmıştı sol ğögüs alındı lenf bezleri temizlendi evresi 3. evreydi şu anda 3 ayda bir kontrole gidiyorum sol kolumu kullanamıyorum. sereguel – 25 mg. selectra-50 mg lık raporlu ilaç kullanıyorum malulen emekli ola bilirmiyim teşekkürler

  1. Merhaba Füsun Hanım,
   Psikiyatrik rahatsızlığa bağlı malülen emeklilik için yukarıdaki listede bulunan tıbbi tanılardan herhangi birini almış olmanız gerekiyor. Bu tanılardan herhangi birine sahipseniz ve yazıda belirtilen diğer şartları karşılıyorsanız psikiyatrik hastalığa bağlı malülen emekliliğe başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.