Parçalanmış (Split) Filminin Psikolojik Analizi


Filmin ilerleyen dakikalarında spoiler haline gelecek bir bilgi olarak karakterimizin tam adı Kewin Wendell Crumb. Filmin adı üzerine parçalanmış olan Kewin’in tam da kendisi. Aklında, hareketlerinde, suçlarında, hayallerinde yaşayan tam 23 karakter. Bu karakterler bizim kimi zaman olaylardaki ihtimalleri düşündüğümüzde aklımıza gelen olası senaryolar, empati kurduğumuzda hayal ettiğimiz karşılıklı konuşmalara benzemiyor. Kewin’in sahip olduğu 23 iç ses var. Bu iç sesler ayrı görüntülere, ayrı kıyafetlere, ayrı mesleklere, ayrı yaş ve cinsiyetlere sahip. Bazılarının sesleri daha az çıkıyor, bazıları ise hiç susmuyor. Çevreden tutarsızlık olarak algılanan bu parçalanmış kişilikler aslında bir bozukluğun parçaları.

Bu bozukluğun adı ‘dissosiyatif kişilik bozuklukluğu‘ olarak adlandırılıyor. Genel olarak bozukluğun temeli 11 – 12 yaştan önce yaşanan stresli/travmatik yaşantıya dayanabiliyor. Kewin’in de filmin çözülme aşamasında karşımıza çıkan ilkokul çağında yaşadığı bir anısı var. Film, 3 genç kızın kaçırılmasıyla başlıyor. Kaçırma planları ise filmde en sık karşılaşacağımız Kewin’in diğer karakterlerini bastırmaya başlayan Dennis’e ait. Dennis, Kewin’in mevcuttaki en tehlikeli, cinsel dürtülerinin kontrolünü çok fazla sağlayamayan, kızlara taciz eğiliminde, yaşadığı travmayı kabullenemeyen ve kendisini sürekli ispat etme çabası olan 23. karakteri. Gittikçe de daha tehlikeli hale geliyor. Bu karakterinin tehlikeli olduğunun, yanlış eylemler yaptığının farkında. Bu nedenle de doktoruyla tanıştırmaktan kaçınıyor. Sanat aşığı, moda tutkunu kişiliğe sahip Barry rolü yapmakta ısrar ediyor fakat tüm karakterlerini fazlaca ayrıntılı tanıyan doktor bir tuhaflık olduğunun farkında. Son ana kadar harekete geçmekten kaçınsa da olayın peşini de bırakmıyor. Kewin ise bu sırada birçok farklı karakteriyle kızların karşısına çıkıyor. Bazen Kewin’in masumiyetini simgeleyen 9 yaşındaki Hedwig olarak, bazen kızları kıyafetlerini çıkararak dans etmeye zorlayan tacizci Dennis olarak. Dennis ile aynı fikirde olan bir diğer karakter Patricia. O da Dennis kadar diğer karakterleri bastırmaya ve etkisi altında tutmaya çalışıyor. Bu karakter kontrolcü ve kızgın annesiyle bağdaşıyor. Kaçırılan 3 kızdan ise en güçlüleri ve zekisi Casey. Daha önce acı ve istismara maruz kalmış olan da yine o. Filmde yer yer Casey’in babasının yakından arkadaşı olan adamdan gördüğü cinsel istismara da yer veriliyor. Onu hayatı boyunca esir eden bu acı aynı zamanda onu ‘yaratı’tan kurtaracaktır. Yaratık ise filmin sonunda, psikiyatristin ne kadar insanüstü, hayali olduğunu düşünmesine ve yapabileceklerine ihtimal vermemesine rağmen Kewin’in çalıştığı hayvanat bahçesindeki hayvanların tetiklemesiyle oluşturduğu 24. kişiliktir.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu film, gerek nadir işlenen konusuyla gerek James McAway oyunculuğuyla, gerek Kewin’in psikiyatristi Dr. Fletcher idealistliği ve inancıyla sizi kesinlikle ekrana kilitleyecek bir film.


Elif Çalışkan


Bir cevap yazın