Senin Aile Rolün Nedir?


Kardeşleriniz yaramaz çocuk ya da anakuzusu diye nitelendirilirken, siz sorumluluk sahibi olan çocuk muydunuz?

Uzmanlara göre, her ne kadar bizim kontrolümüzde olmasa da hepimiz çocukken ailemizde özel bir yer ve role sahiptik. Bu roller sahip olduğumuz kültüre, aile içinde doğduğumuz sıraya ve toplumsal cinsiyet rollerine bağlı olarak şekillendi. İdeal çocuk ya da ailenin büyümeyen çocuğu olmamızın etkileri yetişkinlik hayatımızda da sürmektedir ve bu roller yetişkinlik hayatımızda bize yardım edebildiği gibi musallat da olabilir. Flavia Mazelin Salvi aile içinde çocukların sahip olabileceği dört farklı rolü şöyle açıklıyor;

Model çocuk aile içindeki ideal çocuktur. Eğer ideal çocuk iseniz, ebeveynlerinizin kurallarına göre yaşar, onların istek ve beklentilerini karşılarsınız. Güçlü yanlarınız, azimli ve güvenilir olmaktır. Bunlar sizin profesyonel hayatınızda başarıya ulaşmanıza yardımcı olur, fakat duygularınız çocuklukta genellikle bastırıldığı için kişisel hayatınızda durum profesyenel hayatınıza göre biraz daha karmaşıktır.

Ebedi çocuk ailenin hiç büyümeyen, ebedi bebeğidir. Her şeyden uzakta yetişir, ailenin genç ve dinamik olmasını sağlarsınız. Güçlü yanlarınız sevimliliğiniz ve doğallığınızdır fakat ikili ilişkilerde genellikle maddi ve duygusal olarak partnerinize bağımlısınızdır.

Hasta çocuk alerjiler, virüsler ve her türlü psikosomatik problerle ailenin dikatini özellikle annesinin dikkatini üzerine çeker. Sürekli olarak adanmış bir anne tarafından yetiştirilerek, yaşlandıkça bakıma ve ilgiye bağımlı olabilirsiniz bu da hem profosyonel hem de kişisel hayatınızı etkileyebilir.

Asi çocuk her zaman sorgular, aileyi provoke eder ve daima başını derde sokar. Sınırlarınızı denersiniz ve ne zaman hayır dediğinizi yani sınırınızı bildiğiniz için, limitlerinizi yani sınırlarınızı ayarlarsınız. Asi çocuklar harika liderlik yaparlar fakat zaman zaman daha kabul edilebilir ve uzlaşmacı olmayı öğrenmelidirler. Yaşam tarzımızın alışkanlıklarını, özellikle kimliğimizin güçlü bir parçası olduklarında kırmak inanılmaz derecede zor olabilir. Mükemmel çocuğun hayır diyemeyeceğini veya isyancının hoş ve çekici olamayacağını kim söyledi?

Çevirmenin Notu

Geleneksel Türk ailesine bakıldığında da, çocukların ailelerde benzer rollere sahip olduğunu görürüz. Flavia Mazelin’in açıkladığı Model çocuk, Ebedi çocuk, Hasta çocuk ve Asi çocuk modelleri, geleneksel Türk ailelerinde şöyledir; En büyük çocuk yani model, kardeşlerinden sorumlu olan, ailesinin eli ayağı olan çocuktur. Hasta çocuk ilgiye muhtaç çocuk her ailede olması muhtemel diğer çocuktur ve bu çocuk da Mazelin’in açıkladığı gibi ileriki yaşamında ailesine maddi manevi bağımlı olmaya adaydır. Geleneksel Türk ailelerinin olmazsa olması evin “haylaz ve şirin” hiç büyümeyen çocuğudur, bu çocuk ailenin dinamiğidir, genellikle anne baba diğer çocuklarında özellikle en büyük çocuklarında yaptıkları hataları ya da aşırı müdehaleciliklerini farkedip, en küçük çocuğa daha yetkin ve bilgili yaklaşır. Ebevenyler artık diğer çocukları büyüdüğü için de en küçük çocuklarına karşı daha rahattır, çünkü artık onlardan sorumlu bir de en büyük kardeşleri vardır. Mazelin’in tanımladığı bir başka çocuk tipi de Asi çocuktur, bu çocuk tipi pek geleneksel Türk ailesine uygun değildir, çok az sayıda görülür, çünkü anne babaya saygı hürmet Türk ailesinin kültürel normlarından belki de en önemlisidir ve çocuk bunun genellikle farkındadır. Tabii bu günümüzde değişen kültür ve artan etkileşimle değişmler göstermektedir.


İngilizce aslından çeviren;

Sena Mete
Psikolog


Orijinal Metin

https://www.psychologies.co.uk/whats-your-family-role (erişim tarihi: 13.04.2018)


Bir cevap yazın