Tükenmişlik Sendromu Nedir?


Tükenmişlik sendromu, ‘duygusal tükenme‘ anlamına gelir. Peki ‘tükenmişlik sendromu’ yaşayan kişi neden kaçmak ister?

Zamana bağlı olarak üst üste gelen tüm olumsuzluklar kişiyi duygusal bir tükenme içine sokar. Bu duygusal tükenme sebebiyle kişi kendini güçsüz ve yetersiz görür, hem kendi sorunlarını hem de diğer insanların sorunlarını çözmede hissedilen yetersizlik kişinin kaçışına sebep olur. Kaçınmak(insanlarla daha az iletişimde bulunmak, insanların hislerinden ve sorunlarından uzaklaşmak) duygusal yükü hafifletme yolu olarak düşünülür.

Tükenmişlik sendromu kendi kendine geçer mi?

Tükenmişlik sendromunun kendiliğinden geçmesi beklenmez; çünkü stres ve zorluklar devam ediyordur, direnme sırasında da sistem yıpranmaya devam eder, yanlış başa çıkma yollarıyla direnen organizma sonunda fiziksel ve ruhsal çöküntüye uğrar. Eğer üstünde durulmazsa ve müdahale edilmezse, daha ciddi problemlere neden olabilir: çünkü bu durum bağışıklık sistemini zorlar ve buna bağlı olarak direnç düştüğü için organizma hastalıklara açık hale gelir.

Tükenmişlik sendromu yaşayan bireyin ruh sağlığını ciddiye alması gerekir. Vakit kaybetmeden profesyonel destek almak ve uzman ile bir işbirliği kurmak, rahatsızlığın giderilmesinde yol alınmasını sağlar.


Cansu Angın
Uzman Psikolog


Bir cevap yazın