Vajinismus Nedir?


Halk arasında “ilk gece korkusu” olarak da bilinen vajinismus, kadının cinsel yakınlaşma sırasında, cinsel birleşme anıyla ilgili duyduğu kaygıdan dolayı, kendisini istem dışı kasmasına bağlı olarak cinsel ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor, acılı bir şekilde gerçekleşmesine verilen addır. Ödevler düzenli yapıldığında %100 sonuç alınan, yardım alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Vajinismusun Kadınlardaki Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda hem fizyolojik hem de psikolojik birçok belirti görünür. Fizyolojik olarak; vajina çevresi olmak üzere tüm vücutta istemsiz kasılma, bacakları açılmayacak boyutta sıkıca kapatma ve istemsiz olarak eşini itme görülebilir. Psikolojik olarak; korku, tiksinme, kaçınma, kendini suçlama, terk edilme kaygısı, değersizlik hissi ve umutsuzluk oluşabilir. Bunlar bedensel ve zihinsel olarak hissedilen korkuya verilen refleksif reaksiyonlardır.

Vajinismusun Erkekteki Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus zannedilenin aksine erkeği de fazlasıyla etkileyen bir çift problemidir. Vajinismus ile ilgili yardım alınmadığında erkekte; istenmeme, değersizlik ve çaresizlik hissi, eşini/kendini suçlama ve öfke gibi duygular oluşabilir. Psikolojik kökenli dönemsel cinsel isteksizlik ve ereksiyon problemiyle karşılaşılabilir.

Çiftler vajinismusta ne zaman yardım almalıdır?

Vaijinismus bir erteleme ve kabullenememe durumudur. Birçok çift zamanla olur düşüncesiyle bu rahatsızlığın çözümüyle ilgili aksiyon almayı geciktirmektedir. Vajinismus hem çift ilişkisinde hem de bireysel kalitelerde her iki partnerde de duygusal yıpranmalara sebep olmakta ve yardım almaya başlamak için geçen süre uzadıkça bunların dozajı artmaktadır. Kadın için bahsedilen belirtilerin sürekli ya da yineleyici olması rahatsızlığın geçici olmadığını anlamak için yeterlidir.

Vajinismus terapisinde neler yer alır?

Vajinismus terapisi ödevler düzenli yapıldığı takdirde ortalama 10 seans süren hafta üzerine eklenen ödevlerle devam eden yapılandırılmış bir terapidir. Bu süreçte hem psikolojik hem de fizyolojik olarak rahatlamayı sağlayacak egzersizler aşamalı olarak verilir. Vajinismusun sebeplerinin anlaşılması, psikolojik/ toplumsal baskının dışsallaştırılması, vücudun ve vajinanın kas kontrolünün sağlanması, partnerle ilişkisel sorunların çözülerek haz almanın gelişmesi sonrası yalnızca penisin vajinaya girerek birleşmenin gerçekleşmesi değil, çiftin ileride de nitelikli ve üretken bir cinsellik yaşayabilir olması için çalışılmaktadır.

Vajinismusla ilgili genellikle bilinmeyenler ve yanlış bilinenler?

  • Vajinismus kendi kendine düzelen bir rahatsılzık değildir.
  • Kızlık zarı/vajina delinmez, yırtılmaz, patlamaz ya da parçalanmaz.
  • Vajinanın önünde bir duvar/perde yoktur, vajina genişleyip daralabilen bir yapıya sahiptir.
  • Terapi sırasında vajina esneklik kazanacağı için terapi sonrası ilk birleşmede herhangi bir acı ya da ağrı olmaz.
  • Vajinismus terapisi, her hafta üzerine eklenen ödevlerle yapılandırılmış olarak ilerlediği için ödevlerin aksatılmaması gerekmektedir.
  • Cinsel birleşme hatta çocuk olsa bile vajinismus fiziksel ve/veya psikolojik olarak devam ediyor olabilir.
  • Her kadın fiziksel ve duygusal olarak hazır olduğu takdirde cinsellikten keyif alabilir.
  • Penis boyunun acı ya da hazla doğrudan bir korelasyonu yoktur.
  • Cinsellikte yaşanan her sorun gibi vajinismus da bir çift problemidir ve erkeği de doğrudan etkiler.
  • Danışan ailelerinin süreçten uzaklaşması terapinin hızı, işleyişi ve rahatlığı için son derece önemlidir.

Selen Salebci
Klinik Psikolog


Bir cevap yazın