Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?


Anksiyete ruhsal hastalıklar sınıfında değerlendirilen ve çok hafif seyrettiğinde faydalı olduğu düşünülen bir rahatsızlıktır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu; kişinin sürekli olarak kendisinin veya yakın akrabalarının başına kötü şeyler geleceğini düşünmesi, kaygılanması ve bunaltı hissetmesidir. Başka bir söylemle kişinin sürekli olarak iş, günlük yaşam, aile, para ve sağlık ile ilgili durumlara karşı aşırı endişe ve kaygılanma durumudur. Endişe ve kaygının sürekli olması ve en az altı (6) ay boyunca devam etmesi halinde Yaygın Anksiyete Bozukluğu söz konusudur. Bu rahatsızlık kişinin günlük yaşantısını normal bir şekilde sürdürmesini engeller. Her 100 kişiden 5 kişinin bu rahatsızlığı yaşadığı düşünülmektedir. Hastalık 20’li yaşlarda görülmeye başlansa da yaşlılarda görülme sıklığı daha fazladır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu’na Yol açan Faktörler

Yaygın Anksiyete Bozukluğu’nun (YAB) temel nedenleri arasında çocukluk döneminde yaşanan travmalar ve yetiştirilme tarzının baskın faktör olduğu bilinmektedir. Kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi kalıtsal faktörlerin de etkisi olduğu değerlendirilmektedir. Ayrıca yaşanılan çevrenin, sosyal hayattaki konumun ve iş ile ilgili faktörlerin de Yaygın Anksiyete Bozukluğu‘na yol açabileceği düşünülmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukuluğu’nun Belirtileri

  • Kişide en az altı ay süren rutin olarak günlük yaşam, iş veya okul ile ilgili aşırı kaygı ve kuruntu hali,
  • Gerçek olmadığını bildiği halde kuruntularından kurtulamama,
  • Günlük olarak yaşanılan kaygı ve kuruntu,
  • Aşırı heyecanlanma, sürekli olarak kendini huzursuz hissetme, sürekli olarak endişelilik hali,
  • En basit işleri bile yaparken kolayca yorulma,
  • Düşünceleri toplamada zorluk ve belirli bir konuya odaklanamama,
  • Kolayca ajite (irrite) olma (irritabilite),
  • Kaslarda gerilme ve sertleşme,
  • Uyku düzeninin bozulması, uykuya dalamama, uzun süreli uyumama ve uykudan yorgun uyanma eşlik ediyorsa Yaygın Anksiyete Bozukluğu varlığından söz edilebilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu ve Psikoterapi

Rahatsızlık üç aşamalı olarak seyredebilmektedir. Tedavide psikoterapi ve ilaç kullanılır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu birinci ve en hafif aşamasında genellikle çoğu kişi tarafından dikkate alınmaz, hastalık olarak değerlendirilmez ve tedavi düşünülmez. Bu tip bozukluk yaşayan kişilerde tedavi çoğunlukla gerekmez. İkinci sınıf orta şiddetteki rahatsızlıklar ilaç kullanmadan psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir. Psikoterapi ile tedavide bilişsel davranışçı psikoterapi uygulanmaktadır. Hastalığın üçüncü sınıf şiddetli rahatsızlığı içinse bilişsel davranışçı psikoterapi ile birlikte ilaç kullanılmaktadır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu kısa sürede ve ilaç kullanmadan da tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.


Bir cevap yazın