Alt Islatma – Enürezis


Enürezis (İng.; enuresis) çocuğun gece veya gündüz istemsiz bir şekilde altını ıslatması, idrar kaçırmasıdır. 4 ile 5 yaşına kadar normal kabul edilir. Bu yaşlardan sonra ise çocukların %85’i hem gece hem de gündüz idrar kontrolünü sağlamıştır.

Altıslatma Nedenleri?

En önemli nedenleri çocuğun ailesinin katı bir tuvalet eğitimi vermesi, hemen alt ıslatmayı bırakmasının beklenmesi, alt ıslatmanın çok önemli bir sorun olarak görülmesi ve ailenin çocuğa yönelik eğitiminin yetersiz gelmesidir. Diğer bir nedeni de çocuğun ebeveynleri ile yeterli bir duygusal etkileşim kuramamasıdır.

Altıslatma ve Psikoterapi

Alt ıslatma organik veya gelişim geriliğine bağlı olarak da karşımıza çıkabilir. Bu durumda çocuğun idrar kontrolünü sağlaması uzun zaman alabilir veya hiç kazanamayabilir. Çocuğun bir pediatrik ürolog veya özel eğitim veren kurumdan destek alması gereklidir. Ancak enürezisin psikolojik yönü daha sık karşımıza çıkmaktadır. Psikiyatrist ve psikoloğun davranışçı yöntemlerle psikoterapi, oyun terapisi veya ilaç tedavisini (her ikisi birlikte de olabilir) uygulamaları sorunu çözmeye ve ortadan kaldırmaya yönelik etkili bir adımdır.


Orhan Dünya | Psikolog


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.