Zeigarnik etkisi, tamamlanmamış görevlerin insanların dikkatini ve zihinsel enerjisini daha fazla çektiği ve bu nedenle bellekte daha belirgin hale geldiği durumdur. Tamamlanmamış bir görev veya kesintiye uğramış bir aktivite, beynin tamamlama gereksinimini tetikler, böylece zihinsel süreçlerin devam etmesini sağlanır.

Olumlu ve Olumsuz Yanları

Bu etki, bazı durumlarda olumlu bir etki olarak da görülebilir. Örneğin, tamamlanmamış bir görevin hatırlanması, görevi tamamlama konusunda daha fazla motivasyon sağlayabilir ve kişinin o görev üzerinde daha fazla odaklanmasına yardımcı olabilir. Ancak bazı durumlarda olumsuz etkileri de vardır. Örneğin, bir görevin tamamlanmamış olması bir kişinin stres seviyelerini artırabilir ve konsantrasyonunu olumsuz etkileyebilir.

Bitmemiş İlişkilere Etkisi

Zeiganik etkisi, romantik ilişkilerimizi de büyük ölçüde etkilemektedir. Bu etki, çözüme ulaştırılmadan üstü kapatılmış sorunların sık sık hatırlanmasına neden olur. Sürekli hatırlanan sorunlar ise ilişki içinde sorunlar doğurabilir.

Yarım Kalan Aşklar Neden Hatırlanır?

Bunun yanı sıra, yarım kalan aşkların sağlıklı biten ilişkilerden daha iyi hatırlanmasında Zeiganik etkisinden söz edilebilir. Yarım kalan aşkların hatıraları her zaman diğerlerinden daha uzun süre taze kalacaktır. İlişki terk edilen taraf için yarım kalmış olacağından genellikle terk edilen kişide daha yoğun görülebilmektedir.

Zeynep Durdağı | Psikolog

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir