Çocuk başlı başına küçük bir dünyadır. Yetişkinlerden keskin çizgilerle ayrılan düşünce yapıları nedeniyle onları anlayabilmek ve ne istediklerini doğru şekilde tespit edebilmek özel bir çaba gerektirir.

Bu çabayı sarf etmesi gerektiğinin bilincinde olan ebeveynler için sorun yoktur. Peki ya çocuklarını da kendileri gibi düşünenler? İşte sıkıntı bu noktada başlar. Onların geniş ve yaratıcılıklarla dolu olan hayatlarına sizin sınırları belli hayatınızla yaklaşırsanız, sadece hayal güçlerine ket vurmuş olursunuz. Oysa psikolojilerini anlamaya çalışarak yaklaştığınızda her şey çok daha farklı olacaktır.

Çocuk psikolojisini anlamak

Öncelikle her duruma farklı birçok pencereden baktıklarını bilmeniz gerekir. Bu şekilde hem sizin hem de onların işi kolaylaşacaktır. Sonrasında tüm gün yaramazlık yapan bir ‘canavar’ da olsa hassas bir kalbi olduğunu anlamanız gerekmektedir. Sizin söylediğiniz ya da yaptığınız her şey bilinçaltına yerleşecektir. Ve yerleşen hareketlerin büyük bölümünün iyi yönde olması ileride sağlıklı bir birey olmasını sağlar.

Çocuk psikolojisi, öğrenmeye aç ve bir o kadar da inatçı bir yapıdır. Bu sebeple bir çocuğa ceza verilmemesi gerektiğini bilerek, tavır koymanız gerekmektedir. Çünkü sizinle ters düştüğü zamanlarda bunu bir oyun olarak görüp, ısrarcı davranacaktır. Bu durum da zaman içerisinde size olan saygısını yitirmesine sebep olur. Böyle bir sıkıntının yaşanmaması için ceza yerine ödül metodunu kullanmanız yararlı olacaktır. Yapmanızı istediğiniz şeyleri yaptığında onu ödüllendirmeniz, sizi dinlemek için teşvik edecektir.

Ebeveyn bakış açısıyla çocuğu anlamak

Bahsetmiş olduğumuz konular elbette çok daha derin ve uzun uzadıya ele alınması gereken konulardır. Aynı zamanda deneyimlemiş olan ebeveynlerin görüşleriyle çok daha sağlıklı bir sonuca ulaşılacaktır.

fenomenpsikoloji.com olarak konu hakkında bilinçlenmek ve çocuk psikolojisini anlamak isteyen ebeveynlere en pratik, güvenilir ve eğlenceli bilgileri sunmaktayız. Yapacağınız testler, okuyacağınız makaleler ile uzman ellerin desteğini alarak çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurma imkânına sahip olacaksınız.

Sitemizde çocuk psikolojisinin ne demek olduğunu detaylı bir şekilde öğrendikten sonra ebeveynler için hazırlanmış özel bölüm sayesinde anne ve baba olmanın/olabilmenin de aslında farklı deneyimlere gebe olmak olduğunu bir kez daha hatırlayacaksınız!

Fenomen Psikolojik Danışmanlık Merkezi çocuk psikologlarının ve pedagoglarının çocuk psikolojisi hakkındaki görüşlerini okumak için buraya tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir