Bazen kızar, bazen sever, bazen de çocuklarını korumak için canlarını bile verebilirler. Ebeveynler! Ancak bazı anne babalar var ki çocuklar için tam bir baş belası! İşte problemli 10 anne baba tipi.

Mükemmeliyetçi Ebeveynler

Çocuklarının hata yapmasına izin vermezler. Onları harika birer çocuk olmaları yönünde yetiştirirler. Halbuki kimse mükemmel değildir ve mükemmel olmak zorunda da değildir. Çocuğa devamlı eleştirel yaklaşırlar. Neredeyse her davranışını eleştirip, olması gerekeni anlatırlar.

Narsist Ebeveynler

Kendilerinin harika birer anne ve baba olduklarına inanırlar. Çocuğun yaşadığı sıkıntılarda sorunu sadece çocukta ararlar. Çocuklarına hoşgörülü yaklaşmazlar. Hatta problem çıkaran çocuklarından utanırlar.

Aşırı Koruyucu Ebeveynler

Bu tip anne babalar çocuğun etrafındaki her şeyin tehlikeli olabileceğine inanırlar. Onu her türlü olumsuz durumdan ve üzüntüden korumaya çalışırlar. Yeni şeyler keşfedip yeni duyguların tadını almasına engel olurlar. Çocuğa iyilik yaptıklarını zannedip gelişimlerine engel olurlar.

Tutarsız Ebeveynler

Tutarsız anne babalar çocuklar için tam bir kafa karışıklığıdır. Zamana, mekana veya kendi ruh hallerine göre durumlar karşısında farklı tepkiler gösterirler. Çocuk bu farklı tepkilerle karşılaşınca yaptığının doğru mu yanlış mı olduğunu ayırt edemez.

Çok Bilmiş Ebeveynler

Pek çok farklı kaynak okumuş olan bu ebeveynler, çocuklarını kitaplara göre yetiştirmek isterler. Her okudukları ve duydukları bilgiyi çocuklarına uygulamak isterler. Her çocuğun farklı olduğunu unutup çocuklarını belli bir kalıba sokmak isterler.

Umursamaz Ebeveynler

Çocuklarını aşırı özgür bırakırlar. Koydukları kurallar neredeyse hiç yoktur. Çocuklarının fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını neredeyse hiç karşılamazlar ve görmezden gelirler.

Baskıcı ve Otoriter Ebeveynler

Çocuklarına duydukları sevgi ve şefkati belli etmezler. Katı kuralları ve ağır disiplinleri vardır. Çocuklarının duygularını görmezden gelip anlamak istemezler. Kendilerini ifade edemeyen çocuklar yetiştirirler.

Çocuğun Emrine Giren Ebeveynler

Çocuklarına hayır diyemeyen ve kural koymayan bu tip ebeveynler neredeyse çocuklarının her istediğini yaparlar. Çocuğun anne ve babayı yönettiği karmaşık bir ilişki ortaya çıkar. Zaman içinde anne babaya her dediğini yaptıran çocuk şımarık diye tabir edilen bir çocuk olabilir.

Cezalandırıcı Ebeveynler

Bu tip ebeveynler çocuğu yetiştirirken cezayı eğitici bir unsur olarak görür. Sürekli ceza ile eğitilen çocuk kendini kaygılı ve çaresiz hisseder. Çocukların yaptığı hatalar karşısında hoşgörüsü olmayan ebeveynlerdir.

Çocuklarına Saygı Duymayan Ebeveynler

Bazı anne babalar çocuklarının kendilerinden ayrı bir birey olduğunu kabul edemezler. Çocuklarının kararlarına ve duygularına saygı duymazlar. Kendilerinden farklı olmalarını hata olarak algılarlar.

Hilal Hacıoğlu | Psikolog

Comments (2)

  1. Merhaba.Yazının paylaşıldığı tarihi öğrenebilir miyim?Tez yazarken yazınızdan yararlandım ve kaynak göstermek için yayın tarihine ihtiyacım var.Yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Merhaba. Yazının ilk yayınlanma tarihi 14 Ekim 2017’dir. Yazılarla ilgili telif, kaynak gösterimi ve alıntı kullanımı bilgisi için lütfen bilgi@monapsikoloji.com adresine e-posta ile başvurun. İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir