Çocuğun resimleri, kişi ve olaylar karşısındaki duygu ve düşüncelerini bize yansıtır. Çünkü özellikle sözlü iletişim kurmada güçlük çeken bazı çocukların sözsüz dili oluşturması ve anlatması daha kolaydır.

Resimler yaşlara göre farklılık gösterir. Özel durumları olan çocukların resimleri ise diğerlerine göre daha da farklı olabilmektedir. Çocuğun iç dünyası ve yakın çevresi ile olan ilişkileri hakkında bilgi edinmekte resmin önemli bir yeri olduğu konusunda bütün uzmanlar hemfikirdir. Şüphesiz sadece resimleriyle çocukla ilgili bir değerlendirme yapmak da hatalı olur.

5 – 6 Yaş Çocuk Resimleri

5 yaş çocuklarının çoğu bir kafa ve gövde çizebilir. Anlamlı resimler yapar ve önceden neyi çizeceklerini planlayabilir. Kendi duygularını ortaya koymaya başlar ve genellikle kullandıkları ve en sevdikleri figür insandır. Fakat insan resminin yanı sıra ilişkide oldukları nesneleri de çizmeye başladıkları görülür. Bu dönemde ebeveynler çocuklarının çizdiği resimlere ilgi göstermelidir. Çünkü çocuk bu ilk resimlerini göstermek ve açıklamak arzusundandır. Aynı zamanda bu ilk resimler kişiliklerini, duygularını ve isteklerini açıklar. 6 yaşına gelindiğinde çocuğun daha gerçekçi ve ayrıntılı resimler çizmeye başladığını görebiliriz. Artık nesneleri mekana göre çizmeye, yer çizgisini daha iyi yerleştirmeye başlarlar. Bu dönemin ilginç bir özelliği bir gün çizdiği figürün ertesi gün çizilen figürle aynı olmamasıdır. Örneği bugün çizdikleri bir ağaç ertesi gün farklı olabilmektedir. Uzmanlar bu durumu çocukların gördüklerini değil bildiklerini çizmesi olarak açıklamışlardır.

Resimlerin Anlamları

Resimlerdeki figürlerden birinin geniş ifade edilmesi genellikle bu çocuğun o figüre özlem duyduğunu göstermektedir. Sürekli ilişkide olduğu birisini çizmemek (örneğin kardeş) kıskançlığı ifade edebilir. Çocukların kendilerini yalnız çizmeleri duygusal olarak ihtiyaçlarının karşılanmadığı, yardım gereksinimleri olduğu şeklinde yorumlanabilir. Bu tür resimler genellikle ebeveynlerin ilgisiz olduğu durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Kuş veya bulut resimleri aşırı baskı altında olduğu, özlem duyduğu özgürlüğü ifade edebilir.

Çocuk duygularını ifade etmek için renkleri de kullanır. Mat ve soğuk renkleri kullanarak çizdiği figürler o figüre olan nefreti ve kızgınlığı gösterebilir. Evini veya ailesini siyah renklerle çizen çocuk bu ortamda mutsuz olduğunu ifade etmek amacındadır. Ayrıca figüre yönelmiş yılan, şimşek, bıçak, testere v.b. objeler de o figüre olan nefreti ve çatışma isteğini simgeler. Bir çocuktan kendisini, annesini, babasını veya herhangi bir şeyi çizmesini istediğinizde farklı bir şey çiziyorsa çizmesini istediğiniz figürü reddediyor olabilir. Örneğin bir aile resmi çizmesini istediğiniz çocuk, resmin içine babayı almamışsa bu durum babadan hoşnut olunmadığı hatta onu reddettiğini düşündürebilir. Aslında yaşanan bir durumun tersini çizen bir çocuğun o durumu reddettiğinden bahsetmek yanlış olmayacaktır. Karalama ve garip şekilde çizilen resimler (örneğin amuda kalkmış çocuk) de çocuğun hareketli ve coşkulu bir mizacı olduğunu düşündürebilir. Gülümseyen yüzler çizmek tahmin edeceğiniz gibi mutlu bir çocuktan beklediğimiz resimlerdir. Aynı zamanda birbiriyle el ele tutuşmuş figürler, kalp, çiçek gibi objeler sevgi ifadeleridir.

Kendini bir yerlere hapseden resimler çocuğun suçluluk duyduğunu veya bir bunalımının olduğunu düşündürebilir. Evde kapalı bir çocuk veya aile resmi bu dönemdeki çocuğun okul korkusu yaşamaya başladığını düşündürür. Yüzü veya sırtı dönük figürler kaygıyı veya gerginliği ifade eder. Özenilmemiş bir figürün büyük çizilmesi de o figürle gergin ve olumsuz bir ilişkiye işarettir. Tek başına bir ağaç veya sabit bir nesne çizmek çocuğun içinde bulunduğu yalnızlık duygusunu belirtir. Bir babaanne, anneanne veya bakıcı figürü, çocuğun yalıtılmışlığını ve ailesinden dışlandığını gösterebilir.

Son olarak başında da ifade ettiğim gibi çocuk resimleri onu anlamada tek başına yeterli değildir. Her zaman onu anlamak için yaşantısını dikkatle gözlemeli, sözel ifadeleri ilgiyle dinlenmelidir. Ancak çocuğun resimleriyle verdiği mesajlar, onu daha iyi anlamanıza ve dolayısıyla daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

Orhan Dünya | Psikolog

Comments (91)

 1. Merhaba 5 yaşında bir oğlum var ve hemen hemen her resiminde gökkuşağı çiziyor ama abartısız ger resimde. Gökkuşağının altında genelde ya ailemizi, ya ev, yada araba çiziyor. Renkli renkli oluyor tüm resim. Özellikle çocuk psikolojisinde gökkuşağı neyi simgeliyor merak ettim.

 2. Merhabalar 6 yas 9 aylık olan bir çocuğun çöp adam şeklinde figür çizmesi normal midir?

 3. Merhabalar 6 yaş 8 aylık bir çocuğun çöp adam şeklinde insan figürü çizmesi normal midir?

 4. Merhaba benim kızım 4 yaşında ve sürekli beni çöp adam şeklinde çiziyor ve sadece göz ve ağız koyuyor.genelde sade renkler siyah ve gri gibi.bu ne anlama geliyor acaba

  1. Merhaba.
   4 yaş çocukları genellikle kaba çizgi ve figürleri çizer veya yarım bırakılmış bir figürü tamamlar. Genellikle insan figürü çizmeye eğilimlidirler ve uzuvların tamamını çizemeyebilirler. Renklerin kullanımından ziyade daha çok figürü tamamlamaya odaklanırlar. Renk kullanımı daha ilerleyen yaşlarda artış gösterir ve o zaman çizimlerinde anlamlı hale gelir. (Önemli Not: Yorumlar çocuğunuza özel değil, genel açıklamalardır. Özel yorum ve değerlendirme bir bütün olarak çocuğun tüm yönleriyle gözlemlenmesi sonucu yapılır. Ayrıca bu değerlendirme asla bir tıbbi tanı veya tedavi yerine geçmez. Eğer farklı bir durum gözlemliyorsanız lütfen en yakın tıbbi hekime başvurun).

 5. Merhaba ben yeğenim için sormak istediğim ; resim çizmeyi seviyor 2 yaşından beri çiziyor. Şu an 6 yaşında. Resimlerinde renkleri çok seviyor. İnsan portresi veya şu an favorisi olan futbolcuları çiziyor. En belirgin olan bir erkek çocuk olarak dudakları kırmızı daha belirgin yapmasının anlamı ne olabilir?

  1. Merhaba.
   Resimde renk kullanımı, bazen duyguların yansıtılmasına yönelik isteği gösteriyor olabilir. Fakat genellikle kırmızı renk agresyonu (şiddet değil) temsil eder ve boyandığı bölge ile ilgili bir uyarımı temsil ediyor olabilir. (Önemli Not: Bu yorumlar çocuğunuza özel değil, genel açıklamalardır. Özel yorum ve değerlendirme bir bütün olarak çocuğun tüm yönleriyle gözlemlenmesi sonucu yapılır. Ayrıca bu değerlendirme asla bir tıbbi tanı veya tedavi yerine geçmez. Eğer farklı bir durum gözlemliyorsanız lütfen en yakın tıbbi hekime başvurun).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir