Unipolar Depresyon


Üzüntü ve keder gibi duygular insan doğasının bir parçasıdır. Günlük yaşamda maruz kalınan bir takım durumlar (yakın birisini kaybetmek, boşanma, hastalık..vb)  insanların mutsuz hissetmesine sebep olmaktadır. Ancak bu olumsuz duygular normal koşullarda kısa süreli yaşanmaktadır. Bu tarz olumsuz duyguların normal bir sürece göre daha uzun ve yoğun yaşanıyor olması, bireylerin major depresyon ya da diğer adı ile unipolar depresyon semptomları geliştirmesine neden olabilmektedir.

Unipolar depresyon en geniş tanımıyla, düşük özgüven ve normalde keyif veren aktivitelere yönelik oluşan ilgi kaybına eşlik eden, sürekli ve kalıcı olarak olumsuz ruh halinde olma durumu olarak karakterize edilmektedir. Mental bir bozukluk olan unipolar depresyon aynı zamanda bireylerin aile, iş ve sosyal hayatlarının yanı sıra uyku, beslenme ve genel sağlık durumlarını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Unipolar Depresyon’un Sebebi

Unipolar depresyonun tam anlamıyla sebebi henüz bilinmemektedir. Ancak bu bozukluğu tetikleyen birçok faktör olduğu yapılan araştırmaların sonucunda kanıtlanmıştır. Bireylerin günlük hayatta maruz kaldıkları stresten dolayı beyinde bazı kimyasal dengesizlikler meydana gelmektedir. Bu durum bireylerin ruh halinin stabil olmasını engelleyen önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra, alkol ve uyuşturucu kullanımı, tıbbi rahatsızlıklar ve steroidler de dahil olmak üzere kullanılan çeşitli ilaçlar da unipolar depresyonu tetikleyen faktörlerdendir.

Unipolar depresyon tanısını almak için gerekli semptomlar genellikle bu bozukluğa sahip bireylerin kendisinden, akrabalarından ya da arkadaşlarından bilgi alınarak tanımlanmaktadır.

Unipolar depresyonun belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Hemen hemen her gün sinirli ya da üzgün hissetme,
 • Daha önceden zevk aldığı aktivitelere yönelik ilgi kaybı yaşama,
 • Ani bir şekilde kilo alma ya da verme, iştah durumunun değişmesi,
 • Uykuya dalmada zorluk yaşama ya da normalden daha fazla uyuma ihtiyacı,
 • Huzursuzluk hissi,
 • Enerji kaybı ve sürekli olarak yorgun hissetme,
 • Değersizlik ve suçluluk hissi,
 • Konsantre olma, düşünme ve karar verme konusunda zorluk yaşama,
 • Kendine zarar verme ve intiharla ilgili düşüncelere sahip olma.

Bireylerin unipolar depresyon tanısı almaları için bu belirtilerden en az 5 tanesine sahip olması gerekmektedir.

Unipolar Depresyon ile Başa Çıkma

Unipolar depresyon, psikoterapi ve ilaç desteğiyle giderilen bir bozukluktur. Bunun yanı sıra kendine zarar verme ve intihar eğilimleri olan bireylerin genellikle hastaneye yatırılarak terapi görmeleri gerekmektedir. Uygulanan terapilerde amaç; bireylere stresle başa çıkma yöntemleri öğretmek, iletişim yeteneklerini geliştirmek, özgüveni arttırmak, hayattan zevk almalarını ve kendi hayatları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak, negatif duygu ve davranış şekilleri yerine daha sağlıklı pozitif davranış şekillerini aşılamaktır.


Çiğdem Doğru
Klinik Psikolog


11 Yorum “Unipolar Depresyon

 1. merhabalar anksiyete geçiriyorum titreme üşüme hissi kas ağrıları halsizlik
  nefes almada zorluk çekme ve dişlerimi gıcırtlatma
  çalışmakta güçsüzlükçekiyorum selectra 100 ml kullanıyorum
  malulen emekli olabiliyor muyum
  ne yapmam lazım lütfen,

  1. Merhaba. Malulen emeklilik ile ilgili geçerli bilgiye resmi kamu kurumlarına (devlet hastanesi, eğitim araştırma hastanesi ve sosyal güvenlik kurumu SGK) başvurarak ulaşabilirsiniz. Bahsettiğiniz şikayetleriniz devam ediyorsa doktorunuzu arayın veya size en yakın hastanenin acil servisine başvurun. Yanınıza ilacınızın kutusunu da almayı unutmayın.

 2. ANKİSİYETE GEÇİRİYORUM VE TUM KASLARIM AĞRIYOR
  TERLİYORUM HALSİZİM NFES ALMADA BAZEN ZORLUK ÇEKİYORUM
  SELECTRA 100 MG KULLANIYORUM
  ÇALIŞMAKTA ZORLANIYORUM
  MALULEN EMŞKLİ OLABİLİYORMUYUM

 3. Kızımın erkek arkadaşı unipolar,mış önceleri iyiydiler şimdi sürekli tartışıyorlar kızım görüşmek istemiyor ,bırakmak istiyor kendine zarar verirmi

  1. Merhaba Nilüfer Hanım. Eğer giderek artan bir eylem veya problem görüyorsanız, profesyonel yardım almanızı öneririz.

 4. Burda yazılanların hepsi var sadece kendine zarar verme ve intihar düşüncesi yok buradan görüşme yapılabiliyor mu aile öyküsünü de yazmak istiyorum 16 yaşındayım

  1. Merhaba Ufuk.
   Görüşmelerin etik ve gizlilik çerçevesinde yürütülmesi terapinin olmazsa olmazlarından birisidir. Bu yüzden özellikle ilk görüşmeler yüz yüze yapılır.

  2. Kızımın erkek arkadaşı unipolar,mış önceleri iyiydiler şimdi sürekli tartışıyorlar kızım görüşmek istemiyor ,bırakmak istiyor kendine zarar verirmi

 5. Uzun yıllardır iyiyidim is yerindeki birisi tüm denge mi bozdu hatta o arada herşey iyiydi evlenip çocuğum bile oldu ne yapsam bilmiyorum

Bir cevap yazın