Unipolar depresyon en geniş tanımıyla, düşük özgüven ve normalde keyif veren aktivitelere yönelik oluşan ilgi kaybına eşlik eden, sürekli ve kalıcı olarak olumsuz ruh halinde olma durumu olarak karakterize edilmektedir. Mental bir bozukluk olan unipolar depresyon aynı zamanda bireylerin aile, iş ve sosyal hayatlarının yanı sıra uyku, beslenme ve genel sağlık durumlarını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Üzüntü ve keder gibi duygular insan doğasının bir parçasıdır. Günlük yaşamda maruz kalınan bir takım durumlar (yakın birisini kaybetmek, boşanma, hastalık..vb)  insanların mutsuz hissetmesine sebep olmaktadır. Ancak bu olumsuz duygular normal koşullarda kısa süreli yaşanmaktadır. Bu tarz olumsuz duyguların normal bir sürece göre daha uzun ve yoğun yaşanıyor olması, bireylerin major depresyon ya da diğer adı ile unipolar depresyon semptomları geliştirmesine neden olabilmektedir.

Unipolar Depresyon’un Sebebi

Unipolar depresyonun tam anlamıyla sebebi henüz bilinmemektedir. Ancak bu bozukluğu tetikleyen birçok faktör olduğu yapılan araştırmaların sonucunda kanıtlanmıştır. Bireylerin günlük hayatta maruz kaldıkları stresten dolayı beyinde bazı kimyasal dengesizlikler meydana gelmektedir. Bu durum bireylerin ruh halinin stabil olmasını engelleyen önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra, alkol ve uyuşturucu kullanımı, tıbbi rahatsızlıklar ve steroidler de dahil olmak üzere kullanılan çeşitli ilaçlar da unipolar depresyonu tetikleyen faktörlerdendir.

Unipolar depresyon tanısını almak için gerekli semptomlar genellikle bu bozukluğa sahip bireylerin kendisinden, akrabalarından ya da arkadaşlarından bilgi alınarak tanımlanmaktadır.

Unipolar depresyonun belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Hemen hemen her gün sinirli ya da üzgün hissetme,
 • Daha önceden zevk aldığı aktivitelere yönelik ilgi kaybı yaşama,
 • Ani bir şekilde kilo alma ya da verme, iştah durumunun değişmesi,
 • Uykuya dalmada zorluk yaşama ya da normalden daha fazla uyuma ihtiyacı,
 • Huzursuzluk hissi,
 • Enerji kaybı ve sürekli olarak yorgun hissetme,
 • Değersizlik ve suçluluk hissi,
 • Konsantre olma, düşünme ve karar verme konusunda zorluk yaşama,
 • Kendine zarar verme ve intiharla ilgili düşüncelere sahip olma.

Bireylerin unipolar depresyon tanısı almaları için bu belirtilerden en az 5 tanesine sahip olması gerekmektedir.

Unipolar Depresyon ile Başa Çıkma

Unipolar depresyon, psikoterapi ve ilaç desteğiyle giderilen bir bozukluktur. Bunun yanı sıra kendine zarar verme ve intihar eğilimleri olan bireylerin genellikle hastaneye yatırılarak terapi görmeleri gerekmektedir. Uygulanan terapilerde amaç; bireylere stresle başa çıkma yöntemleri öğretmek, iletişim yeteneklerini geliştirmek, özgüveni arttırmak, hayattan zevk almalarını ve kendi hayatları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak, negatif duygu ve davranış şekilleri yerine daha sağlıklı pozitif davranış şekillerini aşılamaktır.

Çiğdem Doğru | Klinik Psikolog

Comments (15)

 1. Merhabalar. Uzun yıllar önce anneme unipolar depresyon tanısı koyuldu ve yıllardır doktor gözetiminde ilaç tedavisi görüyor. Doktorumuz ilaçların dozunu azalttığında ya da annem ilaçları uzun süre kullandığında fazla umursamazlık, devamlı uyuma, sosyalliğin azalması, içe kapanıklık, sağlığını ve çevresini önemsememe ve hızla kilo alma gibi problemlerle karşılaşıyoruz. Doktora gittiğimizde ise annem bu durumdan mutlu olduğunu ve böyle kendini iyi hissettiğini söylüyor. Ancak bu durum aylarca devam ettikten sonra uyumayı bırakıp kendini tamamen kapatıyor ve hiçbir şekilde kendisiyle iletişim kuramıyoruz. Daha önce birkaç kere bu durumlar yaşandı ve tekrardan yüksek dozlarla ilaç tedavisiyle kendisine geldi. Ancak dediğim gibi ilaçların uzun süre kullanılması veya dozlarının azalması durumunda umursamaz annem kişiliğine geri bürünüyor. Doktoruyla görüştüğümüzde doktoru annemi iyi gördüğünü ve iyi olduğunu söylediği için ayrı bir tedavi uygulamadı. Ancak annemin normal olmadığının tüm yakın çevremiz ve bizler farkındayız. Tekrar atak geçirmeden bu durumu nasıl toparlayabiliriz yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bu zorlu yolda size ve annenize sabır diliyoruz. Bazı tedavilerin ne yazık ki uzun soluklu olduğu, inişlerin ve çıkışların olabileceğini biliyoruz. Ayrıca bu tür tedavilerde doktorun önerdiği tedaviyi düzenli olarak devam ettirmek önemlidir. Olağan dışı veya beklenmeyen durumlarda tedavinin yeniden düzenlenmesi bazen olumlu bazen de olumsuz sonuçlar verebilmektedir. Yazıda da belirtildiği gibi tıbbi tedavi yanında psikoterapi bireylere stresle başa çıkma yöntemleri öğretmek, iletişim yeteneklerini geliştirmek, özgüveni arttırmak, hayattan zevk almalarını ve kendi hayatları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak, negatif duygu ve davranış şekilleri yerine daha sağlıklı pozitif davranış şekillerini aşılama konularında yardımcı olabilmektedir. (Dikkat! monapsikoloji.com sitesinde yayınlanan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu sitedeki yazılar kesinlikle bir uzmanın vereceği tavsiye ve tedavilerin yerini tutmamakta, teşhis, terapötik müdahale ve tedavisinin yerine geçmemektedir. Ziyaretçiler bu sitede yayınlanan bilgilerden yola çıkarak teşhis, tedavi, psikoterapi, ilaç kullanımı v.b. şeyler yapmamalıdır. Herhangi bir sorununuzda doktorunuza/psikoloğunuza başvurmanız gerekir. Sitede yayınlanan bilgilerden yola çıkılarak yapılacak teşhis ve tedavilerden monapsikoloji.com sorumlu değildir.)

   1. Çok teşekkür ederim cevabınız için beni çok mutlu ettiniz. Güzel dilekleriniz için de ayrı teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim iyi günler dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir