1. Kararlılık

Zor işler karmaşıktır ve sürekli çaba gerektirir. Eğer kararlı değilsen bu zor işlerin üstesinden gelemezsin. Bir üniversite sınavı, yıl sonu raporunu tamamlama veya yaratıcı bir iş fikrini gerçeğe dökmekte zorlanacağını düşünebilirsin. Ama geriye dönüp geçmişi biraz hatırlamanı istiyorum. Böyle zorlu kaç işi başarabilmişsen bunda kararlılığın, o işle sonuna kadar ilgilenmen ve çaba göstermen etkili olmuştur.

2. Vazgeçmeyen Kazanır

Kararlılığı biraz ileriye taşımak istiyorum. Az önce bahsettiğim o zorlu işlerin üstesinden gelmek için belki de yıllarca düşünmen ve hayaller kurman gerekebilir. İşte bu geçen uzun zaman, karşına çıkacak engeller ve diğer tüm her şeyi bir gün aşmış olarak kendini bulabilirsin. Bunun yolu da karşına çıkan engellerde asla vazgeçmemen!

3. Sürekli Kendini Geliştir

Başarının olmazsa olmazı bedenini ve zihnini sürekli geliştirmendir. Her zaman seni iyi hissettiren aktiviteleri yapmayı ihmal etme. Ayrıca yeni şeyler öğrenmeye ve yeni beceriler kazanmaya istekli ol.

4. Yeniye ve Değişime Açık Ol

Dünya artık çok hızlı değişiyor. Her şey kendini hızla yeniliyor. Eğer sen kendini değişime kapalı biri olarak buluyorsan başarılı olman zorlaşabilir. Fakat değişen dünyayı takip eder ve kendini bu yönde geliştirirsen başarı için gerekli olan değişime uyum sağlamış olursun.

5. Sadelik Kolay Anlaşılır

Başarılı işlerin arkasında ne yatar biliyor musunuz? Günümüzde bir işin başarıya ulaşması için bana göre en önemli şart sunulan ürün veya her neyse insanların bunu kolayca anlamasıdır. Bu yüzden başarılı işlerin arkasında sadelik yatar. Çünkü sade olan kolay anlaşılır ve insanlar tarafından benimsenir.

Yazıyı La Fontaine‘in meşhur bir masalını kısaca anlatarak bitirmek istiyorum.

“Kızgın güneşin altında üç çift atın dik bir yokuşu çıkarmaya çalıştığı bir arabaya bir karasinek musallat olur. Sinek, atların birinden ötekine koşar, önünde vızıldayarak aklınca onları gayrete getirir. Sonra da araba yokuşu çıkınca ‘çok şükür, sıkıntı çektik ama arabayı da tepeye çıkardık!’ der. Bazen başarı da böyle bir şeydir. Küçük ama etkili dokunuşlar sizi zirveye çıkarabilir. Hepinize başarılarla dolu bir hayat diliyorum.

Orhan Dünya | Psikolog

Comments (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir