Künye

  • Yapım: İspanya
  • Yapım Yılı: 2017
  • Tür: Komedi
  • Süre: 90 dakika
  • Yönetmen: Vicente Villanueva
  • Oyuncular: Paco León, Alexandra Jiménez, Rossy de Palma, Oscar Martínez, Nuria Herrero, Adrián Lastra

Karakterler

Otto

Annesiyle yaşayan genç bir erkek olan Otto’da simetri ve düzen takıntısı vardır. Çizgilere basmamak için çok titiz davranır. Bu çaba garip yürümesine dolayısıyla sosyal ilişkilerine zarar vermektedir.

Federico

60 yaşında hiç evlenmemiş bir erkektir. İstemsizce küfür tiklerini kontrol edemez. Bu hareketleri 11 yaşından beri mevcuttur. Obsesif Kompulsif Bozukluk hakkındaki bilgileriyle filmdeki diğer kişileri ara ara bilgilendirir.

Emilio

37 yaşında genç bir taksicidir. Filmde her şeyi hesaplayan, matematik zekası iyi olan, aynı zamanda eşya biriktirme özelliğiyle öne çıkan bir karakterdir. Gerekli gereksiz her eşyayı biriktirmesi sebebiyle eşi ile boşanmanın eşiğine gelmiştir.

Blanca

35 yaşında laboratuvar teknisyeni olan bir kadındır. Temizlik takıntısına sahiptir ve çantasında gün içinde işine yarayacak tüm temizlik ürünlerini bulundurmaktadır. Gününün büyük bir kısmını temizlikle harcadığı için yaşam olaylarından geri kalmaktadır.

Lili

Babasının ölümünden sonra her şeyi tekrarlama davranışı oluşmuş genç bir kadındır. Kimi zaman duyduğu kelimenin son hecesini kimi zaman duyduğu cümleyi tekrarlamaktadır. Bu tekrarlamalarının sebebi ölümden korkmasıdır.

Ana Maria

Evden çıkmadan önce ocağı, kapıyı ve pencereyi defalarca kontrol
etmektedir. Her şeyi kontrol etme isteği hayatını yaşamasına engel olmaktadır. Her yere geç kalıyor oluşu artık arkadaşlarının onu buluşmalara çağırmamasına sebep olmuştur. Bunlara ek olarak çeşitli obsesyonları vardır. Tv’de gördüğü olumsuz şeyleri kendisinin de
yapmasından korkmaktadır. Bu obsesyonlar diğer karakterlerde de mevcuttur.

Analiz

Film, farklı takıntılara sahip bir grup obsesif kompulsif bozukluğa sahip kişilerin birbirini tanımalarını ve birbirlerine yardımcı olmalarını işlemiştir. Aynı saate randevu verilmiş olan bu altı kişi görüşmeye geldiklerinde kendileri dışında beş kişinin daha aynı saatte görüşme
için bekledikleri şokuyla karşılaşır. Filmde bu bekleme süreci grup terapisine dönüşür. Aslında bu süreç bir oyundur ve bu oyunu yöneten kişi kendisine Federico takma adını koyan terapisttir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

OKB, obsesyonlarla ve kompulsiyonlarla karakterize bir rahatsızlıktır.
Obsesyonlar, ısrarcı ve kontrol edilemez düşüncelerdir. En sık obsesyon temaları arasında kirlenme korkusu, cinsellik ve saldırganlık dürtüleri, simetri veya düzen vardır. Blanca karakterinin sahip olduğu obsesyon kirlenme obsesyonudur. Otto’da ise düzen ve simetri obsesyonu görülür. Tabi bu obsesyonlar beraberinde birtakım kompulsiyonlar getirebilirler.

Kompulsiyonlar, kişinin obsesyon düşüncelerinin yol açtığı kaygıyı azaltmak için istemsiz olarak başvurduğu tekrarlayıcı davranışlardır. Filmde de göreceğimiz gibi sürekli el yıkama davranışı, kelime tekrarı, kontrol isteği tipik kompulsiyonlardır.

Ben artık kendimi dünyadan soyutladım.

OKB, bu rahatsızlığı yaşayan kişileri günlük hayatlarından uzaklaştıran, kişilerarası ilişkilerine zarar veren bir rahatsızlık haline geliyor olabilir. Yaşam kalitesinde düşüş, sosyal hayatta bozulma yaşanabilmektedir. Bunu filmdeki karakterlerin hayatlarında çokca görebilmek mümkün. Ana Maria artık arkadaşları tarafından buluşmalara çağırılmamakta, Otto uzun bir
ilişki sürdürememekte, Federico evlenememekte ve Emilio boşanmanın eşiğine gelmektedir.

Çözüm bu! Beynimizdeki şalteri daha sık kapatarak

Yaşananlara, çevremizde olup bitenlere odaklandığımız zaman takıntılarımızı unuturuz. Kendimizle ilgili ne kadar çok düşünürsek o kadar takıntılarımızın esiri oluruz.

Toc Toc, sadece izlemesi hoş olan bir filmden fazlası olarak öğretici olma özelliğiyle de kendisini gösteriyor. Filmde grup terapisinin iyileştirici gücüne şahitlik edebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

Canan Gürler | Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir