Kendine Güvenen Çocuk Yetiştirmek İçin 5 Öneri


İnsanların size güvenmesi paha biçilemez. Bunun ne kadar önemli olduğunu başarılı insanların hayat hikayelerini okuduğumuz kitaplarda görüyoruz. Kendine güvenen bir çocuk nasıl yetiştirilir. Bu yazıda ‘kendine güvenen çocuk’ yetiştirmek için bazı önerilerden bahsedeceğim.

Ayrı Odada Uyutma

Bebekler doğar doğmaz ayrı odada ve ayrı yatakta uyumaya hazırdır. Bu şekilde büyüyen çocuk kendini anne-babasından farklı bir birey olarak görür ve yaşantısını bu şekilde sürdürür. Kendi kendine ve kendi yatağında uyumak başlı başına çocuk için cesaret verici bir davranıştır ve bunu başarması kendine olan güvene katkı sunabilir.

Yaşına Uygun Öz Bakım Becerilerini Yaptırma

Çocuğun gelişim düzeyine uygun basit beceriler için ona fırsat vermek ve bu fırsatları kullanmasına müsaade etmektir. Örneğin 1 yaşından itibaren çocuklar kendi başlarına bardaktan su içebilirler. Bu beceriyi kullanmasına fırsat vermek becerilerini kullanma cesaretine katkı sağlar.

Tuvalet ve Banyo

Tuvalet kazanımı bir çocuğun yalnız başına yaptığı ve başardığında kendini iyi hissettiği en önemli durumlardan biridir. Hazır hissettiği anda başlayacağı bağımsız tuvalet ve banyo yapma becerisi çocuğun kendine olan güvenini arttıracaktır.

Tek Başına Oyun Oynama ve Faaliyet Yapma

Çocuk veya yetişkin bir insan tek başına yapabildikleri kadar kendine güvenir. Kendinize şunu sorar mısınız? Basit ama kendi yaptığınız bir iş mi sizi daha mutlu eder, yoksa başkasının yardımı ve katkısıyla yaptığınız mı? Çocuk da kendi başına kalarak yaptığı faaliyetlerden büyük keyif alır. Oyun oynarken tıpkı bizim gibi üretim yaptığını düşünür. Bunları yalnız başına yapması da ona kendi başına yeterlilik hissi sağlar.

Merak ve Keşif Duygusu

Kendine güvenen çocuk yetiştirmek için son önerim merak ve keşfetme duygusu canlı çocuklar yetiştirmektir. Çocukların merak etmeyi, keşfetmeyi ve en önemlisi de sorgulamayı öğrenmesi gerekir. Merak ettiği şeyleri sorduğunda (ki bunlar size saçma da gelse onun için önemli olabilir) cevaplamak, yeni şeyleri denemesine fırsat ve izin vermek, bazı düşüncelerini sorgulaması için ona alternatif düşünceler sunmak onun kendine olan güvenine katkı sağlayacaktır.


Orhan Dünya | Psikolog


Bir cevap yazın