Skip to content Skip to footer

Niksen Nedir?


Niksen Nedir?


Niksen, “hiçbir şey yapmamak” anlamına gelen Hollandaca bir fiildir. Daha sonrasında stres ve tükenmişlik sendromu veya sağlık sorunları ile mücadele etmek için bir yöntem olarak günümüze gelmiş bir yaşam tarzına dönüşmüştür.

Bu konuda Hollandalıların doğuştan gelen bir yeteneği var olduğunu gözlemleyen Polonyalı yazar Olga Mecking’in bunun üzerine ‘Hiçbir şey yapmama sanatı’ adlı kitap yayınlayıp uluslararası bir ün kazanmıştır.

Hiçbir şey yapmamak veya hiçbir şey yapmama sanatı; bilinçli olarak enerji ve zamanı bir amaca ya da bitirilmesi gereken bir işe harcamamak olarak tanımlanmaktadır.

Bilinçli molalar, kaygı gibi olumsuz duyguların etkisini azalttığı ve üretkenliğimizi arttırdığı kanıtlanmıştır. Örnek olarak; birini beklerken cep telefonumuza bakmak yerine, sadece arkanıza yaslanıp rahatlamak veya bir kitap okuduğunuzda, az önce ne okuduğunuzu düşünmek için kitabı bir kenara koyup ve sonra okumaya devam etmek diyebiliriz. Sadece sandalyede oturmak veya hiçbir şey yapmadan oturup, camdan dışarı bakabilmek de niksen olarak adlandırılmaktadır.

Niksen kavramı anı yaşamak veya farkındalık değildir. Zihninizi bir sonraki yapmanız gereken şeyle meşgul etmemek veya bir görevden diğerine atlamak yerine, yavaşlatmakla ilgilidir. Bir eylemin ayrıntılarına odaklanmaktansa zihninizin dolaşmasına (mind-wandering) izin vermektir.

Düşünülenin aksine çok zordur çünkü çoğu zaman meşgul olmaya tamamen alışmış bir vücut için hiçbir şey yapmamak, genelde suçluluk duygusu uyandırmaktadır.


Klinik Psikolog Gülşah Özen


Leave a comment

0.0/5

Bilgi ve Randevu

Acıbadem Mah. Çeçen Sok. No:25A Akasya Kent Kule A1 Blok No:179 Kat:29 Üsküdar – Istanbul

Bültene Kaydol!

Mona Psikoloji © 2017 – 2022. Tüm Hakları Saklıdır.