Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Psikolog İstanbul


İstanbulda Psikolog


Tarih ve medeniyetin süsleriyle dolu dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri, İstanbul. VIII. yüzyılda dünyanın en büyük nüfusuna sahip şehriydi. Bugün de kozmopolit (dünyanın her yerinden insanların yaşadığı) yapısıyla 20 milyona yaklaşan nüfusa sahiptir ve bu nüfus giderek artmaktadır.

İstanbul kalabalık toplumsal yapının verdiği karmaşık düzen ve hareketli günlük yaşam ile günün sonunda eve yorgun varan insanların şehridir. Nüfusun meydana getirdiği olumsuzlukların yanında şehir kültürünün getirdiği yabancılaşma ve aidiyet kültüründen uzaklaşma da insanlar arası ilişkilerin yüzeysel boyutta sürmesine yol açar.

Şehir ve Stres

Şehirde yaşayan herkesin ortak derdi yoğun baskı ve stres altında yaşamdır. Bazen durup dururken öfkeli birinin hışmına uğrayabilir, bazen de giyim tarzı veya konuştuğunuz yöresel dil sebebiyle bakışları üzerinize çekebilirsiniz. Uzaktan baktığınızda ufak tefek günlük yaşam olayları gibi görünen bu olaylar zamanla birikip sizin de benzer davranışlarda bulunmanıza yol açabilir. Durup şöyle düşünürsünüz: “Bana ne oluyor?” İstenmeyen küçük olaylar bir süre sonra tıpkı damlaya damlaya bardağı dolduran suyun taşması gibi bir etki yapar ve sizi saran stres faktörünü fark etmeye başlarsınız.

İstanbulda Psikolog Desteği

Günlük yaşamdaki bu stres faktörleri yaşam kalitesini düşürür ve diğer sorunların gözünüzde büyümesine sebep olabilir. Bir süre sonra bu durumla baş etmeye çalışırsınız ve çeşitli yollar denersiniz. Eğer baş edebiliyorsanız herhangi bir yardım almaya ihtiyacınız olmayabilir ancak baş edemediğinizde profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Belki de İstanbul’un hemen her bölgesinde psikolojik danışmanlık merkezleri bulunmasının sebebi bahsettiğimiz şehir hayatının zorluklarıdır. Psikolog deneyimi yaşamak ve İstanbulda psikolog desteği almak için artık insanların ön yargılarının kırıldığını görüyoruz. Çünkü “değiştiremediğiniz şeyler için artık kendiniz değişmek zorundasınız” gerçeğini fark edersiniz.

Psikolog İstanbul

İstanbul’da psikolog yardımı almak için küçük bir araştırma yapmak yeterlidir. Ancak titiz davranmanızı ve bu araştırmayı yapmadan önce iyi psikolog nasıl bulunur yazımızı ve psikolog randevu alma rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu yazılarda hangi psikologtan randevu almalıyım sorusunu da cevaplamaya çalıştık.

Leave a comment

0.0/5