İstanbulda Psikolog


Tarih ve medeniyetin süsleriyle dolu dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan İstanbul, VIII. yüzyılda dünyanın en büyük nüfusuna sahip şehriydi. Bugün de kozmopolit (dünyanın her yerinden insanların yaşadığı) yapısıyla 20 milyona yaklaşan nüfusa sahiptir ve bu nüfus giderek artmaktadır.

İstanbul kalabalık toplumsal yapının verdiği karmaşık düzen ve hareketli günlük yaşam ile günün sonunda eve yorgun varan insanların şehridir. Nüfusun meydana getirdiği olumsuzlukların yanında şehir kültürünün getirdiği yabancılaşma ve aidiyet kültüründen uzaklaşma da insanlar arası ilişkilerin yüzeysel boyutta sürmesine yol açar.

Şehir ve Stres

Şehirde yaşayan herkesin ortak derdi yoğun baskı ve stres altında yaşamdır. Bazen durup dururken haksızlığa uğradığını düşünen birinin hışmına uğrayabilir, bazen de giyimin veya konuştuğun yöresel dil sebebiyle bakışları üzerine çekebilirsin. Uzaktan baktığında ufak tefek günlük yaşam olayları gibi görünen bu olaylar zamanla birikip senin de benzer davranışlarda bulunmana yol açabilir. Durup şöyle düşünürsün: “Bana ne oluyor?”. İstenmeyen küçük olaylar bir süre sonra tıpkı damlaya damlaya bardağı dolduran suyun taşması gibi bir etki yapar ve seni saran stres faktörünü fark etmeye başlarsın.

İstanbulda Psikolog Desteği

Günlük yaşamdaki bu stres faktörleri senin yaşam kaliteni düşürür ve diğer sorunların gözünde büyümesine sebep olabilir. Bir süre sonra bu durumla baş etmeye çalışırsın ve çeşitli yollar denersin. Eğer baş edebiliyorsan herhangi bir yardım almaya ihtiyacın olmayabilir ancak baş edemediğinde profesyonel yardım alman gerekebilir.

Belki de İstanbul’un hemen her bölgesinde psikolojik danışmanlık merkezleri bulunmasının sebebi bahsettiğim şehir hayatının zorluklarıdır. Psikolog deneyimi yaşamak ve İstanbulda psikolog desteği almak için insanların ön yargılarının kırıldığını görüyorum. Çünkü değiştiremediğin şeyler için artık kendin değişmek zorunda olduğun gerçeğini fark edersin.

Psikolog İstanbul

İstanbul’da psikolog yardımı almak için küçük bir araştırma yapmak yeterlidir. Ancak titiz davranmanı ve bu araştırmayı yapmadan önce iyi psikolog nasıl bulunur yazımı ve psikolog randevu alma rehberi yazımı okumanı tavsiye ediyorum. Ayrıca bu yazılarda hangi psikologtan randevu almalıyım sorusunu da cevaplamaya çalıştım.


Orhan Dünya | Psikolog


Bir cevap yazın