Dünyada kendini kanıtlamış ve uluslararası birçok çalışmaya imza atmış Türkiye’nin ünlü psikologları

Çiğdem Kağıtçıbaşı

Çiğdem Kağıtçıbaşı, Türkiye ve dünyada oldukça tanınan bir psikologtur. Uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermiş, sonrasında ise Koç Üniversitesi’nde ders vermeye başlamıştır. Halen Koç Üniversitesi Fen, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde yönetim kurulu üyesidir. ‘Kültürlerarası Benlik ve Aile Modeli’ konularında araştırmaları vardır.

Ayten Zara

1967 yılında doğan Ayten Zara, 1988 yılında Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü bitirdi. 1995 yılında İngiltere – East London University’de Psikolojik Danışmanlık alanında yüksek lisans, ABD – Sussex University’de Klinik Psikoloji alanında doktora yaptı. Halen Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayten Zara’nın bugün dünya çapında yayınlanmış birçok makalesi vardır. Ayrıca Web of Science Citation Index’te yer alan 4 makalesine toplamda 21 atıf yapılmıştır. Ayten Zara klinisyen olarak da çalışmaktadır.

Gündüz Vassaf

Lise öğrenimini İstanbul Robert Kolej’de tamamladı. 1968 yılında George Washington Üniversitesi’nde Psikoloji okudu. Türkiye’ye döndükten sonra 1977 yılında Anakara Hacettepe Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Uluslararası Psikologlar Konseyi üyesidir. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra görev yaptığı Boğaziçi Üniversitesi’nden ayrıldı. Daha sonra Almanya Kessel, Bremen ve Marburg üniversitelerinde öğretim üyeliklerinde bulundu. Kanada McGill Üniversitesi’nde konuk akademisyen, Hollanda Amsterdam – Averoes Sticting’de klinik psikolog olarak çalıştı. Psikoloji alanında birçok eseri bulunmaktadır.

Comments (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir