Beden Dismorfik Bozukluğu (BDB), insanların gerçek görünüşlerinden farklı olduklarını düşündükleri zihinsel bir durumdur. Bu bozukluğa sahip insanlar genellikle bedenlerini aşırı derecede eleştirirse BDB’ye sahip oldukları söylenir; bununla birlikte vücutlarında bir sorun varsa da genellikle başkaları tarafından fark edilemeyecek kadar küçüktür.

Beden Dismorfik Bozukluğu (BDB) olmayan çoğu insan vücutlarının bazı bölümlerini sevmeyebilir ancak BDB’li insanlar bütünüyle çok çirkin olduklarına inanırlar. BDB’li insanlar yardım istemezler, başkalarının onların görünüşleri ile ilgili düşüncelerinin anlamsız olduğunu düşüneceklerinden veya çok çirkin olduklarını düşündükleri için diğer insanlarla konuşmaktan utanırlar.

BDB bir somatoform (organik bir sebebe bağlı olmayan bedensel yakınmalar) bozukluktur. BDB’ye sahip insanlar aynada kendilerine çok fazla bakabilirler veya hiç aynaya bakmamaya çalışırlar. Bunların her ikisi de BDB’li bir kişi için mümkündür. Genellikle vücutlarını günde bir saatten fazla düşünürler. BDB’li insanlar genellikle diğerleri tarafından nasıl göründükleri ile ilgili endişeli oldukları ve kendi görünümleri ile ilgili kendilerini değersiz hissettikleri için öz güvenleri düşüktür.

Merve Gözüm | Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir