Neredeyse her kültürde toplumun yapısını oluşturan temel öğe ailedir. Bir yandan insanlar evlenip aile kurmak için adımlar atarken, diğer yandan çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanabilen evlilik çatışmaları evlilikleri sonlandırmaktadır. Çatışmaların zaman içinde bireylerde çeşitli olumsuz duyguların gelişmesinde tetikleyici özelliğe sahip olmasının yanı sıra, evliliklerin de bitmesine neden olmaktadır. Ancak sanıldığının aksine bu problemlerin çoğu zaman çeşitli çözümleri bulunmaktadır.

Evliliklerde İletişim Problemleri ve Çözümü

Evlilik problemlerine neden olan en büyük sorunların başında iletişim problemleri gelmektedir. Çiftler, kendilerini ifade edemedikleri zaman ya da farkında olmadan hatalı davranış şekilleri sergileyebilmektedirler. Örneğin; konuşma sırasında telefonla, televizyonla ya da başka şeylerle ilgilenmek, ses tonunu yükselterek konuşmak, ‘sen hep …’  ya da  ‘sen hiç …’ gibi yargılayıcı bir üslupla iletişim kurmak gibi..

Çözümü:

 • Herhangi bir teknolojik eşya ya da dikkat dağıtıcı bir unsur olmadan bireylerin birbirlerini tam anlamıyla dinliyor olması gerekir
 • Ses tonunu kontrol edemeyen kişiler, ses tonlarını kontrol etmek zorunda oldukları toplumsal alanlarda konuşmayı deneyebilir (kütüphane, park, restoran.. vb.)
 • Konuşurken kullanılan beden dili önemlidir. Göz temasını kaybetmeden, söylenenleri gerçekten dinlediğini gösteren bir duruşla konuşulmalıdır.

Evliliklerde Cinsel Problemler ve Çözümü

Evlilik problemlerinin yaşanmasında önemli bir yere sahip olan diğer bir konu ise cinselliktir. Çiftlerin duygusal yönden uyum içinde olmalarına rağmen evlilikteki cinsel problemleri çatışmalara neden olabilmektedir. Bu sorunların çözülmesi için atılması gereken ilk adım problemin üstünü örtmek yerine, problemin varlığını kabul etmektir. Çiftlerin ön-yargılarından arınıp birbirlerini dinleyip anlamaya çalışmaları, sorunların kaynağını anlayabilmeleri için önemlidir. Bunun yanı sıra monotonluk, cinsel hayatın ve bununla birlikte evlilik hayatının kötüye gitmesine sebep olan önemli bir tetikleyicidir. Bu sebepten dolayı çiftlerin birbirlerine zaman ayırmaları, baş başa planlar yapmaları ve hayatlarını daha renkli bir hale getirmek için girişimde bulunmaları gerekir.

Evliliklerde Maddi Problemler ve Çözümü

Evlilikte sorunlara neden olan bir diğer faktör ise maddi problemlerdir. Genelde evliliğe hazırlık aşamasında başlayan bu süreç zamanla çiftler için önemli bir sorun haline gelir. Bu problemlerin çözülebilmesi için yapılması gerekenler;

 • Finansal durumunuzla ilgili dürüst olmak ve bu finansal duruma uygun bir şekilde yaşamak
 • Çiftlerin birbirlerinden herhangi bir gelirlerini veya borçlarını saklamamaları
 • Mevcut durumla ilgili suçlayıcı bir üslup kullanmamaları
 • Birikimlerinin bulunduğu ortak bir hesap açmaları
 • Bireysel ihtiyaçlar için harcanabilecek aylık uygun bir miktar belirlemeleri gerekmektedir.

Karşılıklı güven duygusu, ilişkilerin sağlıklı olarak kurulmasının anahtar özelliklerinden biridir. Bu yüzden çiftlerin birbirine güvenmesinin yanı sıra güven duygusunu oluşturmaları da aynı derecede önemlidir. Bunu yapabilmek için de tutarlı davranmak, yalan söylememek, tartışma sırasında bile adil olabilmek, olumsuz duyguları yansıtmamaya çalışmak ve karşı tarafa her konuda saygılı olmak gerekmektedir.

Son olarak çiftlerin birbirleriyle zaman zaman anlaşmazlıklar yaşamaları kaçınılmazdır. Ancak bu çatışmaların sağlıklı bir şekilde yapılması ve ileriki dönemde bir problem teşkil etmemesi için çiftlerin dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar vardır.

Bunlar;

 • Çiftler kendilerine karşı dürüst olmalıdır. Tartışma sürecinde bireyler problem çözmeye yönelik mi yoksa problemi devam ettirmeye yönelik mi davrandığı ile ilgili iyi bir yargılama yapmalıdır
 • Hatalı olunan konularda özür dilemekten kaçınılmamalıdır
 • Geçmişteki mutsuz anıları sürekli gündeme getirmek ve suçlayıcı olmak, ilişkinin geleceğinde de aynı durumların yaşanmasına neden olmaktadır.

İlişkilerde unutulmaması gereken en önemli konu; hiç kimse başkasının davranışlarını ve duygularını kontrol edemez. Eğer çiftler ilişkilerinin daha mutlu ve daha sağlıklı bir şekilde yaşanmasını istiyorlarsa değişime kendilerinden başlamaları gerekmektedir.

Çiğdem Doğru | Klinik Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir