Tam adı Edward John Mostyn Bowlby’dir. 27 Şubat 1907 yılında Londra’da doğan Bowlby’nin 5 kardeşi vardı ve ebeveynleri onunla çok fazla ilgilenmemişti. 7 yaşında yatılı bir okula gönderilmesi onun için dönüm noktasıydı. 21 yaşında Ursula Longstaff isimli bir kadınla evlenmiş ve bu evlilikten 6 tane çocukları olmuştur.

Kariyeri

John Bowlby Cambridge’de psikoloji okumaya karar verir ve mezun olduktan sonra kendisini geliştirmek için gönüllü olarak bir okulda çalışır. University College Hospital’da tıp eğitimini, Maudsley Hospital’da psikiyatri eğitimini tamamlar. İngiliz Psikanaliz Enstitüsü’nde çalışır ve bir dönem Melanie Klein’ın çalışmalarından etkilenir. 1946’da Tavistock Enstitüsü kadrosuna katılır ve burada Tavistock teorisini geliştirir. Tavistock teorisinin en önemli ilkesi bir ebeveyn ile (veya bakıcıyla) duygusal bağ geliştiremeyen çocuğun ileride davranış ile ilgili sorunlar yaşayabilme ihtimalidir.

Bağlanma Teorisinin Gelişimi

Çocuklarla ilgilendikçe çocuk gelişimi konusuna ilgi duymaya başlar. Bakıcıların ayrılığının çocukları nasıl etkilediğini araştırır ve bu konu hakkında fikirleri oluşmaya başlar. Çocukların sorunlarının aileleriyle ilgili olduğunu ve bu ailelerin de geçmiş olumsuz deneyimlerinden kaynaklandığını görür. Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da bulunan evsiz çocukların ruh sağlığı hakkında yazı yazması için Bowlby’i görevlendirir. Bilişsel bilim, evrimsel biyoloji, gelişim psikolojisi gibi konularda ilgilenmeye devam eder.

1951 yılında Anne Bakımı ve Ruh Sağlığı adında bir çalışma yayınlar. Bu raporun yazılmasından sonra Bowlby, Bağlanma Teorisini geliştirmeye devam eder. Bu teori ile bebeğe bakım verenin rolünün önemli olduğu net bir şekilde anlaşılır. Bowlby, duygusal bağın önemli olduğunu vurgulayarak psikolojiye büyük katkılar sağlamıştır.

Son Yılları

1972 yılında emekli olur. Hayatının geri kalan dönemlerinde yazmayı bırakmaz ve araştırma görevlerini yerine getirmeye devam eder. 2 Eylül 1990 yılında 83 yaşında İskoçya’nın Skye Adasında hayatını kaybeder.

Zeynep Nisa Varışlı | Psikolog

Kaynakça

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir