Kadıköy’ün Kuruluşu

M. Ö. 675 yılı olarak bilinir. İlk olarak Fikirtepe’de Harhadon, daha sonra Moda burnu ile Yoğurtçu arasında Halkedon (Bakır Ülkesi) adlı yerleşimler kurulur. İstanbul’un fethi sonrası Fatih Sultan Mehmet Halkedon’u, meşhur Nasrettin Hoca’nın kızının torunu olan ilk İstanbul Kadısı Celalzade Hızır Bey’e verir. Buna izafeten yerleşme adının da Kadıköy olarak değiştiği söylenir. Lale Devri, Kadıköy çevresinin mesire yeri olarak öneminin arttığı bir dönemdir. Haydarpaşa, Yoğurtçu, Moda ve Kuşdili çayırları ile Uzun Çayır halkın rağbet ettiği gezinti alanlarıydı. Kadıköy ve çevresi Selimiye Kışlası ve Hardarpaşa Askeri Hastanesi gibi önemli yapıların inşasıyla 19. yüzyılın ikinci yarısında hızla gelişir. Bu gelişmeyi şehir içi vapur işletmeciliği ve Haydarpaşa – İzmit demiryolunun açılması da destekler. 1892’de Hasanpaşa Gazhanesi’nin yapılmasıyla havagazına, 1894’te şehir suyuna kavuşan Kadıköy’e 1928’de elektrik gelir. Kadıköy’de kurulan Belediye Dairesi’nin ilk başkanı da Osman Hamdi Bey olur.

1940 – 1960 yılları arasında yoğun şekilde yapılan altyapı çalışmaları sonrasında Kadıköy önemli bir ticari, sosyal ve kültürel merkeze dönüşmüştür. Günümüzde Kadıköy çarşısı, meydanı, garı, sahil yolu, koyları, iskeleleri ve önemli ulaşım istasyonları ile tam anlamıyla küçük bir metropoldür. Aynı zamanda Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi önemli sağlık merkezleri de Kadıköy’de bulunur. Son günlerde Bağdat Caddesi Psikolog ların ve diğer muayenehane tipi işletmelerde çalışan hekimlerin gözde çalışma yerlerindendir. Kadıköy psikolog yönünden zengin ve geniş bir portföye sahiptir.

Kadıköy’de Psikolog

Kadıköy civarında ikamet ediyorsanız psikolog bulmanız zor olmayacaktır. 2000’li yılların sonundan itibaren klinik psikologların çalıştığı psikologlar psikolojik danışmanlık merkezlerinde çalışmaya başlamıştır. Bağdat Caddesi psikolog ve psikiyatrist olan uzmanların yoğun olarak bulunduğu bir merkezdir. Kadıköy ve Bağdat Caddesi lokasyonlarına yakın olan Acıbadem semtine yakın Mona Psikoloji de klinik psikoloji uzmanlarının bulunduğu danışmanlık merkezidir. Eğer Kadıköy, Üsküdar veya yakın semtlerde oturuyorsanız Mona Psikoloji’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için Kadıköy Psikolog veya iletişim sayfamızı kullanarak bizimle irtibata geçmeniz yeterli.

Eğer psikolog ücretleri ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bize ulaşın!

Comments (4)

    1. Merhaba. Bize çalışma saatlerimiz içinde (11:00-20:00) 02165107729 numaralı hattımızdan veya 05325577729 numaralı WhatsApp hattımızdan ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

    1. Merhaba Emel Hanım.
      Seans ücretleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi için çalışma saatleri içinde lütfen telefonla bize ulaşın. İlginize teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir