Perdenin arkasında kültür, sanat ve hayat dolu bir görüntü verir İstanbul. Ulaşımda yaşanılanlar, kalabalık nüfus ve ekonomik kazanç gerekliliği zorlayıcı olsa da Türkiye nüfusunun neredeyse 5’te 1’i bu şehirdedir. Roma, Latin ve Doğu Roma imparatorluklarından sonra Osmanlı İmparatorluğuna da başkentlik yapmıştır. Eşsiz tarihi yapıları da bu medeniyetlerin geriye bıraktığı eserlerdir.

Ekonomi, turizm, eğitim, kültür ve sosyal yaşam alanlarında Türkiye’nin en önemli şehridir. Bununla birlikte son zamanlarda artan sağlık yatırımları ile dünyanın önde gelen sağlık turizmi şehirlerinden biri olmuştur. Sağlık yatırımlarının amacı artan ihtiyaçlara karşılık vermek içindir. 90’lı yıllardan sonra fiziksel sağlığın yanında insanda psikolojik yönün de önemli olduğu vurgulanmaya başlanmıştır. Bununla birlikte eğitimli ruh sağlığı uzmanları da artan bu ihtiyaca cevap vermeye başlamıştır.

Klinik Psikolog İhtiyacı

Toplumun artan ihtiyacını karşılamak üzere psikologlar hem kamuda hem de özel sektörde faaliyet göstermeye başlamıştır. Çünkü şehir yaşamının getirdiği stres geçmişin mirasından gelen durumumuzun tetikleyicisi olabilmektedir. Popüler kültürün insani değerlere dair genellemeleri de ilişkileri zedeler nitelikte olabilmektedir.

Klinik psikologlar hem bireysel görüşmeler hem de aile/çift terapisi gibi grup görüşmeleri ile bu durumun getirdiği zorluklara karşı mücadelede destekleyici rol oynamaktadır. Özellikle toplumdan soyutlanarak yeterli sosyal ilişki kurmakta zorlanan bireylere verilen danışmanlık hizmeti günlük hayatın akışına olumlu etki sağlayabilir.

Klinik Psikolog İstanbul

Klinik psikolog üniversitelerin psikoloji bölümü mezuniyetinin ardından klinik psikoloji yüksek lisans diplomasına sahip kişilere verilen unvandır. Bu kişiler tıbbi bir hekimin de yönlendirmesi ile psikoterapi çalışmaları yürütür. Şehrin merkezi noktalarında (nişantaşı, levent, kadıköy, üsküdar vb.) klinik psikoloji ofislerine ve bireysel çalışmalar yürüten klinik psikologlara rastlanabilir. Sosyal medya veya internet üzerinden yapılacak olan “klinik psikolog istanbul” araması çeşitli uzmanları listeler. Ancak bir uzman seçimi yapmadan önce klinik psikolog seans ücreti ve randevu durumunun yanında diploma ve yeterlilik sorgulaması da yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir