İlişkinin Sizi Onarmasını Beklemek

Küblerr Ross der ki “bütünlük ve tamlık senin kendinden gelmeli”. Birinin kişisel problemleri var ve o problemlerine çözüm olarak sizi görüyor, ne ağır bir yük değil mi. Evlendiğiniz kişinin yapbozun son parçasıymış gibi gelip eksik olan parçanızı tamamlamasını beklemeyin. Kendi onarımınızı kendiniz üstlenmelisiniz.

İlişkinin Yalnızlığınızı Gidermesini Beklemek

İlişkide olduğunuz kişinin sürekli sizinle olmasını ve ilgilenmesini beklemek biraz bencilce değil mi. İnsanı diğer canlılardan ayıran şey hem topluluk içinde hem de birey olarak yalnız bir yaşantı ihtiyacı içinde olmasıdır. İlişkide olduğunuz kişiyi sürekli yanınızda istemek, onun yalnız kalma ihtiyacını da görmezden gelmektir. Ayrıca en sevdiklerimizle bile bazen ayrı kalmak ilişkiye nefes aldırır.

Sadece İlişkinin Mutlu Etmesini Beklemek

Eşinizin sizi mutlu etme zorunluluğu bulunmuyor, bunu yapıyorsa ne ala ama yapmak zorunda değil. Mutlu olmak kişinin kendisi ile ilgili bir şey, bazen eşiniz ne yaparsa yapsın mutlu hissetmeyebilirsiniz. Mutsuzluğunuzun sebebini başkasında aramak yerine mutlu olmak için ben ne yapıyorum diye sormakla başlayın.

Orhan Dünya | Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir