Merhaba.

Bu yazıda psikolog ile görüşme süresi yani psikoterapi seans süresi ile ilgili bilgiler verilecektir. Bu bilgiler nihai olmamakla birlikte detaylı bilgiyi görüşmek istediğiniz uzmandan almalısınız.

Hemen hemen tüm terapi ekollerinde seanslar bazı kurallar çerçevesinde yapılandırılır. Bu kurallardan biri de yürütülen seansın ne kadar süreceğidir. Seansın ne kadar süreceği ile ilgili henüz tam mutabakat sağlanmamış olsa da genellikle ortalama seans süresi 45 dakikadır.

Seansın en fazla kaç dakika süreceği ile ilgili de kesin bir sınırlama olmasa da verimlilik ve dikkat süresi göz önüne alındığında ortalama 50 ile 55 dakika yeterlidir.

Görüşme İçeriği

Bazı görüşmelere danışanın yakınları katılabilir. Bu durumda seans süresi ön görülen süreden daha fazla sürebilmektedir. Ayrıca ciddi bir gündem söz konusu olduğunda o anki gündemin konuşulması adına seans süresi uzayabilir.

Yazının başında da ifade edildiği gibi seans süresi ortalama 45 dakika olmakla birlikte bazen 50 – 55 dakika sürebilmekte, istisnai durumlarda ise daha fazla olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir