Skip to content Skip to footer

Stanford Binet Zeka Testi


Stanford Binet Zeka Testi


Stanford-Binet Zeka Testi, Alfred Binet ve Theodore Simon tarafından farklı zeka düzeylerini tespit etmeye yönelik ilk objektif ölçme aracı olarak 1905 yılında geliştirilmiştir. Stanford-Binet Zeka Testinin orijinal biçimi sürekli genişletilerek günümüze kadar ulaşmış, böylece en çok kullanılan zeka testlerinden biri olma özelliğini korumuştur. 2003 yılında yayınlanan Stanford-Binet Zeka Testinin 5. ve en son versiyonu, zeka ve bilişsel yeteneklerin değerlendirilmesinde bir dizi yeniliği beraberinde getirmektedir.

Stanford Binet Zeka Testinin 5. versiyonu, 2 ile 85 yaş arasındaki çocuk ve yetişkinlere uygulanabilmektedir. Aynı zamanda özel gereksinimi olan çocukların tespit edilmesinde, öğrenme güçlüğü, üstün yetenekli, üstün zekalı ve gelişimsel geriliği olan çocukların tespit edilerek okul programlarına yerleştirilebilmelerinde bir ölçme aracı olarak kullanılmaktadır.

Stanford – Binet Zeka Testi eğitimini tamamlamış, uzman, güvenilir, tecrübeli ve gelişim psikolojisine hakim uzmanlar tarafından uygulanmalıdır.


Leave a comment

0.0/5

Bilgi ve Randevu

Acıbadem Mah. Çeçen Sok. No:25A Akasya Kent Kule A1 Blok No:179 Kat:29 Üsküdar – Istanbul

Bültene Kaydol!

Mona Psikoloji © 2017 – 2022. Tüm Hakları Saklıdır.