Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği® (Wechsler Intelligence Scale for Children®) Türkiye’de kullanılan ismiyle Wisc-r, WÇZÖ veya viskar, çocuklara uygulanan bir zeka testidir. 6-16 yaş aralığında okuma yazma bilen bütün çocuklara uygulanabilir. Çocuğun genel bilişsel yeteneğini ölçmekte ve bu yeteneğini temsil eden bir IQ (İng. intelligence quotient | Tr. zeka katsayısı) puanı vermektedir. Yaklaşık 65 ile 80 dakika sürer.

İlk olarak 1949 yılında David Wechsler tarafından geliştirilmiş testin revize edilmiş ve şu anda ülkemizde de kullanılan ilk sürümü 1974 yılında yayınlanmıştır. 2014 yılında ise testin en güncel sürümü olan Wisc®-V yayınlanmış ve tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.

Wisc® sadece zeka testi olarak değil, klinikte teşhis amaçlı bir araç olarak da kullanılmaktadır. Bazı klinisyenler Wisc-® zeka testini “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” (DEHB-ADHD) ve “Çocukta Öğrenme Güçlüğü” gibi durumları tespit etmek için kullanabilmektedir. Ancak çocuk için bir teşhis söz konusu olduğunda en iyi uygulama, çocuğun farklı değerlendirme araçları ile çok yönlü olarak tıbbi bir merkezde değerlendirilmesidir.

Test sonunda aileye test raporu ile birlikte öneriler sunulur. Test skoru/puanı sadece istekte bulunan uzman hekim veya okul rehber öğretmeni ile paylaşılır, veli ile paylaşılmaz. Bunun sebebi ileride olabilecek değişikliklere karşı çocuğu damgalamamak ve etiketlememektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir