Film bir baba ve oğlun bir savaştan kaçarak kurtuluşa geçebilmek için çıktığı bir yolculuğu anlatıyor.

Karakterler

Film karakterlerinin adını geçirmediği, bu özelliğiyle oldukça fark yaratan bir film. Çünkü aslında olay zaten karakterlerin yaşadıkları değil, tüm insanlığa hitab etmesi. Dünyadaki hırsın ve çok fazla istemenin sonucu olarak bir tükeniş. Filmde, aslında günümüz dünyasının nasıl hızla tükendiğinin ve insanların durdurulamaz isteklerinin olası sonları vurgulanıyor.

Hikaye

Cinsel istismar ve insanların hayatta kalabilmek adına birbirlerini her anlamda sömürdükleri bir dünyanın içinde doğru yolda kalmaya çalışan bir baba ve oğul. Özellikle babanın, oğlunun temiz kalması ve tahammülünü kaybedip yanlış yönelimlere başvurmaması için verdiği çaba ve psikolojik direniş göze çarpıyor. Filmde ateş önemli bir sembol olarak yer alıyor. Çocuk tüm sorgulayışlarını babasının öğrettiği ateş sembolü üzerinden yapmaktadır.

Babanın tek amacı eşinden ona emanet olan oğlunu korumak ve güvenli olan güney sahillerine götürmektir. Öyle ki sırf hayatta kalmak amacıyla, benlik dürtüleriyle bir siyahi tarafından soyulması sonucu bu siyahinin tüm kıyafetlerini alarak soğukta ölüme terk eder. Bu da babanın ruhsal dünyasının bir yansımasıdır. Korkunç şartlarda yaşamaya çalışan bir insanın acıma duygusunu nasıl kaybedebileceği gösterilmiş oluyor. Bir örnek de yollarına çıkan bir yaşlıyı, oğlunu yine koruma dürtüsüyle yemeğini dahi paylaşmak istememesi.

Babanın oğluna olan sevgisi eşini de kaybetmesi sebebiyle onun için bir yaşam amacı haline gelir. Böylece film akışında öğrenmiş olduğumuz eşinin intihara başvurarak öldüğü gibi asla babanın yeltenmemesi hayata tutunma amacının varlığından olduğunu anlıyoruz. İntiharın aslında bir çözüm olmadığının da farkında. Aslında babada meydana gelen bir çöküş böyle bir farkındalığa sebep olmuş oluyor. Aynı zamanda eşine olan aşkı ve hatırladığı olumlu ve huzurlu zamanları da adamın sığınağıdır.

Final

Adam ve oğlu bir yer altı sığınağına saklanır. Burası huzurlu ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri aradıkları doğru ortamdır. Bu film dünyanın değerini ve insanın doğasını anlamak adına önemli vurgulara sahip. Sevginin ve inancın nereler dayanıklılık gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Hacire Nur Yıldız | Klinik Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir