Okuma, yazma ve heceleme ile ilgili sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme güçlüğüdür. Bu durum okuma ve yazma gibi öğrenme için kullanılan belirli yeteneklerle ilgili sorunlara neden olur. Sanılanın aksine disleksi bir zekâ geriliği değil, öğrenme güçlüğüdür.

Disleksi Belirtileri

Disleksi belirtileri farklı yaşlarda ve bireye bağlı olarak farklı şekillerde görülebilir. Genellikle erken çocukluk döneminde daha sık rastlanır.

En yaygın belirtileri; yavaş okumak veya sesli okurken çoğu kez hata yapmaktır. Okurken görsel rahatsızlıkların olduğu hakkında şikâyetler çoktur. Örneğin, bir çocuk harfleri ve kelimeleri hareket ediyormuş gibi görebilir ve doğal olarak yazıyı okumakta zorluk çeker. Soruları sözlü olarak iyi cevaplar ancak cevabı yazmakta zorluk çeker.

Bu belirtilere bağlı olarak bireyde özgüvensizlik, çekingenlik, kendini yetersiz ve başarısız hissetme gibi olumsuz duygular ortaya çıkabilir. Özellikle bu duyguların daha büyük sorunlara yol açmaması için erken tanı, müdahale ve ailenin destekleyici tutumu önemli olacaktır.

Çağla Sarıga | Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir