Insomnia (Uykusuzluk) Nedir?


Vücudun hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlendiği, diğer güne hazırlanmasını sağlayan uyku, her canlı için hayati bir aktivitedir. Yetişkin bir birey için ortalama uyku saatinin 7 ila 9 saat arasında olduğu kabul edilmektedir. Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olan kişiler, fiziksel ve zihinsel olarak daha dinç olur ve bu sayede günlük aktivitelerini sürdürmeyi daha iyi şekilde yapar.

Uykusuzluk (insomnia), uykuya dalmakta ve sürdürmekte güçlük çekmek, erken uyanmak ve yeniden uyuyamamaya neden olabilen yaygın bir uyku bozukluğudur. Bu hastalığa sahip olan insanlar uyandıklarında bile kendilerini yorgun hissederler.

Bu durumun kişiye birçok alanda olumsuz etkisi vardır. Sosyal, toplumsal ve iş/okul gibi alanlarda kişinin işlevselliğinde bozulmalar gözlemlenir. Bunun yanında kişi daha gergin bir ruh haline, konsantrasyon eksikliğine ve yoğun stres gibi negatif durumla baş etmeye çalışacaktır.

Uykusuzluk İçin Öneriler

  • Düzenli bir uyku programına bağlı kalmak,
  • Uyku süreleri dışındaki zamanlarda aktif olmak,
  • Bol bol fiziksel aktivitelerde bulunmak,
  • Meditasyon veya yoga gibi rahatlatıcı aktiviteler yapmak.

Bu doğal yöntemler haricinde uykusuzluk için başvurulan yöntem Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemidir. BDT, bireyin uykuya dalmasına ve sürdürmesine engel olan düşünceleri kontrol altına almayı amaçlar. Bunun yanında düzenli bir hayat biçimi de terapinin ilerleyişini olumlu yönde etkileyecektir.


Çağla Sarıga – Psikolog


Bir cevap yazın