Çoğu insan kendine dönem dönem hatta sık sık ‘hayatın anlamı nedir?’ sorusunu sorar. Bu çok olası bir şeydir ve normaldir. Yazar Frances Miralles ve Héctor García bu soruya bir cevap bulma umuduyla Japonya’ya gitmişlerdir. Japonya’yı seçmiş olmaları ise tesadüf değildir.

Dünyada ortalama insan ömrünün diğer yerlerden daha uzun olduğu birkaç bölge vardır. Bu bölgelere yazar Dan Buettner “Mavi Bölgeler” adını vermiştir. Bunun üzerine yazarlar Japonya’ya gidip Okinawa adasında bir araştırma başlattılar.

Japonların nasıl yemek yediği, nasıl çalıştığı ve sosyal çevrelerinin nasıl olduğu konusundaki kapsamlı araştırmalar sonucunda şuan Avrupa’da ve bir çok yerde Bestseller olan ‘İkigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı’ adlı kitabı piyasaya çıkardılar.

“Ikigai” Aslında Nedir?

Ikigai bilinenin aksine ve çoğu Türkçe kaynakta da bahsedildiği gibi ‘hayatın amacı’ anlamına gelmemektedir. Ikigai aslında basitçe söylemek gerekirse, ‘sabahları yataktan kalkma nedeni’ anlamına gelen bir Japon kavramıdır. Diğer adıyla da Fransızca ‘raison d’être’ denir; yani bir şeyin ya da bir kişinin var olma sebebi, varlık sebebi.

‘Ikigai’ sadece ‘sabahları yataktan kalkma nedeni’ değil, aynı zamanda ‘sabahları kalkmak istiyorum’ demektir.

Özetleyecek olursak Ikigai yaşama sevinciyle ilişkilidir. Okinawa’lıların ‘Ikigainiz nedir?’ sorusuna verdiği cevaplar çoğunlukla yaşama sevinci olmuştur. Bu sevince örnek vermeleri istendiğinde ise torun sahibi olmanın sevinci, sizi önemseyen insanlardan oluşan bir çevreye dahil olmanın sevinci gibi yanıtlar alınmıştır. Bunların hepsi daha az strese ve bununla birlikte daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşama yardımcı olan şeyler olduğu ortaya konulmuştur.

Ikigai’mi Nasıl Bulurum?

Kendi kendinize bulmaya çalışmak bazen çok zor olabilir. Ikigai kavramında tutku, misyon, meslek, yetenek gibi şeylerin birleşimi vardır. Bu kavramın amacını tam olarak kavramayıp Ikigai bileşenlerini kendi hayatınızda fark etmeyip ‘sabahları yataktan kalkma nedenim’ yok deyip yanlış sonuçlara yol açabilirsiniz. Bu yüzden terapinin önemini vurgulamamız doğru olacaktır.

Bazı insanlar zaten Ikigailerinin farkındadır, ancak diğerleri için bu bir arayıştır. Kendi Ikigainizi bulmak için Logoterapi, Morita Terapisi, Naikan Meditasyonu gibi birçok yöntemden faydalanabilirsiniz.

Sadece Japonya mı?

Dünyada hayatın anlamını arayan tek ülke Japonya değil elbette. ‘Dünyada ne için varız?’ sorusu üzerine insanlar binlerce yıldır kafa yormuştur. Peki Ikigai’yi farklı kılan nedir? Belki de Ikigai, varlığınız için bir neden bulmaktan çok, var olanın tadını çıkarmaktır.

Gülşah Özen | Klinik Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir