Yönetmen: David Fincher

Yazar: Chuck Palahniuk

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helana Bonham Carter

Türü: Gerilim, Dram

Filmin başrolündeki Jack karakteri monoton bir yaşama sahiptir ve modern hayatın onu köleleştirdiğini düşünmektedir. Jack kendini bu tüketim toplumunun içinde sıkışmış, işe yaramaz ve değersiz hissetmektedir.

Filmin başlarında uyuyamadığından şikayet eden Jack’in insomnia (uykusuzluk sendromu) olduğunu düşünmüştüm. Jack doktorunun tavsiyesiyle grup terapi seanslarına katılmış ve uyku sorunu düzelmeye başlamıştır. Bu terapiler esnasında Jack’in söylediği bir cümle çok dikkatimi çekmişti; “insanlar senin öldüğünü sandığında seni gerçekten dinlemeye başlıyor”.

Buradan karakterin kendini bu tüketim ve modernite dünyasında ne kadar yalnız hissettiğini anlıyoruz. Jack’in hayatı terapiler esnasında tanıştığı Marla ile çok farklı bir yöne gidiyor. Aslında bunları filmin son 15 dakikasında idrak ettiğimi itiraf etmeliyim. Marla, Jack’in içindeki sevilme, değer görme ve işe yarama isteklerini uyandırıyor. Bu sırada da Jack’in yine sonradan farkedebildiğim ve bence Jack’in tam tersi kişilik özelliklerine sahip olan yakışıklı, zeki, becerikli ve onun “ideal” benliği olan Tyler filme dahil oluyor.

Tyler’in Jack ile tanıştıkları gece söylediği “sahip olduğun şeyler sonunda sana sahip olur” cümlesi bize Jack’in tüketim toplumunda kendini ne kadar sıkışmış olarak hissettiğini bir kere daha gösteriyor. Psikolojik açıdan Jack’i ele almak gerekirse başlarda disosiyatif kişilik bozukluğu olduğunu düşünmüştüm ama sonradan fark ettim ki Jack ve Tyler kişilikleri arasında tam bir disosiyasyon yok. Tyler Jack’in halüsinasyonları yani Jack psikotik özellikler göstermektedir.

Sena Mete | Psikolog

Comments (2)

  1. Merhaba. Fight Club’ı bugün ilk defa izledim ve incelemelerini okumak için internette sörf yaparken yazınızla karşılaştım ve incelemenize katıldığımı söylemek istiyorum. Sizin benden daha iyi anlayabileceğinizi düşünerek Fight Club ile ilgili okuduğum bir incelemede benimde aklıma yatan bir teoriyi anlatmak ve düşüncelerinizi almak istiyorum. Jack ile Tyler’ın aynı kişiler olduğunu biliyoruz ama bu teoriye göre Marla da Jack ile aynı kişidir. Jack’in cinsiyet bunalımı yaşadığı, bununda Tyler ve Marla arasında kalmasıyla açıklandığı, filmin sonunda ise Tyler’ı alt edip Marla’yı seçtiği söyleniyor. Marla ile Jack’in aynı kişi olduklarını da çamaşırhane sahnesinde ikisininde aynı seansları talep etmesi, Marla’nın aldığı çamaşırların erkek çamaşırı olması ve sonra onu gidip satması ile(çamaşırları satmasının erkeklikten kadınlığa geçişi temsil ettiği ekleniyor), Jack’in apartmanı yandığında ilk aradığı kişinin Marla olması ama sesi duyunca vazgeçip Tyler’ı araması(burada yaşadığı cinsiyet karmaşasında kadınlığı değil erkekliği seçtiğini temsil ettiği söyleniyor), Tyler ile Marla arasındaki ilişki(iksinin mücadele ettiğini temsil ettiği söyleniyor), Marla’nın otel odasından çıkarken Tyler’ın ile Marla’nın silüetlerininn aynaya yansımaması ama yanındaki kişilerin yansıması, Marla ile Tyler’ın aynı anda konuşamaması(otel odasından ayrılırken, evde yan yana ve aynı ayna konuşmamaları) vb. şeyleri öne sürüyorlar. Ayrıca Tyler ile Marla’nın benzerliklerinin rastlantı olmadığını hatta Marla’nın Tyler’ın dişi versiyonu olduğunu ( ikiside sigara içiyor, ikisde agresif, ikisininde kıyafetinde kürk var, yürüyüşleri vb.) iddia ediyorlar. Ayrıca bu teori de Bob’un da Jack ile aynı kişi olduğu, cinsiyet karmaşasını temsil ettiği söyleniyor, bu karmaşayı da testisleri alınmış ve hormon tedavisi ile büyük memelere sahip olmasıyla, Jack terapilerden vazgeçtikten sonra yolda onunla karşılaştığında tam da Jack’in demek istediği şeyleri söyleyip ilk dövüş bunun çok iyi geldiğini söyleyerek bu ve Tyler’ın öldüğü gibi kafasından vurularak ölmesiyle bağdaştırıyorlar. Daha pek çok detay ile bu teoriyi güçlendiriyorlar ama benim aklıma yanlızca bunlar geldi. Sizce bu teori mantıklı mı ve film bu bakış açısıyla bakıldığı zaman cinsiyet karmaşasını iyi temsil edebilmiş mi? Cevabınızı dört gözle bekliyor olacağım. Teşekkür ederim.

    1. Merhaba. Şu anda yazara ulaşamadığımız için sorunuza cevap veremiyoruz. Ancak blog yazılarımıza ilginiz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir