Merhaba. Bu yazıda çocuğun ilk bir yılındaki pek bilinmeyen 5 özelliğinden bahsedeceğim.

Bebek dünyaya gelir gelmez işitir, koku alır, görür, tat alır ve dokunulmayı hisseder. Bu da çocuğun dış uyaranlara karşı oldukça aktif olduğu anlamına gelir ki bu dönemde bebek zengin uyarıcıların olduğu bir çevreye de ihtiyaç duyar.

Anne Sesini ve Kokusunu Diğerlerinden Ayırır

Yeni doğan bebek daha ilk günlerden itibaren anne sesini diğer seslerden ayırabilir. Uzmanlar bunu yaptıkları deneylerle ispatlamışlar. Bu deneylerde, anne sesini duyan bebeklerin kalp atış hızları, nefes alışveriş hızları ve deri tepkilerinin diğer seslere göre farklı tepkiler verdiği görülmüş.

Aynı zamanda bebekler 4 farklı tadı algılayabilir. Bu tatlar ekşi, acı, tatlı ve tuzludur.

Nesneler

Gelelim 0-1 yaş arası bebeklerin az bilinen 2. özelliğine. Yeni doğan bebek 3 aylık olana kadar çevresindeki nesneleri inceler. Ancak bu inceleme genellikle o nesnenin ne olduğuyla ilgili değil nerede olduğuyla ilgilidir. Yani etrafına bakınır ve nesnelerin çıkardığı sesleri duyunca onların nerede olduğunu görmek için başını o yöne çevirir. 3. aydan itibaren ise artık bebekler nesnelerin nerede olduğundan çok ne olduğunu incelemeye başlar ve bu süreç yıllar boyu sürer.

Ağlama

İlk yıl bebekler ihtiyaçlarını ağlayarak belirtir ve bu ağlama bebeğin isteklerine göre farklı biçimlerde olur. Bu farklı ağlama biçimlerini sadece anne veya bebeğe bakım veren kişi anlayabilir. Ağlama biçimlerinin farklı olması tabi ki bebeğin farklı ihtiyaçlarını karşı tarafa aktarma ihtiyacından ötürüdür.

Emekleyerek Merdiven Çıkma

Bebekler emeklemeye başladıkları an etraflarını keşfetmek için artık özgür olduklarını anlarlar. Bu yüzden karşılarına çıkan engelleri aşmakta tahmin edemeyeceğiniz kadar başarılı olabilirler. 9. aydan itibaren bebekler emekleyerek bir merdiveni rahatlıkla tırmanabilirler. Eğer iki veya 3 katlı bir eviniz varsa bebeğinizin bu merdivenleri tek başına tırmanmaması için bir önlem almanız gerekebilir.

Nesneleri Yere Atma

Yine 9. aydan itibaren bebekler nesneleri yere atıp izlerler. Peki neden?

Bunun nedeni bebeklerin neyin nasıl olduğunu öğrenmeye karşı oldukça meraklı olmalarındandır. Bebek nesneyi yere attığında o nesnenin her zaman yere mi düştüğünü, yere düştüğünde hangi sesi çıkardığını ve nesne yere düştüğünde ne olduğunu merak eder. Patlar mı, yuvarlanır mı gibi.

Bu yazıda 0-1 yaş arası bebeklerin az bilinen özelliklerini yazdım. Eğer beğendiyseniz yazımı paylaşmayı unutmayın.

Orhan Dünya | Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir