Kendini ifade edebilme, kişinin kendi düşünce ve duygularını net bir şekilde anlatabilmesidir. Bulunduğu sosyal ortamda kişinin çevresindeki insanlara kendini açık bir şekilde ifade edebilmesi kişinin iletişim kurabilme düzeyini gösteren önemli kriterlerden biridir.

Ancak çoğu insan kendini diğer insanlara açık ve net bir şekilde anlatmakta zorlanmaktadır. Bu kişilerin karşılarındaki kişilere “hayır” demekte, kendi isteklerini belirtmekte veya basit fikirlerini söyleyebilmekte bile güçlük çektikleri görülür. Bunlara ek olarak bu kişiler kendilerini düzgün bir şekilde ifade edemediklerinde yanlış anlaşılmalara ve daha büyük sorunlara yol açabilirler. Bu kişiler kendi düşünce ve duygularının farkında olmalarına rağmen utangaç olmaları veya öz-güven eksikliği gibi farklı nedenlerden dolayı bunları dile getirmeyebilirler. Kendilerini ifade etmekte zorluk çeken insanların başvurabilecekleri birkaç yol vardır.

Ön Hazırlık Yapın

Kendinizi daha iyi ifade edebilmek için prova yapmanız size tahmin ettiğinizden daha çok yardımcı olabilir. Duygu ve düşüncelerinizi bir kağıda yazıp sonra sesli okumanız herhangi bir sosyal etkileşim içindeyken sizi daha rahat hissettirebilir. Örneğin bir aynanın önüne geçip prova yapmak diğer insanlarla iletişim kurarken size fayda sağlayabilir. Yaptığınız bu ön provalar kendinizi ifade etmenizde sizi daha hazır hissettirir.

Denemekten Korkmayın

Kendinizi açık ve net bir şekilde ifade edebilmeniz zaman alabilecek bir süreç olsa bile pratik yaparak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. İnsanlarla iletişim içindeyken hata yapmaktan korkmayın. Kendinizi ifade etme yeteneğinizi geliştirebileceğiniz sosyal ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Alıştırma yaparak her denemenizde kendinizi etrafınızdaki insanlara çok daha verimli bir şekilde anlatıyor olacaksınız.

Çevrenizdeki İnsanları Dinleyin

Düzgün bir şekilde kendini ifade etmenin bir yolu da diğer insanları dinlemek olabilir. Çevrenizdeki insanları dinlemek ve bunu içten bir şekilde göstermek onların da size aynı şekilde karşılık vermesine neden olur ve kendinizi ifade etme isteğinizi olumlu etkileyebilir. Ayrıca karşınızdaki insanı dinleyerek sizin de onlara en doğru şekilde karşılık vermenizi ve yaşanacak herhangi bir yanlış anlaşılmayı engelleyebilir. İki tarafın da kendini en net şekilde ifade edebilmesi ve yanlış anlaşılmalara yol açılmaması için karşıdaki kişiyi dinlemek önemli bir unsurdur.

Gözlemleyin

Etrafınızdaki insanların kendilerini nasıl ifade ettiğini gözlemlemek size oldukça yardımcı olabilir. Eğer kendinizi ifade etmekte zorluk çekiyorsanız, çevrenizde size örnek olabilecek bir kişinin diğer insanlarla etkileşim halindeyken ki konuşma tarzına ve davranışlarına dikkat edin. Karşınıza model olarak aldığınız kişi veya kişilerin kendini ifade etme tarzını gözlemleyerek kendinizi bu konuda iyileştirebilirsiniz.

Kitap okuyun

Kendini iyi ifade etmenin diğer bir yolu da sözcüklerden geçer. Kısıtlı sözcük bilgisiyle kendinizi kısıtlı ifade etme şansınız olur. Kitap okuyarak sözcük dağarcığınızı geliştirmeniz siz farkında olmasanız bile kendinizi ifade etmenize kolaylık sağlar.

Berfin Sude İldeniz | Klinik Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir