Orijinal Adı: Diary of a Madman
Yazar: Nikolay Vasilyeviç Gogol
Çeviri: Mehmet Özgül
Resimler: Nural Birden
Yayınevi: Can Yayınları
İlk Basım Yılı: 1981
Basım Yılı: 1982
Sayfa Sayısı: 140

Kitabın Konusu

Çevresi tarafından küçük görülen ve fakir bir memur olan İvanoviç Poprisçin, müdürün kızı Sofi’ye aşıktır. Poprisçin, köpeklerin kendi aralarında konuştuğunu sanar. Sofi hakkında daha fazla şey öğrenebilmek için Sofi’nin köpeği Meci’yi takip eder. Sofi’nin köpeğinin yazdığını sandığı mektupları çalar. Sofi’nin başka biriyle evleneceğini öğrenir. Bu sırada İspanya’nın artık kralı yoktur ve Poprisçin, kralın kendisi olduğunu zanneder. Kendisini bir asilzade ve İspanya Kralı zannetmesi sonucu akıl hastanesine yatırılır.

Şizofreni

Şizofreni, düşünmede, algıda, duyguda, benlik algısında ve dilde bozulmalarla bilinir. En çok görülen semptomlar halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görmek, sesleri duymak ve hissetmek) ve delüzyonlardır (yanlış inançlar, aksine kanıt olsa da inançların değişmemesi). Diğer semptomlar duygu bozulması (belirtilen duygunun beden diline yansımaması, apati), dağınık davranış (düzensiz davranış, kendine gülme ya da fısıldama, tuhaf görünme, kendini ihmal etme) ve dağınık (düzensiz, alakasız, birbirinden kopuk) konuşmadır.

Poprisçin’in Sanrıları (Delüzyon)

  • Büyüklük Sanrıları: Kendisinin çok önemli bir memur olduğuna inanır. Müdürün kalemlerini açtığı zaman çok önemli bir iş yaptığını düşünür. Kendini soylu biri olarak görür. Uşak ona selam vermeyince ve ona karşı umursamaz davranınca içinden söylenir. Kaputunun başka birisi tarafından tutulmasını bekler. Kendisini İspanya Kralı ilan eder. Akıl hastanesinden onu almak için gelenleri İspanya devletinin temsilcileri olarak görür ve onu arabaya bindirip saraya götüreceklerini sanar.
  • Kıskançlık Sanrısı: Genel müdürün ona kalemleri açtırdığı için ve kendisine duyduğunu düşündüğü ilgiden dolayı şube müdürünün onu kıskandığını düşünür.
  • Erotomanik Sanrı: Zverkov’un evine Fidel’i sorguya çekmek için gider. Kapıyı açan genç kadının kızarması üzerine ondan hoşlandığını ve kızın koca peşinde olduğunu düşünür.
  • Diğer Sanrılar: İspanya ve Çin’in aynı ülke olduğunu düşünür. İnsanların bilgisizlikleri yüzünden ayrı ülkeler olduğunu sandıklarına inanır. “İsterseniz bir kağıda ‘İspanya‘ sözcüğünü yazın kaleminizin ucundan ‘Çin‘ sözcüğü çıkmazsa ben ne olayım!..” der. Günlüğüne tarih olarak “Yıl 2000, 43 Nisan”, “26 Şubamart, geceyle gündüz arası”, “Madrid, 30 Şubat” ve “Ne ayı belli, ne günü, ayı da, günü de cehennemin dibine!” gibi şeyler yazar.

Poprisçin’in Varsanıları (Halüsinasyon)

  • İşitsel Halüsinasyonları: Sokakta yürürken birilerinin konuştuğunu duyar. Onların (Meci ve Fidel) köpek olduğunu fark edince önce şaşırır ama sonra onların konuştuklarına inanır.
  • Görsel Halüsinasyon: İki köpeğin birbirine mektuplar yazdığına ve bunları kendisinin alıp, okuduğuna inanır.

Derin Su Demir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir