Hangi psikoloğa gitmeliyim yazısı ile karşınızdayız. Bu yazıyı hazırlarken sizin için hangi psikolog uygun sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

İlk defa psikoloğa gitmek isteyenler hangi psikoloğa gitmesi gerektiğine karar vermekte zorlanabiliyor. Ayrıca psikolog ücretlerinin de astronomik olabileceğini düşünebiliyor. Psikolog seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de yazımızda açıklamaya çalışacağız. Bu yüzden en iyi psikolog önerileri ile karşınızdayız.

Psikolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Psikoloğa gitmeden önce hangi amaçla psikoloğa gitmeyi düşündüğünüzü belirlemeniz gerekiyor. Eğer eşiniz veya flörtünüz ile ilgili yaşadığınız psikolojik sıkıntıdan ötürü veya ilişki probleminden ötürü psikoloğa gitmek istiyorsanız aile ve çift terapisi eğitimi almış yani aile ve çift terapisti ünvanına da sahip olan psikoloğa gidebilirsiniz.

Psikolog ile görüşmelerin faydalı ve istenen verime ulaşılabilmesi için istikrarlı olmak, belli aralıklarla görüşmelere devam etmek gerekiyor. Bu noktada da psikolog ücretleri ve psikoloğa ayırmanız gereken bütçe ön plana çıkıyor. Eğer bütçenize uygun olmayan, aylık maliyeti size fazla gelecek bir psikoloğa giderseniz bir süre sonra devamlılık sağlamakta zorlanabilirsiniz. Bu sebeple psikolog seçerken seans ücretini ve fiyatlarını da karşılaştırmanızı öneririz.

Son zamanlarda terapi kavramı oldukça popüler. Hemen hemen her şeyin terapisi yapılabiliyor. Ancak psikoterapi, sağlık bakanlığı tarafından da onaylanmış diplomaya sahip klinik psikolog ve psikiyatristler tarafından yürütülmelidir. Bu nedenle psikolog seçimi yapmadan önce diplomasını sorgulamalısınız. Eğer çeşitli kurs ve sertifikalarını öne sürüp terapist olduğunu iddia eden birine giderseniz mağdur olma ve paranızın boşa gitmesi ihtimalini göze almalısınız.

Sözü daha fazla uzatmadan son önerimize geçelim. Özellikle İstanbul’da, Ankara’da veya İzmir’de psikoloğa gidenlerin en fazla zorlandıkları konulardan biri de ulaşım. İkamet ettiğiniz veya iş yerine uzak bir yerde psikolog ile görüşmeye başladığınızda bazen terapi seanslarına devam etme motivasyonunuz düşebilir. Malum İstanbul gibi trafik sorunu olan bir şehirde kısa mesafelerde bile saatlerce trafiğin akmasını beklemek gerekebiliyor. Bu da psikoloğa gitmek isteyenleri bezdirebiliyor. Ancak özellikle iş yeri veya oturduğunuz semte yakın bir psikolog ile terapi seanslarına başlarsanız ulaşım konusunda avantajlı olursunuz.

Son olarak biz psikologların sık sık dile getirdiği bir sözle yazıyı bitirmek istedik.

“En iyi psikolog en kolay ulaşabildiğin psikologtur”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir