İlişkinizi Ayakta Tutacak 5 Öneri


Dibine kadar aşıksınız! Her şeyinizi ona veriyorsunuz.. Bütün vaktinizi onunla geçirmek, hatta sarılmak ve öylece saatlerce durmak istiyorsunuz. Sevgiliniz sizin için çok kıymetli ve paha biçilemez gibi görünüyor. Gel gelelim günler ayları, aylar yılları aldıkça sıkılmaya, bazen bunalmaya ve nefes almak için yalnız kalmaya ihtiyacınız olduğunu hissediyorsunuz. Ama ne yazık ki bunu sevgilinize söyleyemiyorsunuz! Çünkü onu kırmaktan, incitmekten veya üzmekten çok korkuyorsunuz. Bir süre sonra yaptığınız onca fedakarlığa rağmen bazen sizi öncelikleri arasından çıkardığını, daha çok arkadaşları ile vakit geçirmeye başladığını, size artık eskiden söylediği o “cici” sözleri söylemediğini farkediyorsunuz. Eğer durum tam da buysa artık ilişkinizde bazı değişiklikler yapma vakti gelmiş demektir.

İlişkinizi Normalleştirecek 5 İpucu

1.Bazen kendiniz için ona “hayır” deyin.

İlişkilerde hayır diyememek karşı tarafa öfke oluşmasına ve ilişkinin tıkanmasına yol açar. Düşünsenize istemediğiniz bir yemeği sevgiliniz seviyor diye kaç defa yiyebilirsiniz ki. Ona şunu söyleyin; -bu yemeği çok sevdiğini biliyorum ancak bu defa ben kendi sevdiğim yemekleri yemek istiyorum!


2.Bazen yalnız kalın.

Birbirini özlemek ilişkiyi diri tutar. Bazen birlikte olma fırsatınız olsa dahi yalnız kalmak istiyorsanız bunu yapmalısınız. Ona şöyle ifade edin; -seninle olmayı çok seviyorum ancak şu an yalnız kalmaya ihtiyacım var. Merak etme, biraz sonra kendime gelirim ve soluğu yanında alırım!


3.Arkadaşlarınızı ihmal etmeyin.

Çoğu kadın veya erkek ilişkiye başladığında önceki arkadaşlarını ve dostlarını tek tek unutur. Ama onlarla geçirilen vaktin, içilen kahvelerin, gıybetin de tadı bir başkadır. Hele hele sevgilinize söyleyemediğiniz bazı şeyleri onlarla konuşmak inanılmaz rahatlatır. Eğer daha sağlıklı bir ilişki istiyorsanız dostları aramaktan vazgeçmeyin. Onlarla buluşun, keyifli vakit geçirin. Sonunda sevgilinizi özlediğinizi ve artık onunla buluşmak için daha fazla bekleyemeyeceğinizi farkedeceksiniz!


4.Herşeyi ailenize anlatmayın.

Baştan söyleyelim, en küçük bir tartışmayı dahi anne veya babanıza anlatıyorsanız birkaç gün sonra suçluluk hissedip sevgilinize anlamsızca yapışabilirsiniz. Yada sizden yapmak istemediğiniz birşey istediğinde kendinizi cezalandırmak için (suçluyum=cezamı çekmem gerek) gönülsüzce (ki bunu o da farkeder) bu isteğini yerine getirirsiniz. Sonra hem kendinize, hem ona öfkeniz artar, bu öfke giderek büyür, sizi kemirir ve patlama noktasına getirir. Sonrası malum!


5.Bir sorun hissederseniz bunu derhal onunla paylaşın.

“Derdini söylemeyen derman bulamaz” diye atasözümüz var bizim. İçinizde ne varsa (bazı özel şeyler size kalabilir) aklınızı meşgul eden durum neyse bunu ona da ifade etmekten çekinmeyin. Kırılacağını, üzüleceğini, hatta size kızacağını düşünebilirsiniz. Ama bir kez söyleyebildiniz mi artık herşeyin eskisinden daha iyi olduğunu göreceksiniz. Fakat kendinizi ifade ederken dikkat etmelisiniz. “Sen” yerine “ben” ile başlayan cümleler kurmaya, karşılık vermesini beklemeye ve ne düşündüğünü sorarak onun da kendini “ifade!” edebilmesine önayak olmalısınız!

İşte bu kadar. Bundan sonra yavaş yavaş bazı şeylerin değiştiğini hissedeceksiniz.


Orhan Dünya
Psikolog


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.