Kendi duygularını, davranışlarını ve düşüncelerini kontrol edebilme gibi niteliklere sahip olmak öz denetim demektir. Ancak çoğu birey bu konuda güçlük çeker. Fakat amacımız bunu başarmak olmalıdır çünkü kendimizi kontrol etmek hayatın her alanında bize olumlu sonuçlar verir.

Öz denetim genellikle hayatımızı daha kolay ve iyi hale getirir çünkü bu konuda başarısız olan bir kişi hedeflerine ulaşmakta zorluk çekebilir. Ayrıca insanlar stresle bu şekilde başa çıkarlar.

Öz Denetim Kazanma

Bu yeteneğin kazanılmasında hem biyolojik hem de çevresel faktörler vardır. Biyolojik faktörlerden biri kişinin mizacıdır. Kendini düzenleme yeteneği mizaca göre şekillenebilir. Yani bazı insanlar bu konuda mücadele ederken diğerleri için daha kolaydır. Ayrıca kişiyi yetiştiren ebeveyn kendini kontrol edebiliyorsa, düzenlemede başarı şansı artar.

Yaşlanmanın ve dolayısıyla kişinin ulaştığı süper egonun etkisiyle insanlar bu konuda güçlenir. Yemek yemek ve seks yapmak gibi dürtüleri kontrol etmeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, çoğu birey kendi kendini düzenleme konusunda yetkin değildir. İnsanların özünde zevk aldıkları, ancak normlara uymak için onu düzenlemeleri gereken bir davranışı izleme eğilimi olabilir. Ancak içgüdüsel istekleri yönetmek her zaman kolay değildir ve bu sorunlara neden olabilir.

Öz Denetim ve Beslenme

Genellikle sağlıksız beslendiğimi biliyorum. Aslında annem küçüklüğümden beri diyetime dikkat ediyor ama ben dikkat etmedikten sonra çabası anlamsız. Öz denetim bu anlamda daha önemli hale geliyor. Örneğin, hırsızlığı engelleyen yasalar var ama asıl mesele öz farkındalık. Gıdanın besin değerlerinin ve sahip olabileceğim kötü sonuçların farkında olmama rağmen kendimi kontrol edemeyeceğimi düşünüyorum. Paragrafın başında da belirttiğim gibi, insanoğlunun hayatta kalmak için sahip olduğu en büyük dürtülerinden biri olan açlık, daha iyi standartlara ulaşmak için kontrol altında tutmamız gereken bir eylemdir.

İpeknur Akbulut | Klinik Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir