Künye

Yapım Yılı:1997
Süre: 2 saat 19 dakika
Tür: Dram/Romantik
Yönetmen: James L. Brooks
Oyuncular: Jack Nicholson,Helen Hunt,Greg Kinnear,Jill

Hikaye

Obsesif kompulsif bozukluğu olan Melvin bir aşk yazarıdır. Her gün aynı yerde kahvaltısını yapar. Orada garson olarak çalışan Carol her gün ona tahammül etmektedir. Eşcinsel olan komşusu Simon ise kabiliyetli bir ressamdır. Bu üç kişi kendilerini bir serüvenin içinde bulur. Simon’ın evine iş için gelen model ve model’in arkadaşları Simon’ın evini soyarlar ve onu döverler. Hastaneye kaldırılan Simon’ın köpeğine (Verdell) bakması için iş arkadaşı Frank onu Melvin’e tehditle, bakması için kabul ettirir. Melvin ile Verdell birbirlerine alışırken her sabah gittiği restoranda Carol’u göremez ve öfkelenir.

Carol’un oğlunun hasta olduğunu öğrenince Carol’un işe gelmesi için evlerine doktor yollar. Bu arada Simon hastaneden çıktıktan sonra hastane masrafları yüzünden finansal açıdan sıkıntılar yaşar. Frank, Melvin’i Simon’ı ailesinin evine götürmesi için ikna eder. Melvin’i zorla kabul ettirir ve Melvin Carol’u da çağırır. Melvin ile Carol, yemeğe giderler ve Melvin, Carol sayesinde ilaçlarını almaya başladığını ve daha iyi bir insan olmayı istediğini söyler ama yemeğin sonunda tartışırlar. Simon, Carol’dan ilham alır; sayesinde tekrar çizmek ve geri dönmek ister. Döndüklerinde Carol, Melvin’i görmek istemez. Simon’ın evi başkasına verilmiştir. Simon, Melvin’le apartmana döndüğünde eşyalarının Melvin’in dairesine geldiğini görmüştür. Simon Melvin’i Carol’un peşini bırakmaması için ikna eder. Bunun üstüne Melvin Carol’un evine gider.

Konuştuktan sonra Carol’la barışırlar. Filmin sonunda atıştırmak için fırına giderlerken yolun belirli bir yerinden yürüyen Melvin, Carol’a olan duygularının yoğunluğundan dolayı bir çizgide yürüme kompulsiyonunu yapmaz.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Kişilerin obsesyonlara yani sürekli tekrar eden düşüncelere sahip olması ve bu düşüncenin kendisini rahatsız etmesinden dolayı, rahatlamak amacıyla kompulsiyon (ritüel) adlı sürekli tekrar eden davranışlarda bulunmasıyla bilinen bir durumdur.

Melvin’de Obsesyon ve Kompulsiyonlar

 • Melvin, komşusunun köpeği apartmanın içine tuvaletini yapmasın diye onu çöp boşluğuna atar. (Apartmanın kirlenmesinden korkma, aşırı temizlik takıntısı)
 • Melvin evinin dışında eldiven takar. (Aşırı temizlik takıntısı, kirlenme korkusu, mikroplardan korkma, başkalarının dokunduğu nesnelere dokunmama)
 • Melvin eve gelince kapı kilitlerini beş kere çevirir ve lambaları beş kere kapatıp açar. (Rutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sayı sayma)
 • Melvin giydiği eldivenleri çöpe atar.
 • Melvin kaynar suda ellerini sabunla yıkar sonra sabunu atar; başka bir sabun açar ve onu da çöpe atar. (Sürekli el yıkama, aşırı temizlik takıntısı, mikroplardan korkma)
 • Melvin restoranda kendi bıçak, çatal ve kaşığını kullanır. (Burada kirlenme korkusu, aşırı temizlik takıntısı, başkalarının dokunduğu nesnelere dokunamama)
 • Melvin, Simon’ın köpeğini tutarken poşet eldivenler giymektedir. (Kirlenme korkusu,aşırı temizlik takıntısı)
 • Melvin,taksi kapısına dokunamaz. (Kirlenme korkusu, aşırı temizlik takıntısı, mikroplardan korkma)
 • Melvin duş alacağını söyler ama uzun bir banyo yapar. (Uzun süreli, sürekli duş alma, aşırı temizlik takıntısı)
 • Melvin, restorana giderken sürekli herkese “Sizde kabuklu yengeç var mı?” diye sorar. (Kontrol etme ihtiyacı belirtisi)
 • Melvin, restoranda ceket ve kravat zorunluluğu olduğunu öğrenir. Görevli ona daha önce giyilmiş ceket ve kravat getirir ve Melvin ona “bana veba bulaştırmanıza izin vermeyeceği” der. Sonra ceket ve kravat almak için bir dükkana gider. (Başkaların dokunduğu nesnelere dokunmama, mikroplardan korkma, aşırı temizlik takıntısı,kirlenme korkusu)
 • Simon’ın omzuna dokunmakta ve Carol’u öpmekte tereddüt eder. (Kirlenme ve mikrop kapma korkusu)

Derin Su Demir | Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir