Hiç ‘’yalnızlık iyi, kendimi kaptıramam, hayatımı bir kişiyle mi geçireceğim, aşk gelip geçici, kimin ilişkisi iyi ki, aşk diye bir duygu yok, kimseye güvenmiyorum’’ cümlelerini duydunuz mu? Eğer siz de çokça duyduysanız bunun psikolojide bir adı olduğunu bilmelisiniz; Philiaphobia. Türkçeye filofobi şeklinde çevrilen bu kelimenin kökünü inceleyecek olursak; philia kelimesi aşk, philiasophia bilgiye olan aşk, fobi ise korku anlamına gelmektedir. Dolayısıyla ‘’Philiaphobia’’ aşka olan korku demektir.

Bazılarımız için aşk fikir ayrılıklarına sebep olan, üzerine yüzyıllardır konuştuğumuz, tartışmaktan hiç sıkılmadığımız, uğruna şarkılar şiirler yazdığımız, dağları deldiğimiz, çölleri geçtiğimiz bir duygu olabilirken bazılarımız için korkutucu bir duygu olabilir. Hissettiğimiz duygular bizi artık yıpratmıştır, duygularımızın yerini korkularımız almıştır. Genellikle çocukluk çağında yaşanan travma, ihmal, istismar, incinme sonucu görülebileceği gibi hiçbir sebebi olmadan da görülebilir. Yıpranma ihtimalimiz bizi o kadar üzecektir ki en iyisi aşık olmamaktır. Şimdi kim uğraşacak birine güvenmekle, kalbini açmakla, gelgitleriyle, çarpıntısıyla, terlemesiyle, hızlı hızlı nefes almasıyla, frontal lobunun iflasıyla falan..

“Aşık olunca acı tekrarlanabilir ve tekrarlanması riski buna değmez” düşüncesiyle bir anda baş başa kalabiliriz.

Filofobi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Tanıdığınız birinin filofobi gibi bir fobisi varsa, yardım etmek için sizin de yapabileceğiniz şeyler olabilir. Mesela anlamakta zorlansanız bile bunun ciddi bir korku olduğunu kabul etmeniz, yapmaya hazır olmadıkları şeyleri yapmaları için onlara baskı yapmamanız, uygun görünüyorsa yardım istemelerini teşvik etmeniz yada onlara nasıl destek olabileceğinizi sormanız fobisi olan kişiler için sürecin iyileşmesini destekler.

Bu durum bunaltıcı hale gelmeden başa çıkabilmek için korkunun kaynağını ve acıyı araştırmak önemlidir. Mümkün olan en kısa sürede yardım almak, mutlu bir yaşam sürmeye katkıda bulunabilir. Psikolojik yardım sosyal izolasyon, depresyon ve anksiyete, uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı veya intihar gibi komplikasyonların riskini azaltır.

Vuslat Şeyma Güneş | Psikolog

Kaynaklar

  • Philophobia: what is the fear of falling in love?, Oaks, D., 4 Kasım 2021 tarihinde https://ro.co/health-guide/philophobia-the-fear-of-falling-in-love/ adresinden erişildi.
  • Why Are Afraid To Love?, Tavormina, R., Psychiatria Danubina, 2014; Vol. 26, Suppl. 1, pp 178–183.
  • Filofobi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?, Bayalan, Y., erişim bilgisi bulunamadı.

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir