Skip to content Skip to footer

Sınıfta Pozitif Disiplini Sağlama Önerileri


Sınıfta Pozitif Disiplini Sağlama Önerileri


Merhaba. Bu yazıda hem değerli öğretmenlerimize hem de öğrencilerle çalışan eğitimcilere sınıfta disiplini sağlamak için bazı önerilerim olacak.

Öğrencileri Tanı

Sınıfı kullanan tüm bireyler ile tanış, onları tanı. Yani ne yer ne içer, ne sever ne sevmez, nerede oturur, neyle ilgilenir bunları öğren. Ve bu öğrendiğin ilgileri ders içinde kullan. Mesela sınıfın çoğunluğu elektronik cihazlara ilgi duyuyorsa dersin bir bölümünde elektronik cihazlarla ilgili onlarla konuş. Bunu neden önerdim tahmin edebiliyor musunuz? Çünkü öğrencilerle ne kadar sıkı bağ kurarsan seni o kadar çok ciddiye alırlar ve isteklerini yerine getirmekte o kadar çok gönüllü olurlar.

İletişim Kur

Disiplini sağlaman için ikinci önerim sınıftaki öğrencilerin hepsi ile birebir iletişim kurman. Bu iletişimde göz kontağı kurmayı ve dikkatini onlara yöneltmeyi unutma. Bundan daha da önemlisi öğrencinin o an dediklerini muhakkak ciddiye al.

Neden – Sonuç İlişkisi

Şimdi belki de sınıf disiplinini sağlamada çok önemli bulduğum bir konudan bahsedeceğim. Her dersi ve dersin konusunun neden işlendiğini, öğrenildiğinde hangi faydaları sağlayabileceğini ve neden öğrenmesinin yararlı olacağını öğrenciye hissettir.

Uzlaşmacı ve Dengeli Etkileşim

Sınıfta yaşanan çatışmaları engelleme, hatta çocukların tartışmalarına izin ver. Herkes çatışma yaşayabilir, hatta öfkesini sözel veya fiziksel şiddete varmadığı sürece herkes özgürce ifade edebilir. Ancak öğrencilerin çatışmayı nasıl sürdürüp bitirdiklerini kontrol et. Çatışma ne olursa olsun yapıcı, barışçıl, adil ve uzlaşmacı yani çatışan kişileri onarıcı bir sonla bitmelidir.

Son olarak;

  • Sınıfta dersin içine çekemediğin tek bir öğrenci bile kalmasın.
  • Sorumluluk ver.
  • Sosyal hayata kat. Bazen onlarla doğa gezisine çık. Bazen de sosyal sorumluluk ver.

Orhan Dünya | Psikolog


Leave a comment

0.0/5

Bilgi ve Randevu

Acıbadem Mah. Çeçen Sok. No:25A Akasya Kent Kule A1 Blok No:179 Kat:29 Üsküdar – Istanbul

Bültene Kaydol!

Mona Psikoloji © 2017 – 2022. Tüm Hakları Saklıdır.