Merhaba. Bu yazıda hem değerli öğretmenlere hem de öğrencilerle çalışan eğitimcilere sınıfta disiplini sağlamak için bazı önerilerim var.

Öğrencilerinizi Tanıyın

Sınıfı kullanan tüm bireyler ile tanışın, onları tanıyın. Yani ne yer ne içer, ne sever ne sevmez, nerede oturur, neyle ilgilenir bunları öğrenin. Ve bu öğrendiğiniz ilgileri ders içinde kullanın. Mesela sınıfın çoğunluğu elektronik cihazlara ilgi duyuyorsa dersin bir bölümünde elektronik cihazlarla ilgili onlarla konuşun. Bunu neden önerdim tahmin edebiliyor musunuz? Çünkü öğrencilerle ne kadar sıkı bağ kurarsanız sizi o kadar çok ciddiye alırlar ve isteklerini yerine getirmekte o kadar çok gönüllü olurlar.

İletişim Kurun

Disiplini sağlamanız için ikinci önerim sınıftaki öğrencilerin hepsi ile birebir iletişim kurmanızdır. Bu iletişimde göz kontağı kurmayı ve dikkatinizi onlara yöneltmeyi unutmayın. Bundan daha da önemlisi öğrencinin o an dediklerini muhakkak ciddiye alın.

Neden – Sonuç İlişkisi

Şimdi sınıf disiplinini sağlamada çok önemli bulduğum bir konudan bahsedeceğim. Her dersi ve dersin konusunun neden işlendiğini, öğrenildiğinde hangi faydaları sağlayabileceğini ve neden öğrenmesinin yararlı olacağını öğrenciye hissettirin.

Uzlaşmacı ve Dengeli Etkileşim

Sınıfta yaşanan çatışmaları hemen engellemeyin, hatta çocukların tartışmalarına izin verin. Herkes çatışma yaşayabilir, hatta öfkesini sözel veya fiziksel şiddete varmadığı sürece herkes özgürce ifade edebilir. Ancak öğrencilerin çatışmayı nasıl sürdürüp bitirdiklerini kontrol edin. Çatışma ne olursa olsun yapıcı, barışçıl, adil ve uzlaşmacı yani çatışan kişileri onarıcı bir sonla bitmelidir.

Son olarak;

  • Sınıfta dersin içine çekemediğiniz tek bir öğrenci bile kalmasın.
  • Sorumluluk verin.
  • Sosyal hayata katın. Bazen onlarla doğa gezisine çıkın. Bazen de sosyal sorumluluk verin.

Orhan Dünya | Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir