1925 yılında Ohio, Cleveland’da dünyaya gelmiş ve orada büyümüştür. Aslında kimya mühendisi olan Glasser, gerçek yaşam ilgisinin psikiyatri olduğunu fark ettiğinde bu alana yönelmiştir. Cleveland’da bulunan Case Western Reserve Üniversitesi tıp fakültesine devam etmiş, 1954-1957 yılları arasında Batı Los Angeles ve UCLA’da Veterans Administration Hastanesi’nde psikiyatri eğitimini tamamlamıştır. 1957 ve 1969 yılları arasında özel kliniğinde çalışmıştır.

Eserleri

Glasser’in yönelimi, özel klinik deneyimlerden bu konuda ders vermeye ve yazmaya doğru ilerlemiş ve en nihayetinde yirmiden fazla kitabın yayınlanması ile sonuçlanmıştır. 1965 yılında Psikolojik danışmadaki ilk kitabı olan “Gerçeklik Terapisi”, daha sonra 1969’da eğitim alanındaki ilk kitabı olan “Başarısızlığın Olmadığı Okul” kitabını yayınlamıştır.

Sonraki anahtar kitabı olan “Seçim Teorisi”nde (1998), motivasyon ve davranış konusundaki anlayışını büyük ölçüde genişletmiştir. Daha sonra 2003 yılında yayınlanan “Uyarı: Psikiyatri Ruh Sağlığınız İçin Tehlikeli Olabilir?” adlı kitabı ekleyerek insanlara ruh sağlıklarını iyileştirmek ve mutluluklarını artırmak için yardımcı olmaya çalışmıştır. 2005 yılında “Ruh Sağlığının Bir Toplumsal Sağlık Konusu Olarak Tanımlanması” adlı kitapçık yayınlamış ve ruh sağlığı uzmanlarına yeni bir kaynak sunmuştur.

Son olarak 2007 yılında “Mutlu Bir Evlilik Için Sekiz Ders” adlı kitabını eşi Carleen ile birlikte yazmıştır. Bu kitabı çiftlere mutluluklarını artırmak için kullanabilecekleri araçları sunduğu üçüncü yayınıdır.

Seçim Teorisi

1980’lerde neden bu kadar çok insanın ilişkilerinde mutsuz olduğunu açıkladığı fikri seçim kuramını şekillendirmeye başlamıştır. Diğer canlıların aksine sadece insan genetik olarak güç ihtiyacı ve buna yönelik bir güdü ile dünyaya gelmektedir. Çoğunlukla bu ihtiyacı doyurmak için dışsal kontrol psikolojisi kullanılır.

Dışsal kontrol psikolojisi karşıdaki kişinin davranışını kontrol etmeye ve onu değiştirmeye çalışmaktır. Böylelikle kişi yaptığı seçimlerin doğru olduğunu düşünür. Glasser, dışsal kontrol psikolojisi ile seçim teorisinin yer değiştirmesini önermektedir ve hayatının geri kalanını bu fikri öğretmeye ve desteklemeye adamıştır. Ona göre yaşamdaki mutluluk da mutsuzluk da bireyin kendi seçimidir. Bu bakış açısına göre insan güçlüdür, kendi seçimlerini yapabilme ve bunların sorumluluğunu alabilme gücüne sahiptir. Seçim teorisine göre başkalarına karşı olan tutumlarımız bizim seçimlerimizden ibarettir. Kendi tutumlarımızı değiştirerek çözüme ulaşabiliriz. Glasser 1967’de Gerçeklik Terapisi Enstitüsü’nü kurmuştur. O günden bu yana meslek yaşamlarında bu yaklaşımı kullanmak üzere dünya genelinde 75000’den fazla kişi bu terapinin eğitimini almıştır.

Son Yılları

William Glasser 1965 yılında bir psikoterapi yöntemi olarak geliştirdiği ve günümüzde tüm dünyada bilinen gerçeklik terapisinin yazarı olarak tanınan bir psikiyatristtir. Glasser, 2013 yılında Los Angeles’de hayatın kaybedene dek dünya genelinde devam eden enstitü eğitimleriyle ilgilenmiştir.

Naime Demirhan | Psikolojik Danışman

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir