Abraham Harold Maslow, 1 Nisan 1908 yılında Brooklyn, New York’ta dünyaya geldi ve orada büyüdü. Kendisi Yahudi kökenli bir aileden geliyordu. Ailesinin, Abraham’dan önceki yaşamları Rusya’daydı. Rusya’dan ABD’ye göçmelerinin en büyük sebebi de oğullarının daha iyi bir geleceği olacağına inanmalarıydı ki gerçekten de böyle oldu.

Çocukluğu

Abraham Maslow yedi kardeşin en büyüğüydü. Genel olarak kendisi düzenli ve ağırbaşlı bir çocuktu. Her ne kadar diğer çocuklardan daha olgun olsa da kendisi mutsuz ve yalnız bir çocukluk geçirmişti. Bunun başlıca sebebi ise Yahudi olduğu için uğradığı ırkçılıktı. Kendi yaşıtlarıyla vakit geçirerek büyümektense laboratuvarlarda ve kitapların arasında büyümüştü. Çok çalışarak derslerinde büyük başarılar elde etti ve ailesinin ona olan inancını boşa çıkarmadı.

Akademik Kariyeri

Abraham Maslow, ailesinin isteğini yerine getirmek için ilk olarak psikoloji değil, hukuk okumuştu. Ancak daha sonra psikolojiye olan yoğun ilgisiyle beraber 1930 yılında Wisconsin – Madison Üniversitesi’nde psikoloji bölümünden mezun oldu. Akabinde üniversitede onun fikirlerini en çok etkileyecek olan hocası Harry Harlow ile tanıştı. Birlikte birçok önemli araştırmalarda bulundular ancak Abraham Maslow bu araştırmalarla yetinmemişti. Araştırmalarını ilerletmek için Colombia Üniversitesi’ne geldi ve burada ikinci akıl hocası olan Alfred Adler ile tanıştı. Kendisi bunlarla da yetinmeyerek 1937 – 1951 yılları arasında görev yaptığı Brooklyn Koleji’nde iki akıl hocasıyla daha tanıştı. Bu isimler de Ruth Benedict ve Max Wertheimer’dı. Maslow, bu iki ismin ilgilendiği antropoloji ve Gestalt psikoloji alanını inceleyerek insan doğasını anlamayı amaçlamıştı. Bu araştırmalar sonucunda kendisi ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisini ortaya çıkardı. Bu çalışmalarıyla psikolojideki hümanist bakış açısının sembolü hale gelmişti. Dahası, Amerikan Hümanist Birliği, 1967’de Maslow’u Yılın Hümanisti olarak seçmişti.

Ölümü

Hayatının son günlerini Brandeis Üniversitesi’nde dersler vererek geçirir. Daha sonra dostları ile birlikte dinlenmeye çekilir. 8 Haziran 1970 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eder.

Çağla Sarıga | Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir