Kişi daima aşık olmalıdır.
Asla evlenmemesinin nedeni budur.

Oscar Wilde

Oscar Wilde, evliliğin aşkı öldürebileceğini düşünmüş. Bu konu Stony Brook Üniversitesi’nde Bianca P. Acevedo ve Arthur Aron tarafından bilimsel bir araştırmanın konusu olmuş. Bakalım 2009’da yapılan bu araştırmada neler bulunmuş. Gerçekten uzun ilişki aşkı bilimsel olarak da öldürebilir mi? Hep birlikte inceleyelim.

Bu araştırma nasıl hayata geçirilmişti?

Araştırmacılar uzun ve kısa vadeli ilişki yaşayan 6.070 kişi ile yapılan 25 araştırmayı gözden geçirmiş. Romantik aşk ve ilişkideki tatmin arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmış. Sonrasında daha iyi bir sonuç çıkarabilmek için uzun ve kısa süreli ilişki olmak üzere romantik, tutkulu (takıntılı romantik) veya arkadaşlık benzeri aşk olarak sınıflandırmışlardır.

Ayrıca, 18-23 yaş arasındaki bekar, flört döneminde veya evli üniversite öğrencilerinin olduğu ve ortalama ilişki süresinin 4 yıldan daha az olduğu 17 tane kısa süreli ilişkiye odaklanan araştırma incelendi. Uzun vadeli ilişkilere odaklanan ve 10 yıldan daha uzun süre evli olan orta yaşlı çiftlerin de bulunduğu 10 ayrı araştırma incelendi.

Araştırma Sonuçları

Romantik aşk tanımına uyan çiftlerin hem kısa hem de uzun süreli ilişkilerinin daha tatmin edici olduğu ortaya çıktı. Arkadaşa yakın aşk tanımına uyan çiftlerin hem kısa hem de uzun süreli ilişkilerinde tatminin orta derece ilişkili olduğu, tutkulu aşk tanımına uyan çiftlerin ise uzun süreli ilişkide değil ama kısa süreli ilişkilerden daha fazla tatmin oldukları ortaya çıktı.

İlişkilerinde daha fazla tatmin olan çiftlerinse hem daha fazla mutlu oldukları hem de daha yüksek özgüvene sahip oldukları ortaya çıktı. Romantik aşk uzun ilişkilerde daha fazla evlilik doyumu, ruh sağlığı ve genel iyilik halinde pozitif bir bağlantı göstermiştir.

Uzun İlişki Aşkı Öldürür mü?

Uzun ilişkinin romantik aşkı değil; tutkulu/takıntılı aşkı öldürdüğünü rahatlıkla belirtebiliriz. Ayrıca bu araştırma bize romantizmin uzun ilişkilerde sönüp gitmediğini dolayısıyla arkadaşlık tipi bir aşka dönüşmesinin de zorunda olmadığını gösterdi.

Uzun ilişki tutkulu (takıntılı) aşkın katili olsa da romantik aşkın katili değil; dostudur. Aşkınız bir ömür boyu sürmekle birlikte hayatınızda daha sağlıklı ve mutlu ilişkilere de yol açar.

Bu Keşif Nelere Yol Açabilir?

İnsanların uzun ilişkilere dair beklentilerini değiştirebilir. Ayrıca bazı yazarlara göre birçok çiftin başarılı bir ilişkinin doğal ilerleyişi olarak gördüğü ‘arkadaşça aşk’ ise gereksiz bir uzlaşma olabilir.

Stony Üniversitesi’nde baş araştırmacı olan Acevedo ne demiş?

Acevado’nun ise daha umutlu bir görüşü vardır. Acevedo çiftlerin tüm gerçeklikleriyle aşk için uğraşmaları gerektiğini söyler. Ayrıca uzun süreli ilişkileri olan çiftlerin de romantik yönlerini geri kazanmalarının imkansız olmadığını belirtir. Ona göre hayattaki çoğu güzel şey gibi enerji ve bağlılık gerektiren şeyler de ulaşılabilir hedeflerdir.

Romantik İlişki İçin Öneriler

Acevado’nun romantik ilişki için önerilerinden bazıları ise; partnerin “senin için orada” olduğunu hissettirmesinin iyi bir ilişki için çok önemli olduğu, öte yandan; güvensizlik ve takıntılı duyguların bir ilişki için zararlı olduğunu ve ilişkide çatışmaya neden olabileceğidir.

Elif Cilmeli | Psikolog

Kaynaklar

  • Acevedo, B., Aron, A., 2009. Does a Long-Term Relationship Kill Romantic Love? Review of General Psychology, 13 (1), 59-65.
  • Anonim yazar, 2009. Contrary To Widely Held Beliefs, Romance Can Last In Long-Term Relationships, Say Researchers. 23 Ekim 2020 tarihinde https://www.apa.org/news/press/releases/2009/03/romance-relationships adresinden erişildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir